Մոսկվան և Մինսկը վերանայել են միջուկային զենքի կիրառման մոտեցումները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բելառուսը և Ռուսաստանը վերանայել են միջուկային զենքի կիրառման իրենց մոտեցումները նորագույն տեխնոլոգիաների վրա հիմնված զենքի առաջացման ֆոնին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում ասել է Բելառուսի արտաքին գործերի փոխնախարար Իգոր Նազարուկը։
«Բելառուսի տարածքում (խմբ.` ռուսական) մարտավարական միջուկային զենք տեղակայելու որոշումը փաստ է, հետևաբար, նոր փաստաթղթում իրավական տեսանկյունից սա ամրագրված միջոց է։ Մեր պետությունների փոխադարձ անվտանգության աստիճանը բարձրացվում է։ Միջուկային զենքի կիրառման մոտեցումները ճշգրտվել են», - ասել է նա:
Փոխնախարարը պարզաբանել է, որ Մոսկվան և Մինսկը հետևում են սպառազինությունների ոլորտում նոր տեխնոլոգիաների ներդրմանը և զենքի կիրառմանը՝ հիմնված նոր ֆիզիկական սկզբունքների վրա, և դա չէր կարող չազդել ճշգրտման վրա։
Նազարուկը հիշեցրել է, որ դեկտեմբերի 6-ին Մինսկում տեղի կունենա Միութենական պետության Գերագույն պետական ​​խորհրդի նիստը, որի ժամանակ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Ալեքսանդր Լուկաշենկոն կքննարկեն Միութենական պետության անվտանգության հայեցակարգի նախագիծը և անվտանգության երաշխիքների մասին ռուս-բելառուսական համաձայնագիրը։
Ինչպես նշել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, Ռուսաստանի նորացված միջուկային դոկտրինի բովանդակությունը լիովին համաժամանակեցված է այդ փաստաթղթերի հետ։
Նոյեմբերի 19-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ստորագրել է հրամանագիր, որը հաստատում է թարմացված միջուկային դոկտրինը՝ Միջուկային զսպման ոլորտում պետական ​​քաղաքականության հիմունքները։ Փաստաթղթում ներառվել են դրույթներ, որոնք թույլ են տալիս Ռուսաստանին միջուկային զսպում կիրառել նույնիսկ Մոսկվայի դաշնակիցների դեմ հարձակումների դեպքում։

Минск и Москва пересмотрели подходы к применению ядерного оружия
Беларусь и Россия пересмотрели свои подходы к применению ядерного оружия на фоне появления вооружения, созданного на основе новейших технологий. Как передает Арменпресс, об этом в интервью “РИА Новости” заявил заместитель министра иностранных дел Беларуси Игорь Назарук.
“Решение о размещении на территории Беларуси тактического ядерного оружия (российского: ред.) - факт, поэтому в новом документе это с правовой точки зрения является закрепленной мерой. Степень взаимной безопасности наших государств повышается. Подходы к применению ядерного оружия подверглись корректировке”, - сказал Игорь Назарук.
Заместитель министра пояснил, что Москва и Минск следят за внедрением новых технологий в области вооружений и применением оружия с новыми физическими принципами. И это не могло не потребовать корректировки.
Назарук напомнил, что 6 декабря в Минске пройдет заседание Высшего государственного совета Союзного государства, в ходе которого президенты Владимир Путин и Александр Лукашенко обсудят проект Концепции безопасности Союзного государства и российско-белорусского договора о гарантиях безопасности. Гарантии
Как отметил министр иностранных дел России Сергей Лавров, содержание обновленной ядерной доктрины России полностью синхронизировано с этими документами.
19 ноября президент России Владимир Путин подписал Указ об утверждении обновленной ядерной доктрины - основы государственной политики в области ядерного сдерживания. В документ вошли положения, которые позволяют России использовать ядерное сдерживание даже в случае нападения на союзников Москвы.