Հարավային Կորեայի նախագահի իմպիչմենտի հարցով դատավարությունը հետաձգվել է
Հարավային Կորեայի Սահմանադրական դատարանը հետաձգել է  նախագահ Յուն Սուկ Յոլի իմպիչմենտի գործով դատավարությունը, նախագահը չի ներկայացել դատարան: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս  մասին հայտնում է Reuters–ը:
Փաստաբանն ասել էր, որ նախագահը չի մասնակցի նիստին՝ հավելելով, որ նրան կալանավորելու իշխանությունների առաջարկը թույլ չի տվել նախագահին արտահայտել իր դիրքորոշումը դատավարության ժամանակ:
Հաջորդ նիստը նշանակված է հունվարի 16–ին: Եթե Յուն Սուկ Յոլն այս անգամ ևս չմասնակցի, դատավարությունը կշարունակվի նրա փաստաբանական թիմով:
Սահմանադրական դատարանը 180 օրվա ընթացքում պետք է որոշի՝ Յուն Սուկ Յոլին հեռացնել նախագահի պաշտոնից, թե վերականգնել լիազորությունները։
Հարավային Կորեայի խորհրդարանը դեկտեմբերի 14-ին  քվեարկել էր նախագահ Յուն Սոկ Յոլին պաշտոնանկ անելու օգտին

South Korea's Constitutional Court adjourned the opening session of the impeachment trial of suspended President Yoon Suk Yeol within minutes on Tuesday, Reuters reports.
A lawyer advising Yoon had said the president, would not attend, saying a bid by authorities to detain him prevented Yoon from expressing his position at the trial.
The next trial session is scheduled for Thursday and if Yoon also does not attend, the trial proceedings will go ahead with his legal team representing him, acting chief justice Moon Hyung-bae said.
The Constitutional Court must decide within 180 days whether to remove Yoon from office or restore his presidential powers.