Բուլղարիայի խորհրդարանը Ռոսեն Ժելյազկովին ընտրել է նոր վարչապետ
Բուլղարիայի Ժողովրդական ժողովի պատգամավոր Ռոսեն Ժելյազկովը, որը ներկայացնում է «Քաղաքացիները հանուն Բուլղարիայի եվրոպական զարգացման» կուսակցության կոալիցիան Ժողովրդավարական ուժերի միության հետ (ՔԲԵԶ- ԺՈՒՄ), ընտրվել է հանրապետության վարչապետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Ժելյազկովի օգտին քվեարկել է 125 պատգամավոր, դեմ է հանդես եկել 114 պատգամավոր, ձեռնպահներ չեն եղել։ Պատգամավորները նույնպիսի աջակցություն են հայտնել նաև 19 նոր նախարարներին։
Քվեարկությունից հետո կառավարությունը լրիվ կազմով երդում է տվել և առաջիկա ժամերին ձեռնամուխ կլինի իր պարտականությունների կատարմանը:
Բուլղարիայում 2024 թ. հոկտեմբերի 27-ին անցկացվել էին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, քանի որ հունիսին կայացած ընտրություններից հետո կառավարություն կազմելու երեք փորձերն անհաջողության էին մատնվել։ Հոկտեմբերին անցկացված ընտրություններն արդեն 6-րդն էին երկրում 2021 թվականից ի վեր։

Парламент Болгарии на пост премьер-министра избрал Розена Желязкова
Парламент Болгарии на пост премьер-министра избрал Розена Желязкова, представляющего коалицию “Граждане за европейское развитие Болгарии” с Союзом демократических сил (ГЕРБ - СДС). Арменпресс передает об этом, со ссылкой на ТАСС.
За Желязкова проголосовали 125 депутатов, против - 114, воздержавшихся не было. Депутаты также выразили поддержку 19 новым министрам.
После голосования правительство было приведено к присяге в полном составе и в ближайшие часы приступит к исполнению своих обязанностей.
В Болгарии 27 октября 2024 года состоялись внеочередные парламентские выборы, поскольку после июньских выборов провалились три попытки сформировать правительство. Прошедшие в октябре выборы стали шестыми с 2021 года.