ԱՄՆ Կոնգրեսը պատժամիջոցներով է սպառնացել այն երկրներին, որոնք կհրաժարվեն ընդունել միգրանտներին
ԱՄՆ Կոնգրեսը լիովին պատրաստ է պատժամիջոցներ սահմանել և այլ միջոցներ ձեռնարկել այն երկրների դեմ, որոնք հրաժարվում են համագործակցել կամ կատարել ԱՄՆ-ից արտաքսված իրենց քաղաքացիներին ընդունելու պահանջները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Մայք Ջոնսոնը։
«Կոլումբիան և բոլոր երկրները պետք է նկատի ունենան՝ Կոնգրեսը լիովին պատրաստ է պատժամիջոցներ և այլ միջոցներ կիրառել նրանց դեմ, ովքեր լիարժեք չեն համագործակցում կամ չեն կատարում ԱՄՆ-ում անօրինական գտնվող իրենց քաղաքացիներին ընդունելու պահանջները», - գրել է Ջոնսոնը X սոցիալական ցանցում:
Նա նշել է, որ Կոնգրեսը վարելու է այնպիսի քաղաքականություն, որը կուժեղացնի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ «Ամերիկան առաջնահերթ է» օրակարգը։
Ավելի վաղ Սպիտակ տունը հայտարարել էր, որ Կոլումբիան համաձայնել է ընդունել Միացյալ Նահանգներից արտաքսված միգրանտներին, ուստի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից նախկինում հայտարարված 25% մաքսատուրքերի սահմանումն ուժի մեջ չի մտնի: Կոլումբիայի դեմ այցագրային պատժամիջոցները և ԱՄՆ սահմաններին Կոլումբիայի քաղաքացիների ուժեղացված զննումը կգործեն մինչև ԱՄՆ-ից վտարված միգրանտների առաջին ինքնաթիռը վայրէջք կատարի, ասել են Սպիտակ տանը: Մինչև կողմերի միջև համաձայնության ձեռքբերումը Կոլումբիան հրաժարվել էր ընդունել ամերիկյան երկու ռազմական ինքնաթիռները՝ արտաքսված միգրանտներով։

Конгресс США готов и к введению санкций и к другим мерам в отношении стран, которые отказываются сотрудничать или выполнять требования о приеме своих граждан, депортированных из США. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил спикер Палаты представителей США Майк Джонсон.
“Колумбия и все страны должны быть предупреждены - конгресс полностью готов принять санкции и другие меры против тех, кто не в полной мере сотрудничает или не выполняет требования по приему своих граждан, которые незаконно находятся в США”, - написал Джонсон в социальной сети X.
Он отметил, что Конгресс будет проводить политику, которая укрепит программу президента США Дональда Трампа “Америка - прежде всего”.
Ранее Белый дом объявил, что Колумбия согласилась принять обратно мигрантов, депортированных из США, и поэтому не вступят в силу 25%-ные пошлины, ранее объявленные президентом США Дональдом Трампом. Визовые санкции против Колумбии и усиленный досмотр граждан Колумбии на границах США будут действовать до тех пор, пока не приземлится первый самолет мигрантов, депортированных из США, заявили в Белом доме.