ԵԽ-ն ընդունել է Ադրբեջանին դատապարտող բանաձև՝ պահանջելով պատժամիջոցների կիրառում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական խորհրդարանը դեկտեմբերի 19-ի լիագումար նիստում, 434 կողմ, 30 դեմ, 89 ձեռնպահ ձայներով, ընդունել է Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության և անկախ լրատվամիջոցների շարունակական ճնշման վերաբերյալ բանաձեւ։ Այս քվեարկությանը նախորդել էր դեկտեմբերի 18-ին նույն թեմայով խորհրդարանական քննարկումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, Եվրոպական խորհրդարանի անդամները խստորեն դատապարտում են Ալիևի վարչակարգի կողմից մամուլի ազատության և այլախոհության ճնշումը՝ կոչ անելով ԵՄ գործադիր իշխանություններին նպատակաուղղված պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի պաշտոնյաների դեմ, ովքեր խախտում են մարդու իրավունքները։
Խորհրդարանն առաջարկում է նաև կասեցնելն էներգետիկայի ոլորտում ռազմավարական գործընկերության մասին 2022թ․ փոխըմբռնման հուշագիրը։ Բանաձևում խորհրդարանականները պնդում են՝ Ադրբեջանը պետք է «անվերապահորեն ազատ արձակի քաղաքական դրդապատճառներով ձերբակալված իրավապաշտպաններին, լրագրողներին, քաղաքացիական և քաղաքական գործիչներին, վերացնի նրանց դեմ ուղղված բոլոր մեղադրանքները»։
Եվրոպական խորհրդարանը խստորեն դատապարտել է Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության, անկախ լրատվամիջոցների և քաղաքական ընդդիմության նկատմամբ շարունակվող ճնշումները։ Բանաձևն ընդգծում է 2023 թվականից ի վեր սրացող բռնաճնշումները, որոնք հատկապես ուժեղացել են COP29 գագաթնաժողովի շուրջ, և կոչ  անում անհապաղ ազատ արձակել բոլոր քաղբանտարկյալներին: Բանաձևը նաև ընդգծում է բանտարկյալների մարդու իրավունքների կանոնավոր խախտումը՝ ներառյալ կալանքի անմարդկային պայմանները, խոշտանգումները և կին քաղբանտարկյալների նկատմամբ նպատակաուղղված ոտնձգությունները:
Կարևորն է՝ բանաձևում հիշատակվում են 23 հայ գերիների, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի չճանաչված հանրապետության նախկին ղեկավարները, կոչ արվում անհապաղ ազատ արձակել նրանց, երկրի բոլոր քաղբանտարկյալների հետ միասին։ Դեկտեմբերի 18-ի խորհրդարանական քննարկման ժամանակ մի քանի խորհրդարանականներ բարձրացրել են հայ պատանդների հարցը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչության դեմ ուղղված ագրեսիայի և մարդու իրավունքների ոտնահարման քաղաքականությունը։ Այդ համատեքստում պատգամավոր Բերտ-Յան Ռուիսենը կարևորել է Եվրախորհրդարանի «մոտեցման փոփոխությունը» և Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների ընդլայնումը, մասնավորապես, հղում անելով հայության բռնի արտաքսմանը։ Մեկ այլ խորհրդարանական՝ Մարինա Մեսուրեն հայտարարել է. «մարդու իրավունքները սիստեմատիկորեն ոտնահարվում են, Ադրբեջանը ամենավատ երկրներից մեկն է, երբ խոսքը վերաբերում է մամուլի ազատությանը, Human Rights Watch-ն արձանագրել է խոշտանգումների և նվաստացնող վերաբերմունքը բանտարկյալների նկատմամբ, ովքեր կալանավորվել են Լեռնային Ղարաբաղում գործողություններից հետո»: Խորհրդարանականը դատապարտել է «հայ հարևանների նկատմամբ բռնաճնշումների քաղաքականությունը»։

Европейский парламент принял осуждающую Азербайджан резолюцию и призвал к адресным санкциям
На пленарном заседании 19 декабря Европейский парламент принял резолюцию «Продолжающиеся репрессии против гражданского общества и независимых СМИ в Азербайджане». Резолюция была принята 434 голосами «за», 30 «против» и 89 воздержавшихся. Голосованию предшествовали парламентские дебаты по той же теме 18 декабря.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Армянского комитета  «Ай-Дата», члены Европейского парламента решительно осуждают репрессии против свободы прессы и подавление инакомыслия со стороны режима Алиева, призывая исполнительные органы ЕС ввести целенаправленные санкции в отношении должностных лиц Азербайджана, нарушающих права человека.
Европарламент также призывает приостановить действие Меморандума о взаимопонимании по стратегическому партнерству в области энергетики 2022 года.
Депутаты Европарламента настаивают на том, что Азербайджан должен «безоговорочно освободить и снять все обвинения против правозащитников, журналистов, политических и других активистов, преследуемых по сфабрикованным и политически мотивированным обвинениям».
Европейский парламент решительно осудил продолжающиеся репрессии против гражданского общества, независимых СМИ и политической оппозиции в Азербайджане. В резолюции подчеркивается эскалация репрессий с 2023 года, которая особенно усилилась вокруг саммита COP29, и содержится призыв к немедленному освобождению всех политических заключенных.
В резолюции также подчеркиваются систематические нарушения прав человека заключенных, включая бесчеловечные условия содержания под стражей, пытки и целенаправленные нападения на женщин-политзаключенных.
В резолюции упоминаются 23 армянских военнопленных, включая бывших лидеров Нагорного Карабаха, и содержится призыв к их немедленному освобождению, наряду со всеми политическими заключенными в стране.
В ходе парламентских дебатов 18 декабря несколько парламентариев подняли вопрос об армянских заложниках, а также о политике агрессии и нарушениях прав человека в отношении коренного армянского населения Нагорного Карабаха.
В этом контексте депутат Европарламента Берт-Ян Рьюссен (Bert-Jan Ruissen) призвал к «изменению подхода» Европейского парламента и ужесточению санкций против Азербайджана, в частности, ссылаясь на «принудительную депортацию армян из Нагорного Карабаха».
Депутат Европарламента Марина Мезуре (Marina Mesure) заявила, что в Азербайджане систематически нарушаются права человека, и это одна из худших стран в плане свободы прессы. Она отметила, что Human Rights Watch также задокументировала пытки и унижающее достоинство обращение в отношении заключенных, задержанных после операций в Нагорном Карабахе, и осудила «политику репрессий в отношении армянских соседей».