Կյանքից հեռացել է Ալեքսանդր Մալայանը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կյանքից հեռացել է ակնաբուժության պրոֆեսոր, Ս.Վ. Մալայանի անվան ակնաբուժական կենտրոնի հիմնադիր Ալեքսանդր Մալայանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացրել է Երևանի պետական բժշկական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը՝ «Ֆեսյբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում կատարած գրառման միջոցով:
«Պրոֆեսոր Ալեքսանդր Մալայանի և նրա ղեկավարած մասնագետների հմուտ թիմի հետ են կապված մեր երկրում ակնաբուժության ոլորտում գրանցված լրջագույն ձեռքբերումները: Չորս տասնամյակից ավելի՝ հմուտ ակնաբույժին հաջողվել էր համատեղել գիտամանկավարժական և կլինիկական գործունեությունը՝ փրկելով ու վերականգնելով հարյուրավորների տեսողությունը, լուծելով ակնային խնդիրները:
Բժիշկ-գիտնականն ակնաբուժության ոլորտի նվիրյալներից էր: Նրա խոսքն արժեքավոր ու ծանրակշիռ էր կրտսեր գործընկերների համար, որոնք այսօր հաջողությամբ շարունակում են զարգացնել ակնաբուժությունը մեր երկրում»,- իր ցավակցական գրառման մեջ նշել է Արմեն Մուրադյանը:
Հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա դեկտեմբերի 24-ին Կոնդի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցում ժամը 18:00-20:00-ն:

Скончался известный офтальмолог Александр Малаян
Скончался профессор офтальмологии, основатель офтальмологической клиники им. С. В. Малаяна Александр Малаян. Как передает Арменпресс, об этом сообщил ректор Ереванского государственного медицинского университета Армен Мурадян на своей странице в социальной сети Facebook.
“С профессором Александром Малаяном и возглавляемой им квалифицированной командой специалистов связаны серьезнейшие достижения в области офтальмологии в нашей стране. За более чем четыре десятилетия опытному офтальмологу удавалось совмещать научно-педагогическую и клиническую деятельность, спасая и возвращая зрение сотням людей, решая проблемы со зрением”, - написал Мурадян.
“Врач, ученый - он был одним из выдающихся специалистов в области офтальмологии. Его слово было ценным и весомым для молодых коллег, которые сегодня успешно продолжают развивать офтальмологию в нашей стране”, - подчеркнул ректор ЕрГМУ.