Ուկրաինան Նիդեռլանդներից ստացել է F-16 և Mirage 2000 կործանիչներ
Ուկրաինայի զինված ուժերը ստացել են առաջին F-16 և Mirage 2000 կործանիչները Նիդեռլանդների Թագավորությունից: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Unian»-ը, այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը։
«Ուկրաինական երկինքն ավելի պաշտպանված է դառնում», – նշել է Ումերովը՝ հավելելով, որ ժամանակակից մարտական ինքնաթիռները արդեն Ուկրաինայում են և շուտով կկատարեն մարտական առաջադրանքներ:
F-16 և Mirage 2000 կործանիչների մատակարարումը Ուկրաինային երկար ժամանակ քննարկվող հարց էր։ Արևմտյան գործընկերների աջակցությամբ Կիևը հույս ունի ուժեղացնել հակաօդային պաշտպանությունը և բարելավել իր հնարավորությունները Ռուսաստանի դեմ մարտերում։
Ումերովը շեշտել է, որ նոր կործանիչները կուժեղացնեն Ուկրաինայի պաշտպանության համակարգը և կօգնեն ռուսական ագրեսիային դիմակայելու գործում։

Украина получила самолеты F-16 от Нидерландов и истребители Mirage 2000 от Франции
Украина получила истребители F-16 от Королевства Нидерланды. Как передает Арменпресс со ссылкой на УНИАН, об этом сообщил министр обороны Украины Рустем Умеров.
"Украинское небо становится более защищенным. Воздушные силы Вооруженных сил Украины получили долгожданное усиление - первые французские истребители Mirage 2000 и F-16 от Королевства Нидерландов", - заявил он.
Умеров отметил, что эти современные боевые машины уже в Украине и вскоре приступят к выполнению боевых задач, усиливая оборону и способность эффективно противостоять российской агрессии.
министр обороны Франции Себастьян Лекорню сообщил, что Украина получила первые французские истребители Mirage 2000. Впоследствии президент Украины Владимир Зеленский подтвердил прибытие первых истребителей Mirage 2000, которые должны усилить способности украинской противовоздушной обороны.
"Воздушный флот Украины и дальше расширяется. Уже прибыли первые истребители Mirage 2000 из Франции, которые усилят способности нашей противовоздушной обороны", - отметил Зеленский.