Պայքարն ավելի է դժվարանում. Վարազդատ Լալայան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ծանրամարտի հավաքականի անդամ, աշխարհի չեմպիոն Վարազդատ Լալայանի կարծիքով աշխարհի առաջնությունում այժմ պայքարն ավելի է թեժանում:
«Չեմ կարող ասել, թե ինչ տպավորություններ ունեմ, քանի որ նոր-նոր եմ վերադառնում աշխարհի առաջնությունից: Պայքարն ավելի է դժվարանում, հիմա ոսկու գինն ավելի քաղցր է: Ավելի շատ ջանք ու եռանդ պիտի դնենք, որ ոսկին միշտ Հայաստան բերենք: Օլիմպիական խաղերից հետո հանգստի չգնացինք: Մարզումները շարունակել ենք և որքան հնարավոր էր բարձրացրել եմ իմ մինչ այս գրանցած արդյունքները»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ զրույցում ասաց աշխարհի նորընծա չեմպիոնը:
Ըստ Լալայանի, երկար տարիներ աշխարհի չեմպիոնի կոչումը նվաճել է մեկ մարդ և հիմա ժամանակն է, որ այն կրեն նաև այլոք:
Պատմության մեջ առաջին անգամ Հայաստանը ծանրամարտի աշխարհի առաջնության գերծանր քաշայիների պայքարում աշխարհի չեմպիոն ունի: Հայաստանի ծանրամարտի հավաքականի անդամ, Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, Եվրոպայի չեմպիոն Վարազդատ Լալայանը պոկում վարժությունում երեք հաջող մոտեցում ունեցավ` բարձրացնելով 206, 211 և 215 կգ: Այս վարժությունում Լալայանը դարձավ փոքր ոսկե մեդալակիր: Հրում վարժությունում Վարազդատ Լալայանը գլխավերևում պահեց 245 և 252 կգ: Այս ձևում նա երրորդն է: Երկամարտի 467 կգ արդյունքով Վարազդատ Լալայանը 2024 թվականի աշխարհի առաջնության չեմպիոն է:

Борьба становится все сложнее: Вараздат Лалаян
Член сборной Армении по тяжелой атлетике, чемпиона мир Вараздат Лалаян считает, что сейчас борьба за первенство мира становится все жарче.
“Не могу сказать, какие у меня впечатления, потому что я только что вернулся с чемпионата мира. Борьба становится все сложнее, теперь цена на золото стала слаще. Нужно приложить больше усилий и энергии, чтобы всегда привозить золото в Армению. После Олимпиады мы не отдыхали. Мы продолжили тренировки, и я максимально улучшил свои результаты”, - как сообщает Арменпресс, сказал в беседе с журналистами новый чемпион мира.
По словам Лалаяна, титул чемпиона мира на протяжении многих лет принадлежал одному человеку, а теперь пришло время нести его и другим.
На Чемпионате мира по тяжелой атлетике впервые в истории Армении появился чемпион мира в супертяжелом весе. Член сборной Армении по тяжелой атлетике, серебряный призер Олимпийских игр, чемпион Европы Вараздат Лалаян трижды успешно выполнил подходы в рывке, подняв 206, 211 и 215 кг. Лалаян завоевал в этом упражнении малое золото. Затем армянский спортсмен удержал над головой вес 245 и 252 кг. В этом упражнении он занял третье место. Вараздат Лалаян стал чемпион чемпионата мира 2024 года с результатом 467 кг.