Արբանյակային կապի գլոբալ համակարգի ներդրումը կբարելավի նաև Հայաստանի ինտերնետային անվտանգությունը. ԲՏԱ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում արբանյակային կապի գլոբալ համակարգերի ներդրումը ենթադրում է դրանց շահագործման կանոնների սահմանում, որոնք կոչված են հստակեցնելու հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցերով ինտերնետ ծառայությունների մատուցման, այդ թվում՝ արտոնագրման գործընթացի և համապատասխան ռադիոհաճախականությունների օգտագործման նոր կարգը։
Օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտությունը, ինչպես «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Գևորգ Մելիքսեթյանը, պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ արբանյակային կապի գլոբալ համակարգերով շահագործվող հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցերով ինտերնետ ծառայությունների մատուցումը էլեկտրոնային հաղորդակցության ոլորտում նոր գործունեության տեսակ է և առաջին անգամ է մատուցվելու նշված տեխնոլոգիայի միջոցով ծառայություն։
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը շուտով կհայտարարի արբանյակային կապի գլոբալ համակարգի նոր ընկերության հայաստանյան ներկայացուցչին արտոնագիր տրամադրելու մասին։
Ըստ այդմ, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը ներկայացրել է «Ռադիոհաճախականությունների օգտագործման թույլտվությունների տրամադրման կարգի» վերաբերյալ փոփոխությունների և լրացումների մասին օրենսդրական նախագիծ։
Արբանյակային կապի գլոբալ համակարգերով շահագործվող հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցերով ինտերնետ ծառայությունների մատուցումը էլեկտրոնային հաղորդակցության ոլորտում նոր գործունեության տեսակ է, և ինչպես ցանկացած հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցի  գործունեության տեսակ, այն կազմակերպելու համար պահանջվում է սահմանել ցանցերի շահագործման թույլտվությունների և լիցենզիաների տրամադրման նոր պայմաններ և կանոններ:
«Դա օրենքի պահանջ է, և համաձայն «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» ՀՀ օրենքի 17-րդ հոդվածի՝ «եթե էլեկտրոնային հաղորդակցության որևէ ցանցի շահագործման կամ ծառայություն մատուցելու համար անհրաժեշտ է ռադիոհաճախականությունների օգտագործում, ապա անձը չի կարող տվյալ ցանցն օգտագործել կամ ծառայությունը մատուցել առանց ռադիոհաճախականությունների օգտագործելու համար պահանջվող թույլտվության»- նշեց Գևորգ Մելիքսեթյանը։
Փոխնախարարը նշեց նաև, որ քանի որ հեռավոր և սահմանամերձ այն բնակավայրերը, որտեղ մեծ ֆինանսական ծախսերի պատճառով կապի օպերատորների կողմից շարժական և ֆիքսված ինտերնետ կապի ենթկառուցվածքներ չեն կառուցվել, արբանյակային ինտերնետ կապը կապահովի լայնաշերտ ինտերնետի հասանելիություն Հայաստանի ողջ տարածքում:
ԲՏԱ նախարարի տեղակալ Գևորգ Մելիքսեթյանի խոսքով՝ նախարարությունը Հայաստանում գործունեություն ծավալելու առաջարկներ է ստացել արբանյակային կապի գլոբալ համակարգերի ևս մի քանի ընկերություններից, որոնց մասով ընթանում են քննարկումներ։ Նա նշեց, որ ժամանակը ցույց կտա, թե դրանցից որոնք ցանկություն կհայտնեն գործունեություն ծավալելու Հայաստանում։
Հարցին, թե ինչ քայլեր են ձեռնարկվելու ոլորտում մենաշնորհը բացառելու և մրցակցություն ապահովելու համար՝ փոխնախարարը պատասխանեց․
«Եթե բջջային կապի օպերատորների պարագայում որոշակիռադիոհաճախականության տիրույթը վարձակալում և օգտագործում է միայն մեկ բջջային օպերատոր, ապա արբանյակային կապի ոլորտում տվյալ ռադիոհաճախականության տիրույթը միաժամանակ կարող են վարձակալել և օգտագործել մի քանի ընկերություններ։ Դա նշանակում է, որ Հայաստանում այս ոլորտում հետագայում գործունեություն ծավալելու հավակնող ընկերությունը կամ ընկերությունները վարձակալելու են ներկայիս տիրույթը՝ համատեղ օգտագործման սկզբունքով»։

Внедрение глобальной системы спутниковой связи улучшит также интернет-безопасность Армении -  заместитель министра ВТП
Внедрение глобальных систем спутниковой связи в Армении предполагает установление правил их эксплуатации, призванных уточнить новый порядок предоставления интернет-услуг через сети электронных коммуникаций общего пользования, включая процесс лицензирования и использования соответствующих радиочастот.
Необходимость законодательных изменений, как отметил в беседе с корреспондентом Арменпресс заместитель министра высокотехнологичной промышленности (ВТП) РА Геворг Меликсетян, обусловлена ​​тем, что предоставление услуг интернет сетями электронной связи общего пользования, управляемыми глобальными системами спутниковой связи, является новым видом деятельности в сфере электронных коммуникаций и впервые будет предоставлена ​​услуга с использованием указанной технологии.
Комиссия по регулированию общественных услуг в ближайшее время объявит о выдаче лицензии армянскому представителю новой компании глобальной системы спутниковой связи.
Соответственно, Комиссия по регулированию общественных услуг представила законопроект о внесении изменений и дополнений в законопроект «О порядке выдачи разрешений на использование радиочастот».
Предоставление интернет-услуг сетями электронной связи общего пользования, управляемыми глобальными системами спутниковой связи, является новым видом деятельности в сфере электронных коммуникаций и, как и любой вид деятельности сетей электронной связи общего пользования, требует установления новых условий и правил для выдача разрешений и лицензий на эксплуатацию сетей.
"Это требование закона, и согласно статье 17 Закона РА "Об электронных коммуникациях", "если использование радиочастот необходимо для работы какой-либо сети электронной связи или предоставления услуги, то человек не может использовать данную сеть или предоставлять услугу без использования радиочастот необходимого разрешения", - сказал Геворг Меликсетян.
Заместитель министра также отметил, что поскольку в отдаленных и приграничных районах, где операторы связи не построили инфраструктуру мобильной и фиксированной интернет-связи из-за высоких финансовых затрат, спутниковое интернет-соединение обеспечит доступ к широкополосному интернету на всей территории Армении.
По словам заместителя министра ВТП Геворга Меликсетяна, министерство получило предложения о работе в Армении от еще нескольких компаний глобальных систем спутниковой связи, по ним ведутся обсуждения. Он отметил, что время покажет, кто из них выразит желание работать в Армении.
На вопрос, какие шаги будут предприняты для ликвидации монополии и обеспечения конкуренции в отрасли, замминистра ответил:
"Если в случае с операторами мобильной связи определенный радиочастотный диапазон арендуется и используется только одним мобильным оператором, то в сфере спутниковой связи данный радиочастотный диапазон может арендоваться и использоваться несколькими компаниями одновременно. Это означает, что компания или компании, желающие и дальше работать в этой сфере в Армении, будут арендовать действующий домен на принципе совместного использования".