Հութիները հայտարարել են, որ անօդաչուներով գրոհել են Թել Ավիվը և Աշկելոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եմենի հութի խռովարարները դեկտեմբերի 25-ին հայտնել են, որ անօդաչու թռչող սարքերով հարվածներ են հասցրել Թել Ավիվ քաղաքին, որը հութիներն անվանում են Յաֆա, և Իսրայելի Աշկելոն քաղաքին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:
«Եմենի զինված ուժերի անօդաչուների ուժերը երկու ռազմական գործողություն են իրականացրել, որոնցից առաջինի թիրախը դարձել է թշնամի Իսրայելի կարևոր օբյեկտն օկուպացված Յաֆա քաղաքում: Հարվածը հասցվել է անօդաչու թռչող սարքի միջոցով», - հայտարարել է հութիների ներկայացուցիչ Յահյա Սարիան:
«Երկրորդ թիրախը դարձել է թշնամի Իսրայելի արդյունաբերական գոտին օկուպացված Աշկելոնում», - հավելել է Սարիան։
Հութիների ներկայացուցչի խոսքով՝ երկու հարվածն էլ «հաջողությամբ հասել են թիրախներին»:
2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման հարձակման հետևանքով Իսրայելում զոհվել էր 1200 մարդ։ Եվս 250 մարդ գերեվարվել է։ Իսրայելի կողմից Գազայի հատվածում իրականացվող պատասխան ռազմական գործողությունների ընթացքում պաղեստինյան անկլավում զոհերի թիվը մոտենում է 45 400-ի։

Хуситы сообщили, что они беспилотниками нанесли удары по Тель-Авиву и Ашкелону
25 декабря йеменские мятежники-хуситы сообщили, что нанесли удары беспилотниками по городам Тель-Авив, который они называют Яффой, и Ашкелон. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство “Интерфакс”.
“Беспилотные силы вооруженных сил Йемена провели две военные операции, целью первой стал важный объект израильского врага в оккупированной Яффе. Удар нанесли с помощью дрона”, - заявил представитель хуситов Яхья Сари.
“Целью второй стала промышленная зона израильского врага в оккупированном Ашкелоне”, - добавил Сари.
По словам представителя хуситов, оба удара “успешно достигли целей”.
В результате ударов палестинского радикального движения ХАМАС 7 октября 2023 года в Израиле погибли 1 200 человек. Еще 250 человек попали в плен. В ходе ответных военных операций, проводимых Израилем в секторе Газа, число жертв в палестинском анклаве приближается к 45 400.