ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դանիայի կառավարությունը հաստատել է ԱՄՆ նոր վարչակազմի հետ արկտիկական տարածքների շուրջ երկխոսության պատրաստակամությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Դանիայի արտաքին գործերի նախարար Լարս Լյոկկե Ռասմուսենը Երուսաղեմում կայացած մամուլի ասուլիսում։
«Մենք ընդունում ենք, որ ամերիկացիները որոշակի անհանգստություն ունեն Արկտիկայում անվտանգության իրադրության առնչությամբ, որը մենք կիսում ենք։ Ուստի Գրենլանդիայի հետ սերտ փոխգործակցությամբ մենք պատրաստ ենք շարունակելու բանակցություններն ԱՄՆ ընտրված նախագահի հետ՝ ամերիկյան կողմի օրինական շահերի ապահովման նպատակով»,- թագավորության արտգործնախարարի խոսքն է մեջբերել Reuters գործակալությունը։
Հունվարի 7-ին Թրամփը հայտարարել էր, որ Գրենլանդիան պետք է մտնի Միացյալ Նահանգների կազմի մեջ՝ չինական և ռուսական սպառնալիքներից պաշտպանության համար։ Դեռևս 2019 թվականին՝ իր առաջին նախագահական ժամկետում, Թրամփն ասել էր, որ Միացյալ Նահանգները կարող է գնել Գրենլանդիան, որը մտնում է Դանիայի կազմի մեջ և ունի ինքնավարության լայն իրավունքներ:

Дания подтвердила готовность к диалогу с Трампом по Арктике
Правительство Дании подтвердило свою готовность к диалогу с новой администрацией США относительно арктических территорий. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Дании Ларс Лёкке Расмуссен на пресс-конференции в Иерусалиме.
“У американцев есть определенная обеспокоенность по поводу ситуации с безопасностью в Арктике, которую разделяет и датская сторона. Поэтому Дания в тесном взаимодействии с Гренландией готова продолжить переговоры с избранным президентом США Дональдом Трампом с целью обеспечения законных интересов американской стороны”, - цитирует министра иностранных дел королевства агентство Reuters.
7 января Трамп объявил, что Гренландия должна стать частью США для защиты от угроз со стороны Китая и России. Еще в 2019 году, во время своего первого пребывания на посту президента, Трамп заявил, что США могут купить Гренландию, которая является частью Дании и имеет широкие права автономии.