Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է առողջապահության համակարգի 2023-2026 թթ. զարգացման ռազմավարության կատարման ընթացքը
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է ՀՀ առողջապահության համակարգի 2023-2026 թվականների զարգացման ռազմավարության կատարման ընթացքը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը զեկուցել է ռազմավարությունից բխող միջոցառումների արդյունքները, ինչպես նաև տարբեր ծրագրերով իրականացվող ծրագրերը, որոնք ընդհանուր առմամբ ազդել են ռազմավարության իրագործման վրա:
Մանրամասներ են ներկայացվել ռազմավարության երկու հիմնական ուղղություններով՝ առողջություն և առողջապահական համակարգ, իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ:
Անդրադառնալով մոր և մանկան առողջությանը՝ ընդգծվել է վերարտադրողական առողջության բարելավման, պերինատալ կորուստների նվազեցման և առողջապահական գործոնով պայմանավորված ծնելիության բարելավման ծրագիրը: Այսպիսով՝ 2024թ. այս ուղղությամբ իրականացվել են հետևյալ միջոցառումները.
- Ավելացվել է մանկական և նեոնատալ սկրինինգային ծրագրերը հավելյալ երկու ուղղություններով, որոնցից մեկի արդյունքում հայտնաբերվել է 49 դեպք նեոնատալ տարիքում կյանքի հետ անհամատեղելի կամ խորը հաշմանդամություն առաջացնող ախտահարումներ,
- Ընդլայնվել են հղիների հսկողության ընթացքում պարտադիր հետազոտությունները, որոնք նպաստում են հղիության ընթացքում առողջության պահպանմանը և բարեհաջող ծնունդներին: Նշվել է, որ այս բոլոր միջոցառումներն օգնել են, որպեսզի կրճատվի մայրական մահացության թիվը:
- Վերանայվել են ծննդատների մակարդակների մասին չափորոշիչները, որոնք վերաբերում են մասնագիտական հագեցվածությանը, սարքավորումներին և ծառայություններին:
- Վերանայվել է 150-ից ցածր ծնունդ ունեցող ծննդատների գնային քաղաքականությունը, որի արդյունքում իրականացվել է սահմանամերձ ծննդատների գների ինդեքսավորում՝ 50 տոկոսի չափով, ինչը նպաստում է պատշաճ ծառայությունների ապահովմանը:
- Ընդգծվել է, որ անպտղության հաղթահարման ծրագրի շրջանակներում 2024թ. ընթացքում ծնվել է 539 երեխա, և շարունակվելու են վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաների հաջորդիվ ընդլայնման ծրագրերը:
- Հաշվետու ժամանակահատվածում Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ բժշկական կենտրոնում ստեղծվել է նոր պերինատալ ծառայության և վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաների ծառայության նոր կենտրոն:
- Մեղրիում բացվել է նոր վերականգնողական կենտրոն երեխաների համար և ավելացել է մանկական ամբուլատոր մոբիլ պալիատիվ օգնության ծառայությունը:
- Ստեղծվել է մոր և մանկան առողջության նպատակով մատուցվող ծառայությունների, հղիների, երեխաների խնամքի, առավել տարածված հիվանդությունների և վիճակների վերաբերյալ տեղեկատվական/խորհրդատվական ինտերնետային հարթակը՝ www.barevbalik.am:
- Ոչ վարակիչ հիվանդությունների մասով իրականացվել է «Ալկոհոլի չարաշահման, ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետևանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման և կանխարգելմանն ուղղված իրազեկման ծրագիրը: Օնլայն հարթակներով իրականացված իրազեկման արշավներն ունեցել են 3 մլն դիտում:
- Իրականացվել են չարորակ նորագոյացությունների դեմ պայքարի միջոցառումների շրջանակում սքրինինգային ծրագրեր, հաստատված չարորակ նորագոյացությունների դեմ պայքարի ծրագրով նախատեսված միջոցառումներ: Արդյունքում՝ 2023թ.-ին 2021թ. նկատմամբ գրանցվել է մահացության ցուցանիշի նվազում 4 տոկոսով, իսկ վաղ հայտնաբերման ցուցանիշը բարելավել է 8.9 տոկոսով:
- Սրտանոթային հիվանդությունների և շաքարային դիաբետի մասով 2024թ. ավելացվել է երրորդ կարգի հաշմանդամների կամ միջին ֆունկցիոնալության խնդիր ունեցող անձանց համար ապահովվել է դեղերով առաջնային օղակից, ըստ այդմ՝ եթե 2023թ. ծախսվել է 1.4 մլրդ դրամ 360 հազար շահառուի համար, ապա 2024թ. այս թիվը հասել է 2.1 մլրդ դրամի և 502 հազար շահառուի:
- Ներկայացվել է, որ օրգանների և հյուսվածքների փոխպատվաստման ծրագրերը ևս ընդլայնվում են թե՛ ծառայությունների տեսակով, թե՛ արված վիրահատություններով, տարածաշրջանում ալոգեն փոխպատվաստում է իրականացվում, որը տեխնոլոգիապես և մասնագիտական առումով բավականին բարդ միջամտություն է:
Ինչ վերաբերում է վարակիչ հիվանդություններին, ներկայացվել է, որ ներդրվել են նոր պատվաստումներ, բարձրացել է պատվաստումների պահանջարկը, նշվել է, որ ջրծաղիկի ներդրումը կմեկնարկի փետրվարի 1-ից: Ընդգծվել է, որ պատվաստումների ընդլայնման առումով 2024թ. մեծ բարելավում է արձանագրվել մինչև 1 տարեկան ընդգրկվածության մասով:
Առողջապահական համակարգի բարելավման ուղղությամբ ներդրվել է առողջապահական ծառայությունների որակի բարելավման ռազմավարության և դրանից բխող միջոցառումների ծրագիրը, մշակվել և սահմանվել են որակի գնահատման չափորոշիչները, որոնցից ընտրվել է 4 կարևորագույն չափորոշիչ, իրականացվել է պիլոտային ծրագիր որակի կառավարման համակարգի ներդրման շրջանակում:
Անդրադարձ է կատարվել Առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրմանն ուղղված միջոցառումների իրականացմանը:
Ենթակառուցվածքների ապահովման հետ կապված նշվել է, որ իրականացվել են կառուցման, վերակառուցման բազմածավալ աշխատանքներ: 2024թ. գծագրվել է նոր մոդուլային ամբուլատորիայի նախագիծ, որը համապատասխանում է առողջապահության առաջնային օղակի ռազմավարության բովանդակությանը: Մանրամասներ են ներկայացվել նաև բժշկական կենտրոնների ընթացիկ շինարարական աշխատանքների վերաբերյալ:
Ներկայացվել է ռազմավարությամբ ամրագրված թիրախային արդյունքները, որոնք արձանագրվել են հաշվետու ժամանակահատվածում: Ըստ այդմ՝ 2020-ի համեմատ 2023-ին գրանցվել է կյանքի միջին տևողության բարձրացում, գրանցվել է վարակիչ հիվանդությունների բուժման բարելավում, 1 տարեկան երեխաների պատվաստումների ամբողջական ընդգրկվածությունը 2024-ին կազմել է 92.9 տոկոս, նվազել է մանկական մահացության մասով ցուցանիշը և այլն:
Զեկույցի առանձին կետերի շուրջ ծավալվել է քննարկում, հանդիպման մասնակիցները ներկայացրել են իրենց դիտարկումներն ու առաջարկությունները:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ կապիտալ ներդրումների ոլորտում պետք է նույն մոտեցումը ցուցաբերվի, ինչ դպրոցների և ճանապարհների կառուցման դեպքում, կառուցված առողջապահական հիմնարկները պետք է համապատասխանեն որակի չափանիշներին: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է առողջության առաջնային պահպանման օղակի սխեմային ևս և հանձնարարել առաջիկայում ներկայացնել քննարկված խնդրահարույց հարցերի վերաբերյալ լուծումներ:

Под председательством премьер-министра обсужден процесс реализации Стратегии развития системы здравоохранения на 2023-2026 годы
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден процесс реализации Стратегии развития системы здравоохранения Республики Армения на 2023-2026 годы.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, министр здравоохранения Анаит Аванесян доложила о результатах вытекающих из стратегии мероприятий, а также о программах, которые были осуществлены в рамках различных программ, которые в целом повлияли на реализацию стратегии.
Были представлены подробности о работе по двум основным направлениям стратегии: здоровье и система здравоохранения.
В контексте здоровья матери и ребенка особое внимание было уделено программе по улучшению репродуктивного здоровья, снижению перинатальных потерь и повышению обусловленной здоровьем рождаемости. В 2024 году по данному направлению реализованы следующие мероприятия: расширены программы скрининга детей и новорожденных по двум дополнительным направлениям, в результате одного из которых выявлено 49 случаев заражений в неонатальном периоде, несовместимых с жизнью или вызывающих глубокую инвалидность; расширены обязательные обследования при наблюдении за беременными женщинами, что способствует охране здоровья во время беременности и безопасным родам. Было отмечено, что все эти меры способствовали снижению материнской смертности.
Пересмотрены стандарты уровня родильных домов, которые касаются профессионального оборудования, оснащения и обслуживания. Пересмотрена ценовая политика для родильных домов с числом родов менее 150, в результате чего цены приграничных родильных домов были проиндексированы на 50 процентов, что способствует надлежащему предоставлению услуг. Было подчеркнуто, что в рамках программы преодоления бесплодия в 2024 году родилось 539 детей, и дальнейшее расширение вспомогательных репродуктивных технологий будет продолжено.
За отчетный период в медицинском центре “Святой Григорий Просветитель” был создан новый центр перинатальной службы и вспомогательных репродуктивных технологий, в Мегри открылся новый реабилитационный центр для детей, а также была расширена ​​детская амбулаторная мобильная служба паллиативной помощи. Создана информационно-консультационная интернет-платформа по услугам, предоставляемым в сфере охраны материнства и детства, ухода за беременными женщинами, детьми, наиболее распространенным заболеваниям: www.barevbalik.am.
По части неинфекционных заболеваний была реализована Программа повышения осведомленности по снижению и профилактике вреда здоровью от злоупотребления алкоголем, табачными изделиями и их заменителями. Информационные кампании через интернет-платформы имели 3 млн просмотров. В рамках мероприятий по борьбе со злокачественными новообразованиями были осуществлены скрининговые программы, а также мероприятия, предусмотренные утвержденной программой по борьбе со злокачественными новообразованиями. В результате в 2023 году по сравнению с 2021 годом зафиксировано снижение смертности на 4%, а показатель ранней диагностики улучшился на 8,9%. По части сердечно-сосудистых заболеваний и сахарного диабета в 2024 году инвалиды третьей группы или лица со средними функциональными нарушениями через первичные звенья здравоохранения были обеспечены лекарствами. Соответственно, если в 2023 году на 360 тысяч бенефициаров было потрачено 1,4 млрд драмов, то в 2024 году эта цифра достигла 2,1 млрд драмов и 502 тыс тысяч бенефициаров.
Было отмечено, что программы трансплантации органов и тканей также расширяются как по виду услуг, так и по выполняемым операциям, в регионе проводится аллогенная трансплантация, что с технологической и профессиональной точки зрения является достаточно сложным вмешательством.
По части инфекционных заболеваний было отмечено, что введены новые прививки, возросла потребность в вакцинации, а прививка против ветрянки начнется с 1 февраля.
В целях совершенствования системы здравоохранения внедрена Стратегия повышения качества медицинских услуг и План вытекающих из нее мероприятий, разработаны и определены критерии оценки качества, из которых выбраны 4 наиболее важных критерия, а также реализована пилотная программа по внедрению системы управления качеством.
Был затронут процесс реализации мероприятий по внедрению комплексного медицинского страхования.
В контексте обеспечения инфраструктурой было отмечено, что проведены масштабные строительные и реконструкционные работы. Разработан проект новой модульной амбулатории, который соответствует содержанию стратегии первичного звена здравоохранения. Были также представлены подробности о текущих работах по строительству медицинских центров.
Были представлены установленные стратегией целевые результаты, которые были зафиксированы за отчетный период. Так, по сравнению с 2020 годом в 2023 году зафиксирован рост средней продолжительности жизни; зафиксированы улучшения в лечении инфекционных заболеваний; охват вакцинацией детей в возрасте 1 года в 2024 году составил 92,9%; снизилась младенческая смертность и т.д.
Состоялось обсуждение по отдельным пунктам доклада, участники встречи высказали свои наблюдения и предложения.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул, что в сфере капитальных вложений должен применяться тот же подход, что и при строительстве школ и дорог, а построенные медучреждения должны соответствовать стандартам качества. Никол Пашинян коснулся также схемы первичного звена здравоохранения и поручил в ближайшее время представить решения обсужденных проблемных вопросов.