Կալիֆոռնիայում մոլեգնող հրդեհները Մալիբուի բնակիչներին ստիպել են տարհանվել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ Կալիֆոռնիայի նահանգում մոլեգնող անտառային հրդեհների պատճառով Մալիբուի բնակիչները ստիպած են եղել տարհանվել, քանի որ հրդեհը սպառնում է նրանց տներին։ Բացի այդ, կրակի տարածման պատճառով տեղի են ունեցել հոսանքազրկումներ, փակվել են ճանապարհները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Հրդեհը, որը ստացել է «Ֆրենկլինի հրդեհ» անվանումը, դեկտեմբերի 10-ին երկու հեկտարից տարածվել է գրեթե 1100 հեկտար տարածության վրա։ Կրակի արագ տարածմանը նպաստում են ուժգին քամիները։
Հրդեհը ոչնչացրել է մի քանի տուն. զոհեր և վիրավորներ չկան։
Լոս Անջելեսի հրշեջ ծառայության ղեկավարը հայտարարել է, որ հրդեհաշիջման աշխատանքներում ներգրավված 700 հրշեջներին կմիանան ևս 300-ը։

Лесные пожары в Калифорнии вынудили жителей Малибу эвакуироваться
Из-за бушующих лесных пожаров в американском штате Калифорния жители Малибу были вынуждены эвакуироваться, поскольку пожар угрожает их домам. Кроме того, из-за распространения огня произошли отключения электроэнергии и были перекрыты дороги. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Reuters.
Пожар, получивший название «пожар Франклина», 10 декабря распространился с двух гектаров до почти 1100 га. Сильный ветер способствует быстрому распространению огня.
Огонь уничтожил несколько домов. Жертв и пострадавших нет.
Глава пожарной службы Лос-Анджелеса сообщил, что к 700 пожарным, участвующим в тушении пожара, присоединятся еще 300.