Բրազիլիան տարհանել է դեսպանատունը Դամասկոսում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրազիլիայի իշխանությունները հայտարարել են Սիրիայի մայրաքաղաք Դամասկոսից երկրի դեսպանատան տարհանման մասին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին գրում է UOL պորտալը։
«Պլանալտո» կառավարական պալատը կարգադրել է Դամասկոսում երկրի դեսպանատունը տարհանել»,- հայտնում է պորտալը։
Պորտալի տվյալներով՝ տարհանման շրջանակում, որին մասնակցելու է ՄԱԿ-ը, դեսպանատան աշխատակիցները կուղարկվեն Լիբանան։ Նշվում է, որ ամենայն հավանականությամբ դեսպանատանը կմնա մեկ տեղական պաշտոնյա։
Բրազիլական G1-ը ևս գրում է, որ Դամասկոսում Բրազիլիայի դեսպանատունը տեխնիկապես բաց կմնա:
Սիրիայի հակակառավարական ուժերը դեկտեմբերի 8-ին առանց դիմադրության հանդիպելու գրավել են Դամասկոսը։ ՌԴ արտգործնախարարությունը հայտնել է, որ Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադը սիրիական հակամարտության մի շարք մասնակիցների հետ բանակցություններից հետո որոշել է հրաժարական տալ և լքել Սիրիան՝ հրահանգելով խաղաղ ճանապարհով փոխանցել իշխանությունը։

Бразилия эвакуировала посольство в Дамаске
Власти Бразилии объявили об эвакуации посольства страны в столице Сирии Дамаске. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщает портал UOL.
"Дворец Планалту (рабочая резиденция президента Бразилии - ред.) приказал посольству страны в Дамаске эвакуироваться", - сообщает портал.
По данным портала, в рамках эвакуации, в которой будет участвовать ООН, сотрудников посольства отправят в Ливан. Отмечается, что с большой вероятностью в посольстве оставят "одного местного чиновника".
Бразильский портал G1 также подтверждает, что посольство Бразилии в Дамаске "технически останется открытым".