ԵՄ-ն 200 մլրդ եվրո կներդնի արհեստական ​​բանականության զարգացման գործում
Եվրամիությունը պլանավորում է մոտավորապես 200 միլիարդ եվրո ներդնել արհեստական բանականության (ԱԲ) զարգացման գործում, հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ԱԲ-ին նվիրված Փարիզի գագաթնաժողովում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել Եվրահանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ ֆոն դեր Լայենը մեկնարկել է InvestAI նախաձեռնությունը, որը պետք է ԱԲ-ի ոլորտում 200 միլիարդ եվրոյի ներդրումներ հավաքագրի, այդ թվում՝ 20 միլիարդ եվրո՝ ԱԲ գիգագործարանների համար:
«ԱԲ-ն կբարելավի մեր առողջապահությունը, կխթանի մեր հետազոտություններն ու նորարարությունները և կբարձրացնի մեր մրցունակությունը…. Մեր անդամ պետությունների և մեր գործընկերների հետ միասին մենք կմոբիլիզացնենք աննախադեպ կապիտալ InvestAI-ի միջոցով եվրոպական ԱԲ գիգագործարանների համար», - հայտարարել է Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը՝ հավելելով, որ սա թույլ կտա գիտնականներին և ընկերություններին զարգացնել առաջադեմ խոշոր մոդելներ, որոնք անհրաժեշտ են Եվրոպան ԱԲ-ի մայրցամաք դարձնելու համար։

ЕС инвестирует 200 миллиардов евро в развитие искусственного интеллекта
Председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен на парижском саммите по ИИ заявила, что Европейский союз намерен инвестировать около 200 миллиардов евро в развитие искусственного интеллекта (ИИ).  Как передает Арменпресс, фон дер Ляйен объявила об инициативе InvestAI, которая призвана привлечь 200 миллиардов евро инвестиций в сектор ИИ, из коих 20 миллиардов евро на построение гигафабрик искусственного интеллекта.
Она подчеркнула, что ИИ улучшит здравоохранение, подстегнет исследования и инновации, а также повысит конкурентоспособность. “Вместе с нашими государствами-членами и нашими партнерами мы мобилизуем беспрецедентный капитал через InvestAI для европейских гигафабрик ИИ”, - заявила Урсула фон дер Ляйен, добавив, что это позволит ученым и компаниям разрабатывать передовые крупномасштабные модели, необходимые для того, чтобы сделать Европу континентом ИИ.