Մատենադարանում պահվող քարտեզները՝ աշխարհի զարգացման ու երկրների տարածքների ձևավորման ընթացքի բացառիկ վկայություն
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քարտեզները պատմություն են, քարտեզները փաստաթղթեր են, որոնք պարունակում են հստակ տեղեկություններ մի ամբողջ ժամանակաշրջանի մասին: Քարտեզներից հնարավոր է հստակ պատկերացնել ու տեղեկություններ քաղել աշխարհի զարգացման ու ներկայիս երկրների տարածքների ձևավորման ընթացքի մասին:
Մատենադարանում ևս պահպանվում են հետաքրքիր, կարևոր և շատ արժեքավոր քարտեզներ, որոնց մեծ մասը Մատենադարանին է նվիրել քարտեզագետ Ռուբեն Գալչյանը, ով քարտեզների հանդեպ սերն ունեցել է դեռ մանկուց, որը տարիներ անց վերածվել է լուրջ գործունեության:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում քարտեզագետն ընդգծեց՝ շատ ժամանակ է անցկացրել Բրիտանական գրադարանում՝ հետազոտելով տարբեր քարտեզներ:
«Քարտեզներով հետաքրքրվել սկսել եմ շուրջ 45 տարի առաջ: Վերջին 20 տարիներին, երբ Լոնդոնում էի ապրում, շաբաթվա մեջ չորս օր առավոտից մինչև գիշեր Բրիտանական գրադարանում քարտեզներ էի նայում ու հետազոտում: Քարտեզների հետաքրքիրն այն է, որ ցույց են տալիս ժամանակի մարդկային մտածելակերպը և երկրների հարաբերությունները իրենց հարևանների հետ»,-ասաց նա:
Մասնագետն ընդգծեց՝ քարտեզները փաստ են, և, ըստ այդ փաստերի, Հայաստանը քարտեզների վրա գոյություն ունի 2600 տարի:
«Բրիտանական թանգարանում կա մեր թվարկությունից 600 տարի առաջվա մի սալիկ, որի վրա երեք անուն կա՝ Բաբելոն, Ասորեստան և Հայաստան: Հետո,երբ մոտենում ենք մեր թվարկությունից առաջ 2000-ական թվականներ, ապա այդ շրջանում Փոքր Ասիայի տարածքում տասնյակ թագավորություններ կային՝ Մեծ Հայքը, Փոքր Հայքը, Մարաստանը, Ասորեստանը, Միջագետքը և էլի շատ փոքր երկրներ: Եվ այս քարտեզներին նայելով կարելի է տեսնել, թե ինչպե՞ս են անհետանում այդ երկրներից շատերը: Երբ հասնում ենք մեր օրեր, ապա այդ շրջանում կան մի քանի երկիր՝ Պարսկաստանը, Հայաստանը, որոնք ավելի քան 2500 տարվա պատմություն ունեն։ Թուրքիան քարտեզների մեջ առաջին անգամ երևան է գալիս 14-րդ դարում, այսինքն՝ Հայաստանից 2000 տարի հետո։ Ադրբեջանը քարտեզների վրա հայտնվել է 1918 թվականից»,- նշեց Գալչյանը:
Քարտեզագետը Մեծ Բրիտանիայում ապրած 30 տարիների ընթացքում աճուրդներից և տարբեր այլ տեղերից հավաքել է շուրջ 300 քարտեզ-ատլաս, որոնցից ամենահինը 16-րդ դարի է, և հազարավոր գրականություն, ուղեգրություններ և մարդկանց հիշողություններ դրանց վերաբերյալ:
Գալչյանի խոսքով՝ Հայաստանը եվրոպական մանրակրկիտ քարտեզներ չի ունեցել, իսկ այս հավաքածուով Մատենադարանի այդ բացը լրացնելը մասնագետը լավագույն որոշումն է համարում:

Карты, хранящиеся в Матенадаране, являются исключительным свидетельством процесса развития мира и формирования территорий стран
Карты - это история, карты - это документы, содержащие точные сведения о целых периодах истории. По картам можно наглядно представить и извлечь сведения о развитии мира и формировании территорий нынешних стран.
В Матенадаране хранятся очень интересные, важные и ценные карты, большая часть которых была подарена Матенадарану картографом Рубеном Галчяном, который с самого детства проявлял к ним интерес, спустя годы переросший в серьезное занятие.
В беседе с Арменпресс картограф подчеркнул, что много времени проводил в Британской библиотеке, исследуя различные карты.
“Я заинтересовался картами около 45 лет назад. Последние 20 лет, которые я прожил в Лондоне, я с утра до вечера в Британской библиотеке изучал разные карты. Что интересно в картах, так это то, что они показывают менталитет людей того времени и отношения стран со своими соседями”, - сказал он.
Специалист подчеркнул, что карты - это факты, и согласно этим фактам, Армения естаьна картах уже 2600 лет.
“В Британском музее есть плитка, датируемая периодом за 600 лет до нашей эры. На ней есть три названия: Вавилон, Ассирия и Армения. После, ближе к 2000 годам до нашей эры, на территории Малой Азииуже появляются десятки царств: Великая Армения, Малая Армения, Мидия, Ассирия, Месопотамия и еще много маленьких стран. И изучая эти карты, можно заметить, как исчезли многие из этих стран. Ближе к нашему периоду, в этом регионе остались несколько стран, среди них - Персия, Армения, история которых насчитывает более 2500 лет. Турция впервые появляется на картах в XIV веке, то есть через 2000 лет после Армении. Азербайджан появился на картах в 1918 году”, - подчеркнул Галчян.
За 30 лет жизни в Великобритании картограф Рубен Галчян приобрел с аукционов и с других мест около 300 карт-атласов, самый старый из которых датируется XVI веком, а также тысячи книг, путевых документов и мемуаров.
По словам Галчяна, в Армении не было подробных европейских карт, и он посчитал лучшим решением своей коллекцией восполнить этот пробел в Матенадаране.