Կիևն ԱՄՆ-ին առաջարկել է ներդրումներ կատարել Ուկրաինայի էներգետիկ ոլորտում
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին գրում է Politico-ն՝ վկայակոչելով Ուկրաինայի էներգետիկայի նախարար Հերման Գալուշչենկոյի նամակը։
Politico-ի հաղորդմամբ՝ Գալուշչենկոյի նամակը ստացել է Ամերիկայի էներգետիկայի նախարար Քրիս Ռայթը։ Նամակում Գալուշչենկոն երախտագիտություն է հայտնում ԱՄՆ-ին Կիևի հետ ռազմավարական համագործակցության համար։
«Նամակում Գալուշչենկոն ասել է, որ Ուկրաինան պատրաստ է աշխատել Թրամփի վարչակազմի հետ՝ ձևավորելու ԱՄՆ-ի ռազմավարական, առևտրային ներդրումն Ուկրաինայի էներգետիկ ոլորտում՝ հավելելով, որ երկիրն ունի նավթի, գազի, ուրանի և այլ ռեսուրսների աշխարհի ամենամեծ պաշարները»,- գրում է Politico-ն։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր՝ Միացյալ Նահանգներն ակնկալում է, որ Ուկրաինան երաշխիքներ կտա հազվագյուտ հողային մետաղների մատակարարման համար Վաշինգտոնի կողմից տրամադրվող ֆինանսական և ռազմական օգնության դիմաց։

Киев предложил США вложиться в энергетический сектор Украины
Киев предлагает США сформировать коммерческий вклад в энергетический сектор Украины. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщает издание Politico со ссылкой на письмо министра энергетики Украины Германа Галущенко.
По данным издания, письмо от Галущенко получил американский министр энергетики Крис Райт. В письме выражалась благодарность США за стратегическое сотрудничество с Украиной.
"В письме Галущенко сказал, что Украина готова работать с администрацией Трампа, чтобы придать форму стратегическому, коммерческому вкладу США в энергетический сектор Украины, добавляя, что у страны есть одни из крупнейших в мире запасы нефти, газа, урана и других ресурсов", - заявляет издание со ссылкой на письмо, к которому оно получило доступ.