Հայաստանը ժամանակավորապես կասեցնում է ականազերծողների և բուժախատողների մասնագիտական խմբի գործունեությունը Սիրիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը ժամանակավորապես կասեցնում է հումանիտար ականազերծման և բուժաշխատողների մասնագիտական խմբի գործունեությունը Սիրիայի Հալեպ քաղաքում։
«Վերջին օրերին Սիրիայի Արաբական Հանրապետության մի շարք շրջաններում օպերատիվ իրավիճակը կտրուկ սրվել է, և ռազմական ակտիվ գործողություններ են սկսվել, ինչի պատճառով անհնար է դարձել 2019 թվականից Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Հալեպի տարածաշրջանում առաքելություն իրականացնող Հայաստանի Հանրապետության հումանիտար ականազերծման և բուժաշխատողների մասնագիտական խմբի բնականոն գործունեությունը։
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ որոշում է կայացվել ժամանակավորապես կասեցնել խմբի գործունեությունը Հալեպում։
Նոյեմբերի 29-ի ուշ երեկոյան ՀՀ հումանիտար ականազերծման և բուժաշխատողների մասնագիտական խմբի ողջ անձնակազմը ՀՀ ՊՆ ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռով վերադարձել է Հայաստան»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ Skynewsarabia-ն հայտնել էր, որ հակակառավարական զինված խմբավորումները ներխուժել են Հալեպ քաղաք և փորձում են վերահսկողություն հաստատել ռազմավարական վայրերի վրա։

Армения временно приостанавливает деятельность группы специалистов гуманитарного разминирования и медработников в Сирии
В последние дни в ряде районов Сирийской Арабской Республики резко обострилась оперативная обстановка и начались активные боевые действия, в результате чего нормальное функционирование группы специалистов гуманитарного разминирования и медицинских работников Республики Армения, выполняющих миссию в районе Алеппо Сирийской Арабской Республики с 2019 года, стало невозможным.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МО Армении, учитывая сложившуюся ситуацию, было принято решение временно приостановить деятельность группы в Алеппо.
Поздно вечером 29 ноября весь персонал группы специалистов гуманитарного разминирования и медицинских работников Республики Армения на военно-транспортном самолете МО Армении вернулся в Армению.
Ранее новостной канал “Sky News Arabia” сообщил, что антиправительственные вооруженные формирования вторглись в город Алеппо и пытаются получить контроль над стратегическими объектами.