Գազայում հրադադարի և պատանդների վերադարձի շուրջ համաձայնագիրը պաշտոնապես ստորագրվել է Դոհայում. Axios
Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման միջև Գազայի հատվածում հրադադարի և պատանդների ազատ արձակման մասին համաձայնագիրը պաշտոնապես ստորագրվել է Դոհայում բանակցողների կողմից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Axios-ը՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրների։
Ինչպես նշել է լրատվական հարթակի զրուցակիցը, համաձայնագիրը ստորագրել են Իսրայելի, Կատարի և ՀԱՄԱՍ-ի պաշտոնյաները։ ԱՄՆ-ի անունից փաստաթուղթը ստորագրել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի Մերձավոր Արևելքի հարցերով գլխավոր խորհրդական Բրեթ Մաքգուրքը։
Նեթանյահուն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ հաջողվել է հասնել հրադադարի և պատանդների վերադարձի վերաբերյալ համաձայնության՝ չնայած մինչ այդ նրա գրասենյակը ՀԱՄԱՍ-ին մեղադրել էր վերջին պահին համաձայնագրի որոշ կետերից հրաժարվելու մեջ։
Միևնույն ժամանակ, Իսրայելի անվտանգության կաբինետը և կառավարությունը դեռ հավանություն չեն տվել համաձայնագրին։ Այդ հարցի շուրջ քվեարկությունն, ըստ Նեթանյահուի, տեղի կունենա հունվարի 17-ի երկրորդ կեսին նախատեսված նիստերից հետո։ Ի սկզբանե քվեարկությունը նախատեսված էր հունվարի 16-ին։
Իր հերթին, Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի օգնականը Axios-ին հայտնել է, որ այս ժամանակացույցի պատճառով հրադադարը և առաջին երեք պատանդների ազատ արձակումը հունվարի 19-ից հետաձգվելու են մինչև հունվարի 20-ը։
Ըստ Axios-ի՝ ՀԱՄԱՍ-ը ցանկացել է փոփոխել պաղեստինցի այն բանտարկյալների վերջնական ցուցակը, որոնք պետք է ազատ արձակվեն առաջին փուլում՝ 33 իսրայելցի պատանդների դիմաց։
Իր հերթին ՀԱՄԱՍ-ը հայտնել էր, որ «հանձնառու է մնում հրադադարի այն համաձայնագրին, որի մասին հայտարարել են միջնորդները»։
Հունվարի 15-ին հայտնի դարձավ, որ Իսրայելը և ՀԱՄԱՍ-ը համաձայնության են եկել հրադադարի շուրջ, որն ուժի մեջ կմտնի հունվարի 19-ին։ Համաձայնագրի առաջին փուլը կտևի 42 օր։ Այդ ընթացքում կգործի հրադադար, և իսրայելական ուժերը կլքեն Գազայի հատվածի ամենախիտ բնակեցված տարածքները և կտեղափոխվեն դեպի անկլավի սահմանները։ ՀԱՄԱՍ-ն իր հերթին կազատի 33 իսրայելցի պատանդների, այդ թվում՝ կանանց ու տարեց քաղաքացիների, իսկ Իսրայելը կազատի որոշակի թվով պաղեստինցի բանտարկյալների։
Հրադադարի շուրջ համաձայնության հասնելու մասին հայտարարությունից հետո իսրայելական  ուժերը շարունակել են ավիահարվածները պաղեստինյան անկլավին։ Reuters-ը, վկայակոչելով տեղի իշխանություններին, հայտնել է, որ իսրայելական հարվածներից Գազայի հատվածում հունվարի 16-ին առնվազն 86 մարդ է զոհվել։

В Дохе подписано соглашение о прекращении огня в Газе и возвращении заложников: Axios
Переговорщики в Дохе официально подписали соглашение между Израилем и палестинским движением ХАМАС о прекращении огня в секторе Газа и освобождении заложников. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Axios со ссылкой на информированные источники.
Соглашение подписали официальные лица Израиля, Катара и ХАМАС. От имени Соединенных Штатов документ подписал Бретт Макгерк, главный советник президента США Джо Байдена по Ближнему Востоку.
Ранее Нетаньяху объявил о достижении соглашения о прекращении огня и возвращении заложников, хотя его офис ранее обвинял ХАМАС в невыполнении некоторых пунктов соглашения.
Соглашение пока не получило одобрение израильского кабинета безопасности и правительства. Голосование по этому вопросу, по словам Нетаньяху, состоится после заседаний, запланированных на вторую половину 17 января. Первоначально голосование было запланировано на 16 января.
Помощник премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху сообщил Axios, что согласно графику прекращение огня и освобождение первых трех заложников будут перенесены с 19 на 20 января.
По данным Axios, ХАМАС хотел изменить окончательный список палестинских заключенных, подлежащих освобождению на первом этапе в обмен на 33 израильских заложника.
Тем не менее, ХАМАС заявил, что “остается приверженным соглашению о прекращении огня, объявленному посредниками”.
15 января стало известно, что Израиль и ХАМАС достигли соглашения о прекращении огня, которое вступит в силу 19 января. Первая фаза соглашения продлится 42 дня. В течение этого времени будет действовать режим прекращения огня, а израильские силы покинут наиболее густонаселенные районы сектора Газа и двинутся к границам анклава. ХАМАС освободит 33 израильских заложника, среди них - женщины и пожилые лица, а Израиль освободит определенное количество палестинских заключенных.
После объявления соглашения о прекращении огня израильские силы продолжили авиаудары по палестинскому анклаву. Агентство Reuters со ссылкой на местные власти сообщило, что в результате израильских ударов по сектору Газа 16 января погибли, по меньшей мере, 86 человек.