ՄԱԳԱՏԷ-ն հայտարարել է Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի մոտ ամենօրյա բազմաթիվ պայթյունների մասին
Իրավիճակը Զապորոժիեյի ատոմակայանում մնում է անկայուն, Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) փորձագետները ամեն օր գրանցում են բազմաթիվ պայթյուններ, այդ թվում՝ ատոմակայանի մոտ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտնել է ՄԱԳԱՏԷ-ն:
«Զապորոժիեի ԱԷԿ-ում, որտեղ ընդհանուր իրավիճակը մնում է անկայուն՝ առաջնագծում գտնվելու պատճառով, ՄԱԳԱՏԷ-ի թիմը գրանցել է բազմաթիվ պայթյուններ, որոնք ամեն օր տեղի են ունենում, այդ թվում՝ ինչպես ատոմակայանի մոտ, այնպես էլ նրանից միջին հեռավորության վրա»,- ասված է ՄԱԳԱՏԷ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Զապորոժիեի ԱԷԿ-ը գտնվում է Դնեպրի ձախ ափին՝ Էներգոդար քաղաքի մոտ։ Սա Եվրոպայի ամենամեծ ատոմակայանն է ագրեգատների քանակով և դրված հզորությամբ՝ կայանն ունի վեց էներգաբլոկ՝ 1 գիգավատ հզորությամբ։ 2022 թվականի հոկտեմբերին ատոմակայանը Ռուսաստանի Դաշնության վերահսկողության տակ է։
ՄԱԳԱՏԷ-ի փորձագետները Զապորոժիեի ԱԷԿ-ում են գտնվում 2022 թվականի սեպտեմբերի 1-ից՝ գործակալության գլխավոր տնօրենի ատոմակայան կատարած առաջին այցից հետո:

Инспекторы МАГАТЭ ежедневно слышат взрывы возле Запорожской АЭС: Гросси
Генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси сообщил, что инспекторы организации на Запорожской АЭС продолжают докладывать о ежедневных взрывах в непосредственной близости от станции.
"На ЗАЭС, где общая ситуация на переднем крае конфликта остается нестабильной, группа [инспекторов] МАГАТЭ ежедневно сообщала о многочисленных взрывах, в том числе на близком и среднем расстоянии от станции", - как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, приводит слова Гросси пресс-служба агентства.
Глава МАГАТЭ также отметил, что на ЗАЭС "сохраняются проблемы с внешним электроснабжением". При этом он подчеркнул, что руководство станции проинформировало инспекторов агентства о завершении ремонта стабилизатора напряжения для линии электропередачи 750 кВ и ее успешном запуске 31 декабря 2024 года.