Առաքելոց վանական համալիրը և բնակատեղին ընդգրկվել են Եվրոպայի 14 ամենավտանգված ժառանգության վայրերի կարճ ցանկում
Տավուշի մարզում գտնվող Առաքելոց վանական համալիրը և բնակատեղին ընդգրկվել են Եվրոպայի 14 ամենավտանգված ժառանգության վայրերի կարճ ցանկում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «Եվրոպա Նոստրա»-ն և Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) ինստիտուտը։
2013-ից իրականացվող ծրագիրն ուղղված է Եվրոպայի մշակութային ժառանգության պաշտպանությանը, այդ թվում՝ պետական ու մասնավոր աջակցության ապահովմանը, ինչպես նաև վտանգված վայրերի փրկությանն ուղղված գործողությունների խթանմանը։
Եվրոպայի 14 վտանգված վայրերը ընտրվել են միջազգային Խորհրդակցական խմբի կողմից, որի կազմում ընդգրկված են հնագիտության, ճարտարապետության, ժառանգության պահպանման, նախագծային վերլուծության և ֆինանսավորման ոլորտի մասնագետներ։ Ընտրությունը կատարվել է հետևյալ չափանիշներով․վայրի մշակութային և պատմական արժեքի կարևորությունը, վտանգի իրական և հրատապ լինելը, տեղական համայնքների ներգրավվածության մակարդակը, պետական և մասնավոր հատվածի աջակցությունը, տարածքի սոցիալ-տնտեսական զարգացման ներուժը։
Թաքնված Տավուշի անտառներում՝ Աճարկուտ գյուղից երկու կիլոմետր դեպի արևմուտք, Կիրանց գետի երկայնքով, Առաքելոց վանական համալիրը միջնադարյան կրոնական և աշխարհիկ ժառանգության բացառիկ գոհարներից է։ 13-րդ դարում այն եղել է մշակութային ու տնտեսական կարևոր կենտրոն՝ Հայկական մետաքսի ճանապարհի առևտրային աշխուժության վկայությամբ։ Մեկուսի դիրքը և հայ-ադրբեջանական սահմանին հարևանությունը ընդգծում են համալիրի ոչ միայն պատմական, այլև աշխարհաքաղաքական նշանակությունը։
Համալիրը շրջապատված է տպավորիչ պարսպով ու աշտարակներով, իսկ նրա ճարտարապետական կենտրոնը գլխավոր եկեղեցին է՝ գմբեթավոր դահլիճով ու կից գավթով, որը զարդարված է հայկական ավանդական «հազարաշեն» տանիքով։ Այսօր այստեղ պահպանվել են Սուրբ Սարգսի եզակի որմնանկարը, քարավանատունը, ձիթհանքը և Սրանոց կամուրջը, որոնք վկայում են երբեմնի աշխույժ առևտրային կյանքի մասին։ Զաքարյանների ու մոնղոլական տիրապետության տարիներին վանական համալիրը վայելել է հարկային արտոնություններ, դառնալով կրոնական ու աշխարհիկ կյանքի համակեցության վառ օրինակ և հայ-վրացական մշակութային փոխազդեցության կարևոր օղակ։ Սակայն 17-րդ դարից բնակատեղին լքվել է և մինչ օրս պատշաճ ուսումնասիրված չէ։
Այսօր Առաքելոցը կանգնած է լուրջ մարտահրավերների առաջ։ Քայքայվող պատերը, վայրի բուսականության ներխուժումը, կլիմայական փոփոխությունները, առատ տեղումները և սելավները սպառնալիք են համալիրի պահպանության համար։ Սեյսմիկ ակտիվ գոտում գտնվելն ու երկրաշարժերից վնասված կառույցները լրացուցիչ վտանգներ են ստեղծում։ Մարդկային գործոնն էլ ակնհայտ է՝ գրաֆիտիով պատված պատեր, չպահպանվող տարածքներ ու ոչ կանոնակարգված հանգստի գոտիներ։ Բացի այդ, համալիրում առկա չղջիկների գաղութը պահանջում է մշակութային ժառանգության և վայրի բնության պահպանության միջև հավասարակշռված մոտեցում։
Այս հանգամանքներում Առաքելոց վանական համալիրը և բնակատեղին ընդգրկվել են «Յոթ ամենավտանգված» ժառանգության վայրերի ծրագրում։ Դրա առաջադրումը նախաձեռնել է Ավստրիայի Զալցբուրգի համալսարանի Քրիստոնյա Արևելքի ուսումնասիրությունների կենտրոնի հայագիտության բաժնի դոկտոր Յասմին Դում-Թրագուտը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, Աճարկուտի համայնքապետարանի, «Կապույտ վահան Հայաստանը» կազմակերպության և ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի աջակցությամբ։ Տարածքի հետազոտության, պահպանության և կայուն զարգացման ուղղությամբ խորհրդատվական աջակցություն կտրամադրի Ավստրիայի Կրեմսի շարունակական կրթության համալսարանը։
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է վանական համալիրի և բնակատեղիի մանրակրկիտ ուսումնասիրություն, տարածքի բարեկարգում, պահպանություն և կայուն էկոտուրիզմի խթանում՝ տեղական շահառուների, ակադեմիական հաստատությունների ու հասարակական կազմակերպությունների ներգրավմամբ։ Կրթական ծրագրերն ու զբոսաշրջային արահետների բարեկարգումը նպատակ ունեն խթանելու տեղի բնակչության կապը այս միջնադարյան ժառանգության հետ՝ ձևավորելով հպարտության ու գնահատանքի զգացում տարածաշրջանի մշակութային ինքնության նկատմամբ։
«Յոթ ամենավտանգված» ծրագրի միջազգային Խորհրդակցական խումբը շեշտում է, որ Առաքելոցը միջնադարյան նշանակալի ժառանգություն է, որը մարմնավորում է մշակութային երկակիությունն ու խաղաղ գոյակցությունը։ Սակայն տարածաշրջանում առկա աշխարհաքաղաքական լարվածությունը և բնապահպանական խնդիրները պահանջում են անհապաղ միջամտություն։ Վանական համալիրի վերականգնումն ու հանրահռչակումը կարող են նպաստել տարածաշրջանային կայունությանն ու հաշտեցմանը՝ ժառանգությունը վերածելով խաղաղության և առաջընթացի ռեսուրսի։

Монастырь Аракелоц вошел в шорт-лист программы «7 находящихся под угрозой памятников» сети Europa Nostra и ЕИБ
Ведущая европейская сеть гражданского общества по вопросам наследия Europa Nostra и Институт Европейского инвестиционного банка (ЕИБ) объявили о 14 памятниках и объектах наследия в Европе, вошедших в шорт-лист программы этого года «7 находящихся под угрозой памятников».  Как сообщает Арменпресс, в шорт-лист вошел также монастырь Аракелоц Тавушской области Армении.
С момента запуска в 2013 году программа стала ведущей инициативой гражданского общества, направленной на сохранение находящегося под угрозой наследия Европы, выступая в качестве адвоката и катализатора для мобилизации необходимой государственной и частной поддержки, включая финансирование.
14 находящихся под угрозой объектов наследия, охватывающих 14 европейских стран, были отобраны Консультативной группой, состоящей из европейских экспертов в области истории, археологии, архитектуры, анализа проектов и финансов. Номинации объектов для программы находящихся под угрозой исчезновения памятников 2025 года были сделаны или одобрены членами Europa Nostra, а также членами Европейского альянса по наследию.
Вот что говорится о монастыре Аракелоц на сайте организации:
«Скрытый в лесах Тавушской области на севере Армении монастырь и поселение Аракелоц являются жемчужиной средневекового наследия. Этот ансамбль религиозных и светских памятников, расположенный в двух километрах к западу от деревни Ачаркут, вдоль реки Киранц, дает бесценную возможность заглянуть в культурную и экономическую жизнь XIII века. Его удаленное расположение в сочетании с близостью к армяно-азербайджанской границе подчеркивает его историческое и геополитическое значение.
Монастырь, укрепленный внушительными валами и сторожевыми башнями, включает главную церковь, уникальный купольный зал, украшенный тонкими архитектурными деталями, и прилегающий притвор с традиционной армянской конструкцией крыши «азарашен». Среди его сокровищ выделяется фреска Святого Саргиса, редкое изображение армянского святого, отражающее преданность монастыря армянским апостольским традициям. Остатки поселения включают пару церквей, караван-сарай, маслобойню и мост Сраноц, которые в совокупности повествуют историю оживленного средневекового торгового центра на Армянском Шелковом пути.
Аракелоц процветал при грузинском правлении Закарянов и монголов, извлекая выгоду из своего освобождения от налогов как монастырское поместье. Эти симбиотические отношения между религиозными и светскими сферами способствовали процветанию и оставили замечательное наследие армяно-грузинских культурных влияний. Несмотря на свою историческую значимость, это место было заброшено еще в XVII веке и остается практически неисследованным.
Сегодня монастырь и поселение Аракелоц подвергаются значительным угрозам. Наступающая растительность, разрушение конструкций и связанные с климатом опасности, включая чрезмерное количество осадков и оползни, ставят под угрозу его сохранность. Кроме того, расположение района в сейсмически активной зоне сделало его памятники уязвимыми, с видимыми повреждениями от землетрясений ключевых сооружений. Антропогенные воздействия, такие как граффити и строительство двух больших зон для пикников, а также отсутствие формальной консервации, еще больше усугубляют ситуацию. Кроме того, наличие больших колоний летучих мышей в монастыре создает необходимость баланса между сохранением культурного наследия и защитой дикой природы
Номинирование монастыря и поселения Аракелоц в Программу 7 находящихся под угрозой исчезновения возглавила индивидуальный член Europa Nostra, доктор Жасмин Дум-Трагут из Отдела армянских исследований в Центре исследований христианского Востока Зальцбургского университета в Австрии. Номинация поддерживается министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, муниципалитетом Ачаркута, Blue Shield Armenia и Институтом археологии и этнографии Национальной академии наук Республики Армения. Дополнительную экспертизу предоставляет Университет непрерывного образования в Кремсе, Австрия, что обеспечивает совместные усилия по сохранению, исследованию и устойчивому развитию объекта.
Предлагаемые действия включают комплексное исследование, очистку и сохранение монастыря и поселения Аракелоц, а также развитие устойчивого экотуризма. Местные заинтересованные стороны, включая академические учреждения и организации гражданского общества, являются неотъемлемой частью этих усилий. Образовательные инициативы и улучшение троп направлены на то, чтобы воссоединить местное население с этим забытым средневековым сокровищем наследия, способствуя гордости и признательности за культурную самобытность региона.
Консультативная группа Программы 7 самых уязвимых мест отметила: «Аракелоц — это выдающийся средневековый ансамбль, который отражает культурную гибридность и мирное сосуществование своей эпохи. Его шаткое состояние из-за геополитической напряженности и экологических проблем требует немедленных действий. Восстановление и продвижение монастыря и поселения Аракелоц могут стать катализатором примирения, региональной стабильности и устойчивого развития, предлагая путь для превращения наследия в ресурс для мира и прогресса».