Թրամփը մտադիր է վերահսկողության տակ վերցնել Գազայի հատվածը և այն վերածել Ռիվիերայի
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնն իր ձեռքը կվերցնի Գազայի հատվածը, հնարավոր է նաև՝ ամերիկյան զորքերի օգնությամբ, այն կվերածի մերձավորարևելյան Ռիվիերայի, իսկ այնտեղ ապրող պաղեստինցիները պետք է հեռանան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ԱՄՆ նախագահը հայտնել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։
«ԱՄՆ-ն իր վերահսկողության տակ կվերցնի Գազայի հատվածը, և մենք այնտեղ աշխատանք կանենք։ Մենք դրա սեփականատերը կլինենք և պատասխանատու կլինենք բոլոր վտանգավոր չպայթած ռումբերը և այլ զենքերը տեղում վնասազերծելու, հատվածը գետնին հավասարեցնելու և ավերված շենքերից ազատվելու համար», - Թրամփի խոսքերն է մեջբերում CNN-ը։
Թրամփին հարց են ուղղել՝ արդյոք նա պատրաստ է ամերիկյան զորքեր ուղարկել Գազայում անվտանգության վակուումը լրացնելու համար։
«Երբ խոսքը վերաբերում է Գազային, մենք կանենք անհրաժեշտ ամեն բան։ Եթե անհրաժեշտ լինի, մենք դա կանենք։ Մենք վերահսկողություն ենք հաստատելու այդ վայրի նկատմամբ և զարգացնելու ենք այն», - ասել է ԱՄՆ նախագահը։
Թրամփի պատկերացմամբ՝ ԱՄՆ-ն Գազայի հատվածը տնօրինելու է երկարաժամկետ հեռանկարում և կայունություն է բերելու «Մերձավոր Արևելքի այդ հատվածին, հնարավոր է նաև՝ ամբողջ Մերձավոր Արևելքին»։
«Այս որոշումը հեշտ չի տրվել։ Բոլորին, ում հետ ես խոսել եմ, շատ է դուր եկել այն միտքը, որ ԱՄՆ-ն տնօրինի այդ հողակտորը, զարգացնի այն և ստեղծի հազարավոր աշխատատեղեր», - հավելել է Թրամփը։
Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ պաղեստինցիները չպետք է վերադառնան այնտեղ։ Փետրվարի 4-ին ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, որ Գազայի հատվածը «շատ չարաբաստիկ է եղել» պաղեստինցիների համար։
«Նրանք այնտեղ ապրում են, ասես, դժոխքում։ Գազան մարդկանց ապրելու համար հարմար վայր չէ։ Միակ պատճառը, որ նրանք ուզում են վերադառնալ, իմ համոզմամբ, այն է, որ նրանք այլ տարբերակ չունեն», - նշել է ԱՄՆ նախագահը։
Նա ավելի ուշ ասել է, որ Գազայի հատված վերադարձող մարդկանց թվում կարող են լինել նաև պաղեստինցիներ։
«Նաև պաղեստինցիներ։ Պաղեստինցիները կապրեն այնտեղ։ Շատ մարդիկ կապրեն այնտեղ», - ասել է Թրամփը։
Սպիտակ տան ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ ԱՄՆ-ի վերահսկողության տակ Գազան ունի «Մերձավոր Արևելքի Ռիվիերան» դառնալու ներուժ։
Հունվարին հրապարակված ՄԱԿ-ի վնասի գնահատման համաձայն՝ Իսրայելի ռմբակոծությունից հետո մնացած ավելի քան 50 միլիոն տոննա փլատակների մաքրումը կարող է տևել 21 տարի և կարժենա մինչև 1,2 միլիարդ դոլար:

Трамп намерен взять под контроль сектор Газа и превратить его в “Ривьеру Ближнего Востока”
Президент США Дональд Трамп заявил, что Вашингтон возьмет под свой контроль сектор Газа, возможно, с помощью американских войск, и превратит его в “Ривьеру Ближнего Востока”, а проживающие там палестинцы должны будут его покинуть. Как сообщает Арменпресс, это президент США заявил на пресс-конференции после встречи с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху.
“США возьмут под контроль сектор Газа, и мы проведем там работу. Мы будем отвечать за демонтаж всех опасных неразорвавшихся бомб и другого оружия на территории, выравнивание территории и избавление от разрушенных зданий. Мы создадим экономическое развитие и безграничное количество рабочих мест и жилья для людей в регионе”, - CNN цитирует Трампа.
Трампа спросили, готов ли он отправить американские войска для заполнения вакуума безопасности в Газе.
“Если это необходимо, мы это сделаем, мы возьмем под контроль этот участок, мы будем его развивать, создадим тысячи рабочих мест”, - заявил президент США.
Трамп предполагает, что Соединенные Штаты будут управлять сектором Газа в долгосрочной перспективе и принесут стабильность этой части Ближнего Востока, а возможно, и всему Ближнему Востоку.
Трамп добавил , что это решение далось нелегко. Но, всем, с кем он говорил, очень понравилась идея о том, что Соединенные Штаты захватят этот участок земли, будут его развивать и создадут тысячи рабочих мест.
Однако он отметил, что палестинцы не должны туда вернуться. Ранее 4 февраля Трамп заявил, что ситуация в секторе Газа стала “крайне неудачной” для палестинцев.
“Я думаю, что людям не стоит возвращаться в Газу, они там не были счастливы. Они жили как в аду. Я считаю, что единственная причина, по которой они хотят вернуться, заключается в том, что у них нет другого выбора”, - отметил президент США.
Позднее он заявил, что среди людей, возвращающихся в сектор Газа, могут быть и палестинцы.
“Там будут жить и палестинцы. Там будет жить много людей”, - сказал Трамп.
Он выразил уверенность, что под контролем США сектор Газа может стать “Ривьерой Ближнего Востока”.
Согласно оценке ущерба, опубликованной ООН в январе, расчистка более 50 миллионов тонн обломков, оставшихся после израильских бомбардировок, может занять 21 год и обойтись в 1,2 миллиарда долларов.