Մոսկվան և Կիևը ենթարկվել են ԱԹՍ-ների հարվածների
Ուկրաինական կողմը հայտնել է գիշերն անօդաչու թռչող սարքերով Կիևի մարզի վրա իրականացված հարվածների մասին, իսկ ռուսական կողմը հայտնել է մի քանի տարածաշրջանների և Մոսկվայի վրա իրականցված հարձակումների մասին. ՌԴ օդանավակայաններում սահմանափակումներ են մտցվել, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը։
Կիևի իշխանությունները, ըստ BBC-ի ռուսական ծառայության, հաղորդել են, որ ռուսական ԱԹՍ-ների հարվածներից զոհվել է 2 մարդ։ Նրանցից մեկը մահացել է մասնավոր տան վրա ԱԹՍ-ի բեկորների ընկնելու հետևանքով, մյուսը՝ 10-հարկանի շենքի վրա իրականացված հարվածի։ Եվս 2 մարդ դիմել է բուժօգնության։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ հունվարի 23-ի երեկոյան մի քանի տարածաշրջաններում, այդ թվում՝ Կուրսկի, Բրյանսկի, Բելգորոդի մարզերում և Ղրիմում խոցվել է ուկրաինական 49 ԱԹՍ։
Այնուհետև գերատեսչությունը հայտնել է, որ լույս հունվարի 24-ի գիշերը երկրի տարածքում խոցվել է 121 ԱԹՍ, մասնավորապես՝ Բրյանսկի, Ռյազանի, Կուրսկի, Սարատովի, Մոսկվայի, Բելգորոդի, Վորոնեժի, Տուլայի, Օռլովի և Լիպեցկի մարզերում։
Ըստ ռուսական մի քանի Telegram ալիքների տվյալների՝ պայթյուններ են լսվել Ռյազանի նավթաբազայի մերձակայքում։
Մոսկվայի իշխանություններն իրենց հերթին հայտնել են, որ խոցվել են մայրաքաղաքի վրա արձակված ԱԹՍ-ները։ Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինը նախ հայտնել է Ռամենսկոյե և Կոլոմնա քաղաքային շրջանների երկնքում 2 ԱԹՍ խոցելու մասին։ Այնուհետև նա տեղեկացրել է, որ ևս 2 ԱԹՍ ոչնչացվել է Պոդոլսկի քաղաքային շրջանում։
«Ռոսավիացիա»-ն հայտնել է, որ «Վնուկովո», «Դոմոդեդովո» և «Ժուկովսկի» օդանավակայաններում թռիչքների սահմանափակումներ են մտցվել։
Ժամանակավորապես թռիչքների ընդունումը և մեկնումը դադարեցրել են նաև Կազանի, Սամարայի, Նիժեկամսկի, Պենզայի և Սարատովի օդանավակայանները՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով։

Москва и Киев подверглись ударам беспилотников
Украина сообщила о ночных ударах беспилотников по Киевской области. Россия также информировала об атаках на несколько регионов и Москву. Как сообщает Арменпресс, в некоторых аэропортах РФ введены ограничения на полеты.
Власти Киева, по данным Русской службы BBC, сообщили о гибели двух человек в результате ударов российских беспилотников. Один из них погиб в результате падения обломков БПЛА на частный дом, другой - в результате удара по 10-этажному зданию. Еще двое обратились за медицинской помощью.
Министерство обороны РФ сообщило о ликвидации 49 украинских БПЛА в нескольких областях - в Курской, Брянской, Белгородской и над Крымом.
Затем ведомство сообщило, что в ночь на 24 января на территории страны был сбит 121 беспилотник, в частности, в Брянской, Рязанской, Курской, Саратовской, Московской, Белгородской, Воронежской, Тульской, Орловской и Липецкой областях.
По данным ряда российских Telegram-каналов, взрывы были слышны в районе Рязанской нефтебазы.
Власти Москвы, в свою очередь, заявили, что запущенные в сторону столицы беспилотники были сбиты. Мэр Москвы Сергей Собянин сообщил о ликвидации двух беспилотников над районами Раменское и Коломенское. После и том, что и в районе города Подольска уничтожены два БПЛА.
Росавиация сообщает, что ограничения на полеты введены в аэропортах Внуково, Домодедово и Жуковский.
Аэропорты Казани, Самары, Нижнекамска, Пензы и Саратова также временно приостановили полеты по соображениям безопасности.