ՌԴ փոխվարչապետը ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթաց սկսելու Հայաստանի որոշումը ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու սկիզբ է համարում
Մոսկվան Եվրոպական միությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու նախագծին Հայաստանի կառավարության կողմից հավանություն տալը համարում է Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵԱՏՄ) Հայաստանի դուրս գալու սկիզբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ մեջբերելով ՌԴ փոխվարչապետ Օվերչուկի հայտարարությունը։
«Նրանք (խմբ․ Հայաստանը) ասում են, որ չեն պատրաստվում դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից, բայց ինչո՞վ է առանձնահատուկ այն իրավիճակը, որն այժմ կա։ Հայաստանի՝ Եվրամիության հետ մերձենալու մասին խոսակցությունները երկար էին քննարկվում, սակայն 2025 թվականի հունվարի 9-ին Հայաստանի կառավարությունն, աջակցելով ԵՄ անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագծին, ձեռնարկեց իրավաբանորեն նշանակալի քայլ. սա է այս իրավիճակի առանձնահատկությունը։ Սա Հայաստանի կառավարության որոշումն էր, և մենք դա համարում ենք ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի դուրս գալու սկիզբ»,-նշել է ՌԴ փոխվարչապետը։
Օվերչուկի դիտակմամբ՝ պետք է սպասել և հասկանալ, թե Հայաստանն ինչ հետագա քայլեր է ձեռնարկելու։
«Հաջորդ քայլերը Հայաստանի իշխանությանն են։ Կամ նրանք պնդում են, որ ՀՀ կառավարության օրակարգում նման հարց չկա, չեն ցանկանում կամ չեն նախատեսում դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից, կամ կգնահատեն, թե որտեղ է նրանց համար ավելի լավ։ Տեսնենք, թե ինչպես կզարգանա իրավիճակը»,- ​​ասել է Օվերչուկը։
ՌԴ փոխվարչապետը նաև նշել է, որ, ցավալիորեն, նախորդ տարվա ընթացքում ակնհայտ է եղել, որ ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ քննարկումներն իրենց ազդեցությունն են ունեցել հայ-ռուսական առևտրային հարաբերությունների վրա։
«Ցավոք, արդեն անցյալ տարի մենք սկսեցինք տեսնել, որ ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ քննարկումների ազդեցության տակ ռուսական բիզնեսն ավելի զգուշավոր դարձավ Հայաստանի հետ տնտեսական կապերի հետագա պահպանման և զարգացման հարցում․ տեսանք, որ մի շարք ուղղություններով գործարար ակտիվությունը սկսեց նվազել»,- ասել է ՌԴ փոխվարչապետը։
Հայաստանի կառավարությունը հունվարի 9-ին դրական դիրքորոշում է հայտնել «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ: Նախագիծն առաջիկայում քննարկվելու է Հայաստանի խորհրդարանում։

Вице-премьер России считает решение Армении начать процесс вступления в ЕС началом выхода из ЕАЭС
Москва расценивает одобрение правительства Армении проекта начала процесса вступления в Евросоюз как начало выхода Армении из Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС со ссылкой на заявление вице-премьера России Алексея  Оверчука.
“Они (Армения: ред.) говорят, что не планируют выходить из ЕАЭС. Но в чем особенность ситуации, которая сейчас есть? - заметил зампред кабмина РФ. - Разговоры о том, что Армения сближается с Европейским союзом, шли давно, были дискуссии, но 9 января 2025 года правительство Армении, поддержав законопроект об объявлении запуска процесса вступления в ЕС, совершило юридически значимый шаг. В этом состоит особенность данной ситуации. Это было решение правительства Армении, и мы его рассматриваем как начало выхода Армении из ЕАЭС”, - отметил вице-премьер России.
Оверчук считает, что нужно подождать и понять, какие дальнейшие шаги предпримет Армения.
“Дальнейшие шаги за правительством Армении. Они или утверждают, что такого вопроса в повестке у правительства Армении нет, или, что не хотят или не планируют выходить (из ЕАЭС), или, что они будут оценивать, где им будет лучше. Посмотрим, как будет развиваться ситуация”, - сказал Оверчук.
Вице-премьер России также отметил, что, к сожалению, за последний год стало очевидно, что дискуссии вокруг членства в ЕС оказали влияние на армяно-российские торговые отношения.
“К сожалению, уже в прошлом году мы начали видеть, что под воздействием дискуссий о вступлении в ЕС российский бизнес стал осторожнее относиться к дальнейшему поддержанию и развитию экономических связей с Армение. Мы видели, что по ряду направлений началось сворачивание деловой активности”, - заявил вице-премьер России.
9 января правительство Армении выразило положительную позицию относительно законопроекта "О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз”. Проект в ближайшее время будет рассмотрен в Национальном собрании Армении.