Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն ռուս դիվանագետին զրկել է հավատարմագրումից
Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հավատարմագրումից զրկել է ռուս դիվանագետներից մեկին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «Interfax»-ը։
Նշվում է, որ Մեծ Բրիտանիայում ՌԴ դեսպան Անդրեյ Քելինին կանչվել է ԱԳՆ։
«Մենք ՌԴ դեսպանին կանչել ենք բրիտանացի բարձրաստիճան պաշտոնյայի հետ հանդիպման, որպեսզի տեղեկացնենք ռուս դիվանագետին հավատարմագրումից զրկելու մասին»,- նշված է Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ։
Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն չի նշել ռուս դիվանագետի անունը, ում հավատարմագրումը չեղարկվել է։
Անգլիական կողմը նշում է, որ այս որոշումը Ռուսաստանի ձեռնարկած քայլերի պատասխանն է։ Մասնավորապես, անցյալ տարվա նոյեմբերին Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայությունը Մոսկվայում հավատարմագրումից զրկել էր Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան քաղաքական բաժնի երկրորդ քարտուղար Ուիլքս Էդվարդ Փրայորին։ Պաշտոնական Մոսկվայի պնդմամբ՝ նա Ռուսաստան մուտք գործելու թույլտվություն ստանալիս ներկայացրել էր կեղծ տվյալներ։

Британский МИД лишил аккредитации российского дипломата
МИД Великобритании в четверг вызвал посла РФ Андрея Келина и сообщил о лишении аккредитации одного из российских дипломатов.Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщается на сайте ведомства.
"Мы вызвали посла РФ для встречи с высокопоставленным британским официальным лицом, чтобы сообщить о лишении аккредитации российского дипломата", - заявил представитель МИД Великобритании.
Имя дипломата не называется.
Отмечается, что это стало реакцией на действия Москвы в ноябре прошлого года, когда ФСБ РФ сообщила о лишении аккредитации второго секретаря политического отдела посольства Великобритании в Москве Уилкса Эдварда Прайора.