ԵԽ-ն ընդունել է Ադրբեջանին դատապարտող բանաձև՝ պահանջելով պատժամիջոցների կիրառում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական խորհրդարանը դեկտեմբերի 19-ի լիագումար նիստում, 434 կողմ, 30 դեմ, 89 ձեռնպահ ձայներով, ընդունել է Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության և անկախ լրատվամիջոցների շարունակական ճնշման վերաբերյալ բանաձեւ։ Այս քվեարկությանը նախորդել էր դեկտեմբերի 18-ին նույն թեմայով խորհրդարանական քննարկումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, Եվրոպական խորհրդարանի անդամները խստորեն դատապարտում են Ալիևի վարչակարգի կողմից մամուլի ազատության և այլախոհության ճնշումը՝ կոչ անելով ԵՄ գործադիր իշխանություններին նպատակաուղղված պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի պաշտոնյաների դեմ, ովքեր խախտում են մարդու իրավունքները։
Խորհրդարանն առաջարկում է նաև կասեցնելն էներգետիկայի ոլորտում ռազմավարական գործընկերության մասին 2022թ․ փոխըմբռնման հուշագիրը։ Բանաձևում խորհրդարանականները պնդում են՝ Ադրբեջանը պետք է «անվերապահորեն ազատ արձակի քաղաքական դրդապատճառներով ձերբակալված իրավապաշտպաններին, լրագրողներին, քաղաքացիական և քաղաքական գործիչներին, վերացնի նրանց դեմ ուղղված բոլոր մեղադրանքները»։
Եվրոպական խորհրդարանը խստորեն դատապարտել է Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության, անկախ լրատվամիջոցների և քաղաքական ընդդիմության նկատմամբ շարունակվող ճնշումները։ Բանաձևն ընդգծում է 2023 թվականից ի վեր սրացող բռնաճնշումները, որոնք հատկապես ուժեղացել են COP29 գագաթնաժողովի շուրջ, և կոչ  անում անհապաղ ազատ արձակել բոլոր քաղբանտարկյալներին: Բանաձևը նաև ընդգծում է բանտարկյալների մարդու իրավունքների կանոնավոր խախտումը՝ ներառյալ կալանքի անմարդկային պայմանները, խոշտանգումները և կին քաղբանտարկյալների նկատմամբ նպատակաուղղված ոտնձգությունները:
Կարևորն է՝ բանաձևում հիշատակվում են 23 հայ գերիների, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի չճանաչված հանրապետության նախկին ղեկավարները, կոչ արվում անհապաղ ազատ արձակել նրանց, երկրի բոլոր քաղբանտարկյալների հետ միասին։ Դեկտեմբերի 18-ի խորհրդարանական քննարկման ժամանակ մի քանի խորհրդարանականներ բարձրացրել են հայ պատանդների հարցը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչության դեմ ուղղված ագրեսիայի և մարդու իրավունքների ոտնահարման քաղաքականությունը։ Այդ համատեքստում պատգամավոր Բերտ-Յան Ռուիսենը կարևորել է Եվրախորհրդարանի «մոտեցման փոփոխությունը» և Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների ընդլայնումը, մասնավորապես, հղում անելով հայության բռնի արտաքսմանը։ Մեկ այլ խորհրդարանական՝ Մարինա Մեսուրեն հայտարարել է. «մարդու իրավունքները սիստեմատիկորեն ոտնահարվում են, Ադրբեջանը ամենավատ երկրներից մեկն է, երբ խոսքը վերաբերում է մամուլի ազատությանը, Human Rights Watch-ն արձանագրել է խոշտանգումների և նվաստացնող վերաբերմունքը բանտարկյալների նկատմամբ, ովքեր կալանավորվել են Լեռնային Ղարաբաղում գործողություններից հետո»: Խորհրդարանականը դատապարտել է «հայ հարևանների նկատմամբ բռնաճնշումների քաղաքականությունը»։

YEREVAN, DECEMBER 19, ARMENPRESS.  During  its plenary session on December 19, the European Parliament adopted the resolution on “The Continued repression of civil society and independent media in Azerbaijan” with 434 votes in favor, 30 against, and 89 abstentions.
The vote was preceded by a parliamentary debate on the same subject on 18 December.
Members of the European Parliament strongly condemn the repression of press freedom and the crackdown on dissent by the Aliyev regime, calling on the EU executive authorities to impose targeted sanctions against Azerbaijani officials who violate human rights.
The Parliament also calls on to suspend the 2022 Memorandum of Understanding on a Strategic Partnership in the Field of Energy.
The MEPs insist on Azerbaijan unconditionally releasing and dismissing all charges against human rights defenders, journalists, political and other activists prosecuted under fabricated and politically motivated charges.
The European Parliament has strongly condemned the ongoing crackdown on civil society, independent media and the political opposition in Azerbaijan. The resolution highlights the escalating repression since 2023, which has particularly intensified around the COP29 summit, and calls for the immediate release of all political prisoners.
The resolution also highlights the systematic violations of the human rights of prisoners, including inhumane conditions of detention, torture and targeted attacks on female political prisoners.
The resolution mentions 23 Armenian prisoners of war, including the former leaders of the unrecognized republic of Nagorno-Karabakh, and calls for their immediate release, along with all political prisoners in the country.
During the parliamentary debate on December 18, several parliamentarians raised the issue of the Armenian hostages, as well as the policy of aggression and human rights violations against the indigenous Armenian population of Nagorno-Karabakh.
In this context MEP Bert-Jan Ruissen called  for a “change in the approach” of the European Parliament and increased sanctions against Azerbaijan particularly referencing the “forced deportation of Armenians from Nagorno-Karabakh”.
MEP Marina Mesure stated that human rights are systematically violated in Azerbaijan and it is one of the worst countries when it comes to press freedom. She mentioned that the  Human Rights Watch has also documented torture and degrading treatment against prisoners who were detained after the operations in Nagorno-Karabakh and condemned  a “policy of repression against the Armenian neighbors.”