Լիբանանի և Իսրայելի ղեկավարները շնորհակալություն են հայտնել ԱՄՆ-ին հրադադար կնքելու հարցում աջակցության համար
![Lebanon and Israel flag together realtions textile cloth fabric texture](http://armenpress.am/resized/480/storage/images/articles/2024/11/27/atXLDfur1qZCiCHuqiUGh35nw2UqX1hd3rMbbkGT.webp)
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի վարչապետ Նաջիբ Միքաթին և Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հեռախոսազրույցներ են ունեցել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հետ՝ շնորհակալություն հայտնելով նրան Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև հրադադարի հասնելու գործում միջնորդական ջանքերի համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Միքաթին Բայդենի հետ հեռախոսազրույցի մասին գրել է X սոցցանցում։
«Ինձ զանգահարել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը. զրույցի ընթացքում մենք քննարկել ենք ներկա իրադրությունը: Ես նրան շնորհակալություն հայտնեցի ԱՄՆ-ի կողմից Լիբանանին ցուցաբերած աջակցության և նրա պատվիրակ Հոխշտեյնի գործադրած ջանքերի համար: Մենք ողջունել ենք Լիբանանում հրադադարի որոշումը, որը կազմակերպելու հարցում օգնեցին ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան», - հայտնել է Միքաթին։
Միքաթին ընդգծել է, որ Իսրայելի և Լիբանանի միջև հրադադարի համաձայնագիրը «հիմնարար քայլ է Լիբանանում խաղաղության և կայունության հաստատման ճանապարհին», ինչպես նաև կօգնի «տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը»:
Լիբանանում հրադադարի համաձայնագրի համար Բայդենին շնորհակալություն է հայտնել նաև Նեթանյահուն: Ըստ Իսրայելի վարչապետի գրասենյակի տարածած հայտարարության՝ հեռախոսազրույցի ընթացքում Նեթանյահուն շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ին Լիբանանում հրադադարի համաձայնագրի հարցում միջնորդության և այն ըմբռնման համար, որ «Իսրայելն այն իրագործելիս պահպանում է գործողությունների ազատությունը»։
Նոյեմբերի 26-ին Իսրայելի ռազմաքաղաքական կաբինետը պաշտոնապես հավանություն է տվել Լիբանանում հրադադարի ծրագրին։ Այնուհետև ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ Իսրայելի և լիբանանյան «Հեզբոլլահ» կազմակերպության միջև համաձայնությունները նախատեսում են Լիբանանի ուժերի վերահսկողության վերականգնում իր տարածքի նկատմամբ 60 օրվա ընթացքում, ինչից հետո իսրայելական բանակն աստիճանաբար դուրս կբերվի Լիբանանի տարածքից, իսկ երկու կողմերի քաղաքացիական անձինք շուտով կկարողանան անվտանգ կերպով վերադառնալ իրենց բնակավայրերը և սկսել դրանց վերականգնումը:

Лидеры Ливана и Израиля выразили Соединенным Штатам благодарность за поддержку в вопросе прекращения огня
![Лидеры Ливана и Израиля выразили Соединенным Штатам благодарность за поддержку в вопросе прекращения огня](http://armenpress.am/resized/480/storage/images/articles/2024/11/27/atXLDfur1qZCiCHuqiUGh35nw2UqX1hd3rMbbkGT.webp)
Премьер-министр Ливана Наджиб Микати и премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху имели телефонные разговоры с президентом США Джо Байденом, поблагодарив его за посреднические усилия в достижении прекращения огня между Израилем и “Хезболлой”.
Как передает Арменпресс, Микати написал о телефонном разговоре с Байденом в социальной сети X.
“Мне позвонил президент США Джо Байден, в ходе разговора мы обсудили текущую ситуацию. Я поблагодарил его за поддержку Ливана Соединенными Штатами и за усилия его посланника Хохштейна (Амос Хохштейн, советник президента США). Мы приветствовали решение о прекращении огня в Ливане, которое помогли организовать США и Франция”, - написал Микати.
Микати подчеркнул, что соглашение о прекращении огня между Израилем и Ливаном является “фундаментальным шагом на пути к установлению спокойствия и стабильности в Ливане”, и поможет “установить стабильность в регионе”.
Нетаньяху также поблагодарил Байдена за соглашение о прекращении огня в Ливане. Согласно заявлению канцелярии премьер-министра Израиля, во время телефонного разговора Нетаньяху поблагодарил США за посредничество в заключении соглашения по прекращению огня в Ливане и за понимание того, что “Израиль сохраняет за собой свободу в обеспечении своих действий”.
26 ноября военно-политический кабинет Израиля официально утвердил план прекращения огня в Ливане. Президент США Джо Байден заявил, что соглашения предусматривают восстановление контроля силами Ливана над своей территорией в течение 60 дней, после чего израильская армия постепенно будет выведена с ливанской территории, а гражданские лица с обеих сторон вскоре смогут безопасно вернуться в свои населенные пункты и начать восстанавливать их.