Իսրայելն օդային հարվածներ է հասցրել Լիբանանի հարավային և արևելյան հատվածներին
Իսրայելական օդային ուժերը հարձակումներ են իրականացրել Լիբանանի հարավային և արևելյան ուղղությամբ՝ չնայած «Հեզբոլլահ» շարժման հետ գործող հրադադարի համաձայնագրին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են լիբանանյան լրատվամիջոցները։
Իսրայելական օդային ուժերը թիրախավորել են երկրի հարավում գտնվող Բֆարուա և Ազզա քաղաքների միջև գտնվող հովիտը։
Բացի այդ, Իսրայելը գրոհ է իրականացրել Սիրիայի հետ սահմանին գտնվող արևելյան Լիբանանի լեռնաշղթայի բարձունքների վրա։ Աղբյուրների տեղեկացմամբ, իսրայելական ինքնաթիռները թռիչքներ են իրականացրել նաև մայրաքաղաք Բեյրութի և նրա արվարձանների վրայով։
Իսրայելի բանակը փետրվարի 7-ի վաղ առավոտյան հայտարարել է, որ թիրախավորել է Լիբանանում «Հեզբոլլահ»-ին պատկանող զենքեր պարունակող երկու ռազմական օբյեկտ՝ նշելով, որ նմանատիպ օբյեկտների առկայությունը հրադադարի համաձայնագրի խախտում է համարվում։ Նաև նշվել է, որ Իսրայելը հարձակում է իրականացրել Լիբանանի վրա «Հեզբոլլահ»-ի կողմից իրականացված խախտումների և Սիրիայի սահմանից զենք տեղափոխելու փորձերից հետո։
Հատկանշական է, որ 2024 թ․ նոյեմբերի 27-ից Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև գործում է զինադադարի համաձայնագիր, որի նպատակն է վերջ դնել շուրջ մեկ տարի տևած անդրսահմանային գնդակոծություններին, որոնք վերածվել էին բաց առճակատման՝ սկսած 2024 թվականի սեպտեմբերից։

Израиль нанес авиаудары по южной и восточной части Ливана
ВВС Израиля нанесли авиаудары в южном и восточном направлении Ливана, несмотря на действующее соглашение о прекращении огня с движением «Хезболла», передает Арменпресс со ссылкой на  ливанские СМИ.
ВВС Израиля нанесли удар по долине между городами Бфаруа и Азза на юге страны.
Кроме того, Израиль осуществил нападение на высоты восточного ливанского горного хребта на границе с Сирией. По данным источников, израильские самолеты также пролетели над Бейрутом и его пригородами.
Рано утром 7 февраля израильская армия объявила, что нанесла удар по двум военным объектам, содержащим оружие, принадлежащее «Хизбалле» в Ливане, отметив, что наличие подобных объектов считается нарушением соглашения о прекращении огня. Также было отмечено, что Израиль начал нападение на Ливан после нарушений со стороны «Хезболлы» и попыток перебросить оружие от сирийской границы.
Примечательно, что с 27 ноября 2024 г. между Израилем и «Хезболлой» действует соглашение о прекращении огня, цель которого - положить конец почти годичным трансграничным обстрелам, с сентября 2024 года переросшим в открытую конфронтацию.