Հայաստանը ժամանակավորապես կասեցնում է ականազերծողների և բուժախատողների մասնագիտական խմբի գործունեությունը Սիրիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը ժամանակավորապես կասեցնում է հումանիտար ականազերծման և բուժաշխատողների մասնագիտական խմբի գործունեությունը Սիրիայի Հալեպ քաղաքում։
«Վերջին օրերին Սիրիայի Արաբական Հանրապետության մի շարք շրջաններում օպերատիվ իրավիճակը կտրուկ սրվել է, և ռազմական ակտիվ գործողություններ են սկսվել, ինչի պատճառով անհնար է դարձել 2019 թվականից Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Հալեպի տարածաշրջանում առաքելություն իրականացնող Հայաստանի Հանրապետության հումանիտար ականազերծման և բուժաշխատողների մասնագիտական խմբի բնականոն գործունեությունը։
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ որոշում է կայացվել ժամանակավորապես կասեցնել խմբի գործունեությունը Հալեպում։
Նոյեմբերի 29-ի ուշ երեկոյան ՀՀ հումանիտար ականազերծման և բուժաշխատողների մասնագիտական խմբի ողջ անձնակազմը ՀՀ ՊՆ ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռով վերադարձել է Հայաստան»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ Skynewsarabia-ն հայտնել էր, որ հակակառավարական զինված խմբավորումները ներխուժել են Հալեպ քաղաք և փորձում են վերահսկողություն հաստատել ռազմավարական վայրերի վրա։

Armenia temporarily suspends activities of humanitarian demining and medical team in Syria
YEREVAN, NOVEMBER 30, ARMENPRESS. Armenia temporarily suspends the activities of a humanitarian demining and medical team in Aleppo, Syria, the Armenian Defense Ministry has said in a statement.
"In recent days, the operational situation in several regions of the Syrian Arab Republic has significantly deteriorated, leading to the onset of active military operations.
This escalation has rendered it impossible for the Armenian humanitarian demining and medical team, which has been conducting its mission in the Aleppo region since 2019, to continue its activities. In light of these developments, a decision was made to temporarily suspend the team’s operations in Aleppo.
On November 29, late evening, the entire personnel of the humanitarian demining and medical team has returned to Armenia on board the military transportation aircraft of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia,'' reads the statement.
Earlier, Skynewsarabia reported that anti-government armed groups had invaded the city of Aleppo and were attempting to seize control of strategic locations.