Կրեմլը խոստացել է պատասխանել Տագանրոգի վրա ATACMS հրթիռներով հարձակմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի բանակն անխուսափելիորեն կպատասխանի ամերիկյան հրթիռներով Ռոստովի մարզի Տագանրոգ քաղաքի վրա ուկրաինական զինված ուժերի հարձակմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին դեկտեմբերի 12-ին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Ուզում եմ հիշեցնել Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության երեկվա բացարձակապես միանշանակ և ուղիղ հայտարարությունը, որում հստակ ասվում էր, որ պատասխան կհետևի։ Պատասխանը, բնականաբար, կհետևի այն ժամանակ և այնպես, ինչպես նպատակահարմար կհամարվի, բայց անպայման կհետևի», - Կրեմլի խոսնակի խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ նովոստի» գործակալությունը։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը դեկտեմբերի 11-ի առավոտյան հայտարարել էր, որ Ուկրաինայի զինված ուժերը վեց ATACMS հրթիռներով հարված են հասցրել Ռուսաստանի տարածքին։ Հարվածների թիրախն է եղել Ռոստովի մարզում գտնվող ռազմական օդանավակայանը։ Հրթիռներից երկուսը խոցել են զինվորականները, ևս չորսը որսացել են ռադիոէլեկտրոնային պայքարի միջոցները։
Բեկորների ընկնելու հետևանքով անձնակազմի շարքում կան տուժածներ։
Նոյեմբերի 19-ին ուկրաինական զինուժի կողմից ամերիկյան և բրիտանական ATACMS և Storm Shadow հրթիռներով Կուրսկի և Բրյանսկի մարզերի օբյեկտների հրթիռակոծումից հետո ՌԴ-ն փորձարկել էր նորագույն միջին հեռահարության «Օրեշնիկ» հրթիռային համակարգը։ Նոյեմբերի 21-ին ռուսական ուժերն այդ հիպերձայնային բալիստիկ հրթիռով հարված էին հասցրել Դնեպրոպետրովսկում հրթիռներ արտադրող խոշոր արդյունաբերական համալիրին։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ խմբային օգտագործման դեպքում «Օրեշնիկ»-ի հարվածը համեմատելի է միջուկային զենքի կիրառման հետ։

Кремль пообещал ответить на удар по Таганрогу ракетами ATACMS
Российская армия неизбежно ответит на атаку украинских вооруженных сил на город Таганрог Ростовской области американскими ракетами. Как сообщает Арменпресс, об этом 12 декабря заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
"Я хочу напомнить абсолютно недвусмысленное и прямое заявление Министерства обороны Российской Федерации, которое было вчера, где четко сказано, что ответ последует. Ответ, естественно, последует тогда и так, как будет признано целесообразным, но он последует обязательно", — цитирует представитель Кремля РИА Новости.
Как сообщало Минобороны РФ, утром 11 декабря ВСУ нанесли удар шестью ракетами ATACMS. Их целью был военный аэродром в Ростовской области. Две ракеты поразили военных, еще четыре перехватили средства радиоэлектронной борьбы.
В результате падения осколков есть пострадавшие среди личного состава.
19 ноября после ракетного удара по Курской и Брянской области американскими и британскими ракетами ATACMS и Storm Shadow со стороны вооруженных сил Украины Россия провела испытания новейшего ракетного комплекса средней дальности "Орешник". 21 ноября российские войска этой гиперзвуковой баллистической ракетой атаковали крупный промышленный комплекс по производству ракет в Днепропетровске.
Президент РФ Владимир Путин заявил, что в случае группового применения удар "Орешника" сравним с применением ядерного оружия.