Թրամփը հայտարարել է, որ կայցելի Գազա, Իսրայել և Սաուդյան Արաբիա
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ կայցելի Իսրայել, Գազայի հատված և Սաուդյան Արաբիա, սակայն չի նշել այդ ուղևորությունների հնարավոր ժամկետները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ԱՄՆ նախագահն ասել է Վաշինգտոնում Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսում:
«Ես կմեկնեմ այնտեղ (Իսրայել), կայցելեմ Գազա, Սաուդյան Արաբիա և Մերձավոր Արևելքի այլ վայրեր», - հայտարարել է Թրամփը։
ԱՄՆ նախագահի խոսքով՝ Մերձավոր Արևելքն անհավատալի վայր է, մեկն է «իսկապես գեղեցիկ վայրերից՝ իր հրաշալի մարդկանցով»: Միևնույն ժամանակ, Թրամփի կարծիքով, «Մերձավոր Արևելքում շատ վատ առաջնորդներ են եղել»։
Մամուլի ասուլիսում Թրամփը նաև հայտարարել է, որ Վաշինգտոնն իր ձեռքը կվերցնի Գազայի հատվածը, հնարավոր է նաև՝ ամերիկյան զորքերի օգնությամբ, այն կվերածի մերձավորարևելյան Ռիվիերայի, իսկ այնտեղ ապրող պաղեստինցիները պետք է հեռանան։

Трамп заявил, что посетит Газу, Израиль и Саудовскую Аравию
Президент США Дональд Трамп заявил, что посетит Израиль, сектор Газа и Саудовскую Аравию, но не уточнил возможные даты этих поездок. Как сообщает Арменпресс, президент США объявил об этом на совместной пресс-конференции с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху в Вашингтоне.
«Я поеду туда (Израиль), посещу сектор Газа, Саудовскую Аравию и другие места на Ближнем Востоке», — сказал Трамп.
По словам президента США, Ближний Восток — невероятное место, одно из «действительно красивых мест с его замечательными людьми». В то же время, по словам Трампа, «на Ближнем Востоке были очень плохие лидеры».
На пресс-конференции Трамп также заявил, что Вашингтон захватит сектор Газа, возможно, с помощью американских войск, и превратит его в Ближневосточную Ривьеру, а проживающие там палестинцы должны уйти.