Պանաման բողոք է հղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին Թրամփի հայտարարությունների դեմ
Պանամայի ղեկավարությունը նամակ է հղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշին, որտեղ հայտնում է, որ չի ընդունում Պանամայի ջրանցքի պատկանելության հարցի և այն ԱՄՆ-ի վերահսկողությանը վերադարձնելու մտադրության մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Պանամայի արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Պանաման նամակ է հղել նախագահ Դոնալդ Թրամփի երդմնակալության ելույթի ժամանակ նրա արած հայտարարությունների առնչությամբ, երբ նա խոստացավ, որ ԱՄՆ-ն կվերադարձնի Պանամայի ջրանցքը: Նյու Յորքում ՄԱԿ-ում Պանամայի դեսպան Էլոյ Ալֆարո դե Ալբան կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշին հասցեագրված նամակում  հիշեցրել է, որ ՄԱԿ-ի Կանոնադրության համաձայն՝ երկրները պետք է իրենց հարաբերություններում ձեռնպահ մնան ուժի սպառնալիքից կամ դրա կիրառումից  ցանկացած պետության տարածքային ամբողջականության կամ քաղաքական անկախության դեմ», - ասված է գերատեսչության հայտարարության մեջ։
Հունվարի 20-ին Թրամփը, երդմնակալության խոսքով ելույթ ունենալով ԱՄՆ Կոնգրեսի կենտրոնական դահլիճում՝ Ռոտոնդայում, կրկին հայտարարել է Պանամայի ջրանցքը «հետ վերցնելու»  մտադրության մասին։ Նա պնդել է, որ ջրանցքի վերահսկողությունը Պանամային վերադարձնելը «անմիտ նվեր էր, որը պետք չէր անել»: Թրամփի կարծիքով՝ «Չինաստանն է կառավարում  Պանամայի ջրանցքը»։
Պանամայի ջրանցքը, որը շահագործման է հանձնվել 1914 թվականին, կառուցվել Միացյալ Նահանգների կողմից և գտնվել է նրա վերահսկողության ներքո։ 1977 թվականին Տորիխոս-Քարթերի պայմանագրով որոշվել է ջրանցքի փուլային փոխանցումը Պանամային, որն ավարտվել է 1999 թվականին։ Համաձայնագիրը նախատեսել է ջրանցքի չեզոքությունը և մատչելիությունը համաշխարհային առևտրի համար։ Այսօր այն մնում է կարևորագույն երթուղի համաշխարհային տնտեսության համար և ԱՄՆ-ի շահերի առանցքային օբյեկտներից մեկը:

Панама направила генеральному секретарю ООН жалобу на заявления Трампа
Правительство Панамы направило письмо генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу, заявив о неприемлемости заявлений президента США Дональда Трампа относительно принадлежности Панамского канала и его намерения вернуть канал под контроль США. Как передает Арменпресс, об этом сообщило Министерство иностранных дел Панамы.
“Панама направила письмо по поводу заявлений президента Дональда Трампа во время его инаугурационной речи, когда он пообещал, что США вернут Панамский канал. Посол Панамы при ООН в Нью-Йорке Элой Альфаро де Альба в письме, адресованном генеральному секретарю организации Антониу Гутерришу, напомнил, что, согласно Уставу ООН, страны должны воздерживаться в своих отношениях от угрозы силой или ее применения против территориальной целостности или политической независимости любого государства”, - говорится в заявлении ведомства.
20 января Трамп, выступая с инаугурационной речью в ротонде, центральном зале Конгресса США, в очередной раз заявил о своем намерении вернуть США Панамский канал. Он заявил, что дар контроля над каналом Панаме был бессмысленным подарком, который не следовало делать. По мнению Трампа, Панамский канал сейчас контролирует Китай.
Панамский канал, открытый в 1914 году, был построен Соединенными Штатами и находился под их контролем. В 1977 году Договор Торрихоса-Картера определил поэтапную передачу канала Панаме, которая была завершена в 1999 году. Соглашение предусматривало нейтралитет канала и доступность для мировой торговли. Сегодня он остается жизненно важным маршрутом для мировой экономики и ключевым объектом интересов США.