Պենտագոնն ամեն ինչ կանի Մեքսիկայի հետ սահմանին վերահսկողությունը խստացնելու համար
Պենտագոնը պատրաստ է տրամադրել բոլոր անհրաժեշտ ռեսուրսները, այդ թվում՝ լրացուցիչ զորքեր Մեքսիկայի հետ ԱՄՆ-ի սահմանի նկատմամբ վերահսկողությունը խստացնելու համար։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՏԱՍՍ»-ը, այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը։
«Այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է սահմանին, կտրամադրվի»,- ասել է նա՝ պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե արդյոք Պենտագոնը մտադի՞ր է լրացուցիչ զորքեր ուղարկել սահման։
ԱՄՆ վարչակազմն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Մեքսիկայի հետ սահմանի արևմտյան հատվածում տեղակայվելու են 1500 զինվորական, ուղղաթիռներ և ռազմական հետախուզական ստորաբաժանումներ։
Հունվարի 20-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է գործադիր հրաման՝ ԱՄՆ-Մեքսիկա սահմանին արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին։ Նա ասել է, որ դա թույլ կտա զորքեր ուղարկել հարավային սահման անօրինական միգրանտների՝ երկիր ներխուժման դեմ պայքարելու համար: Նախկինում նա բազմիցս հանդես է եկել միգրացիոն քաղաքականության խստացման օգտին։ Թրամփն ասել է, որ մտադիր է իրականացնել ամերիկյան պատմության մեջ անօրինական ներգաղթյալների դեմ արտաքսման ամենամեծ օպերացիան։

Пентагон сделает все необходимое для ужесточения контроля над границей с Мексикой
Пентагон готов предоставить все необходимые ресурсы, включая дополнительные войска, для ужесточения контроля над границей США с Мексикой. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил министр обороны США Пит Хегсет.
"Все, что необходимо на границе, будет предоставлено", - сказал он в ответ на вопрос журналистов о том, намерен ли Пентагон отправить на границу дополнительные войска.
Администрация США ранее заявила, что к западной части границы с Мексикой будут переброшены 1,5 тыс. военнослужащих, вертолеты и подразделения военной разведки.
Президент США Дональд Трамп 20 января подписал указ о введении на границе США с Мексикой режима чрезвычайной ситуации. Он заявил, что это позволит направить на южную границу войска, чтобы "отразить катастрофическое вторжение" нелегальных мигрантов в страну. Ранее республиканец неоднократно высказывался за ужесточение иммиграционной политики. Он заявлял, что намерен обеспечить проведение самой масштабной в американской истории операции по депортации нелегальных мигрантов.