ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի հանրապետականները պատրաստել են օրինագիծ, որն ընդունվելու դեպքում ԱՄՆ նախագահին իրավունք կտա բանակցություններ վարել Դանիայի հետ Գրենլանդիայի գնման շուրջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Axios լրատվական հարթակը:
Օրինագիծն ԱՄՆ ղեկավարին լիազորություն կտա «ձգտել բանակցություններ սկսել Դանիայի Թագավորության հետ՝ ապահովելու Գրենլանդիայի ձեռքբերումը Միացյալ Նահանգների կողմից», ասված է քննարկման ներկայացված փաստաթղթի նախագծում, որը պատրաստել է հանրապետական կոնգրեսական Էնդի Օգլսը տասը համահեղինակների հետ։
Լրատվական հարթակն ուշադրություն է հրավիրում այն փաստի վրա, որ սա հանրապետականների կողմից առաջարկված հերթական օրինագիծն է՝ «կոչված իրականացնելու Դոնալդ Թրամփի՝ ամերիկյան էքսպանսիոնիզմի նոր դարաշրջանի տեսլականը»:
Անցյալ շաբաթ կոնգրեսական Մարջորի Թեյլոր Գրինը ներկայացրել է օրինագիծ Մեքսիկական ծոցն Ամերիկյան ծոց վերանավանելու մասին, իսկ կոնգրեսական Դաստի Ջոնսոնը ներկայացրել է օրինագիծ՝ նախագահին Պանամայի ջրանցքի գնման շուրջ բանակցություններ վարելու լիազորություններով օժտելու մասին:
Դանիայի և Գրենլանդիայի ղեկավարները դեմ են այդ գաղափարին։ Այնուամենայնիվ, Դանիայի կառավարությունն անձնական ուղերձ է հղել Թրամփի թիմին՝ պատրաստակամություն հայտնելով քննարկել ԱՄՆ ռազմական ներկայության մեծացման հարցը Գրենլանդիայում։
Ավելի վաղ Թրամփը ցանկություն է հայտնել Գրենլանդիան ներառել Միացյալ Նահանգների կազմում, քանի որ դա, նրա կարծիքով, կհամապատասխանի Վաշինգտոնի ազգային շահերին։ Ընդ որում, նա չի բացառել, որ այդ նպատակին հասնելու համար կարող է դիմել ռազմական ուժի կիրառման:

В Палату представителей США внесен законопроект, который позволит Трампу купить Гренландию
Республиканцы Палаты представителей Конгресса США подготовили законопроект, который в случае его принятия даст президенту США право вести переговоры с Данией относительно покупки Гренландии. Как передает Арменпресс, об этом сообщает новостная платформа Axios.
Законопроект уполномочит лидера США «стремиться вступить в переговоры с Королевством Дания, чтобы обеспечить приобретение Гренландии Соединенными Штатами», говорится в представленном на обсуждение проекте документа, который подготовили конгрессмен-республиканец Энди Оглс с десятью соавторами.
Новостная платформа обращает внимание на то, что это еще один законопроект, предложенный республиканцами, «призванный реализовать видение Дональда Трампа новой эпохи американского экспансионизма».
На прошлой неделе конгрессмен Марджори Тейлор Грин представила законопроект о переименовании Мексиканского залива в Американский залив, а конгрессмен Дасти Джонсон представил законопроект, предоставляющий президенту полномочия вести переговоры о покупке Панамского канала.
Лидеры Дании и Гренландии против этой идеи. Однако правительство Дании направило личное послание команде Трампа, выразив готовность обсудить вопрос увеличения военного присутствия США в Гренландии.
Ранее Трамп выразил желание включить Гренландию в состав США, поскольку, по его мнению, это соответствовало бы национальным интересам Вашингтона. Он не исключил возможности прибегнуть к использованию военной силы для достижения этой цели.