«Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի զարգացումը ԵԱՏՄ հատուկ նշանակության տիրույթում է
ՄՈՍԿՎԱ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Անցնող տարում Միության անդամ երկրները ԵԱՏՄ տնտեսական հանձնաժողովի հետ համատեղ ակտիվորեն աշխատել են 2023 թվականի վերջին ԵԱՏՄ-ի Խորհրդի կողմից ընդունված եվրասիական տրանսպորտային միջանցքների զարգացման համապարփակ ծրագրի իրագործման ուղղությամբ։
Մոսկվայում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում, խոսելով եվրասիական տրանսպորտային միջանցքների և առաջնային ինտեգրացիոն ենթակառուցվածքային նախագծերի մասին, այս մասին ասել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի էներգետիկայի և ենթակառուցվածքի նախարար Արզբեկ Կոժոշևը:
«Միության անդամ երկրների միջև տրանսպորտային կապերը գտնվում են բարձր մակարդակի վրա։ Կարևոր եմ համարում ընդգծել, որ, օրինակ, ԵԱՏՄ-ն ճանապարհների երկարությամբ աշխարհում զբաղեցնում է 4-րդ տեղը, իսկ երկաթուղիների երկարությամբ՝ 3-րդ տեղը։
Եվրասիական տրանսպորտային միջանցքները ելք ունեն դեպի Բալթիկ և Կարմիր ծովեր, Եվրոպա, Չինաստան, Իրան, Արաբական երկրներ և Հնդկաստան»,- ասել է նախարարը՝ նշելով, որ այս ընթացքում տարվել է մեծ վերլուծական աշխատանք, այդ թվում՝ տրանսպորտային ենթակառուցվածքի զարգացման վերլուծություն թիրախային զարգացման ցուցանիշների և եվրասիական տրանսպորտային միջանցքների անձնագրերի նախապատրաստման, միջանցքների վերաբերյալ միանման պահանջների մշակման, ինչպես նաև մասնակի հատվածների զարգացման միջոցառումների սահմանման վերաբերյալ։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ հատուկ նշանակություն է տրվում «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի զարգացմանը՝ որպես ԵԱՏՄ ընդհանուր բեռնափոխադրումների զարգացման առաջնային ուղղություն։
«Ակտիվ աշխատանքներ են տարվում այդ միջանցքի զարգացման, «նեղ կետերի» վերացման, ինչպես նաև անխափան լոգիստիկայի ստեղծման ուղղությամբ։ Աշխատանք է իրականացվում այդ միջանցքի երեք հիմնական Տրանսկասպիական, արևմտյան և արևելյան երթուղիների զարգացման ուղղությամբ։
2024 թվականին ընդլայնվել է առաջնային ենթակառուցվածքային նախագծերի ցանկը, որն այժմ ներառում է 11 նախագիծ։ Դրանց թվում է մեկ նախագիծ Հայաստանի Հանրապետությունից, երկուսը՝ Բելառուսի Հանրապետությունից, երեքը՝ Ղազախստանի Հանրապետությունից, երեքը՝ Ղրղզստանի Հանրապետությունից, երկուսը՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից։ Խոսքը ավտոճանապարհների կառուցման և վերակառուցման, երկաթուղային ենթակառուցվածքի ստեղծման, էլեկտրաֆիկացման և մոդեռնիզացման մասին է»,- ասել է Արզբեկ Կոժոշևը և ավելացրել, որ նշված ծրագրերի իրականացման արդյունքում Միության երկրների համար միջազգային լոգիստիկ համակարգում ավելի մեծ կայունություն ձեռք բերելու հնարավորություն կստեղծվի և կապահովվի անխափան տարանցում։

Развитие международного транспортного коридора «Север-Юг» находится в сфере специального назначения ЕАЭС
В минувшем году страны Союза совместно с ЕЭК активно работали над реализацией комплексного плана развития евразийских транспортных коридоров, принятого Коллегией ЕЭК в конце 2023 года.
Об этом в беседе с корреспондентом Арменпресс в Москве заявил министр по энергетике и инфраструктуре Евразийской экономической комиссии Арзыбек Кожошев, говоря о евразийских транспортных коридорах и первоочередных интеграционных инфраструктурных проектах.
"В ЕАЭС высокие показатели транспортной связуемости между государствами-членами. Например, по протяженности автомобильных дорог ЕАЭС занимает 4 место в мире, по протяженности железных дорог – 3 место в мире.
Евразийские транспортные коридоры имеют выходы к Балтийскому и Чёрному морю, Европе, Китаю, Ирану, Арабским странам и Индии", - сказал министр, отметив за этот период была проведена большая аналитическая работа, в том числе по анализу развития транспортной инфраструктуры, подготовке целевых индикаторов развития и паспортов евразийских транспортных коридоров, разработке единых требований к коридорам, а также определению мероприятий по развитию отдельных участков.
По словам нашего собеседника, особое значение придается развитию международного коридора "Север – Юг", как приоритетному направлению развития перевозок для ЕАЭС в целом.
"Идет активная работа по его развитию, устранению "узких мест", выстраиванию "бесшовной" логистики. Продолжается работа по развитию трех основных маршрутов этого коридора – транскаспийского, западного и восточного.
В 2024 году расширен перечень приоритетных инфраструктурных проектов и теперь он состоит из 11 таких проектов. В том числе, это один проект от Республики Армения, два от Республики Беларусь, три от Республики Казахстан, три от Кыргызской Республики и еще два – от Российской Федерации. Речь идет о строительстве и реконструкции автомобильных дорог, строительстве, электрификации и модернизации железнодорожной инфраструктуры", - сказал Арзыбек Кожошев и добавил, что реализация указанных программ позволит странам Союза обрести еще большую устойчивость в международной системе логистики и бесшовности транзита.