ԱՄՆ-ն 275 մլն դոլարի զենքի նոր փաթեթ է ուղարկում Կիևին. թույլատրվել է նաև հակահետևակային ականների մատակարարում. ԶԼՄ-ներ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Պենտագոնն Ուկրաինային կուղարկի առնվազն 275 միլիոն դոլարի նոր սպառազինություններ, մինչ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը փորձում է հնարավորինս շատ օգնություն ուղարկել Կիևին նախքան ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփը կստանձնի պաշտոնը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրներին։
Ըստ ԱՄՆ պաշտոնյաների՝ Ուկրաինային օգնության նոր փաթեթը ներառում է HIMARS համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր, 155 մմ և 105 մմ հրետանային արկեր, Javelin հակազրահային ռազմամթերք և այլ սարքավորումներ ու պահեստամասեր։ Պենտագոնն այս զենքերը կտրամադրի իր ձեռքի տակ եղած սպառազինությունից, որպեսզի դրանք արագ հասնեն Ուկրաինայի առաջնագիծ։
Սպիտակ տունը փորձում է Կոնգրեսի կողմից հաստատված ամբողջ ֆինանսավորումը հասցնել Ուկրաինային։ Դա նշանակում է, որ ԱՄՆ վարչակազմը մինչև Թրամփի երդմնակալությունը դեռ 7,1 միլիարդ դոլարի զենք պետք է փորձի մատակարարել Կիևին։
Իր հերթին ԱՄՆ պետքարտուղարությունը նոյեմբերի 19-ին հայտարարել է, որ հավանություն է տվել Կիևին 100 միլիոն դոլարի պաշտպանական սարքավորումների և ծառայությունների վաճառքին։ Դա ներառում է տրանսպորտային միջոցների վերանորոգում, տեխնիկական աջակցություն, ուսուցում և լոգիստիկայի և ծրագրային աջակցության այլ հարակից տարրեր: Ի տարբերություն Պենտագոնի տրամադրած զենքի փաթեթի, Ուկրաինայի կառավարությունն այս դեպքում վճարելու է։
Իսկ The Washington Post-ի երկու աղբյուրները հայտնել են, որ Բայդենը թույլատրել է Ուկրաինային հակահետևակային ականներ մատակարարել։ Նշվում է, որ, ըստ Պենտագոնի, Կիևին ականներ տրամադրելը Ռուսաստանի հարձակումը դանդաղեցնելու ամենաօգտակար քայլերից մեկն է։
Ինչպես հայտնել է The Washington Post-ի զրուցակիցներից մեկը, ուկրաինացի քաղաքական գործիչները խոստացել են ականներ չտեղադրել խիտ բնակեցված վայրերում։ Մյուս աղբյուրը պարզաբանել է, որ ականների կիրառումը սահմանափակվելու է Ուկրաինայի տարածքով։ Սակայն պարբերականն ընդգծում է, որ Ուկրաինային հակահետևակային ականների մատակարարումը հակասական է, քանի որ դրանք կարող են լուրջ վնաս հասցնել խաղաղ բնակչությանը։

США направят в Украину новую партию оружия на $275 миллионов: разрешена поставка противопехотных мин: СМИ
Пентагон отправит в Украину новую партию оружия на сумму не менее $275 миллионов, поскольку президент США Джо Байден желает направить Киеву как можно больше помощи до того, как избранный президент Дональд Трамп вступит на должность. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство “Associated Press” со ссылкой на свои источники.
По словам официальных лиц США, новый пакет помощи Украине включает реактивные системы залпового огня HIMARS, 155-мм и 105-мм артиллерийские снаряды, противопехотные боеприпасы Javelin, а также другое оборудование и запасные части. Пентагон предоставит это оружие из своего арсенала, чтобы оно могло быстрее достичь линии фронта Украины.
Белый дом пытается передать Украине все одобренное Конгрессом финансирование. Это означает, что администрации США до инаугурации Трампа предстоит поставить Киеву оружие на сумму $7,1 миллиарда.
Госдепартамент США объявил 19 ноября, что одобрил продажу Киеву оборонного оборудования и услуг на сумму $100 миллионов. В это входит ремонт транспортных средств, техническая поддержка, обучение и другие сопутствующие элементы логистики и поддержки программ. В отличие от пакета вооружений, предоставленного Пентагоном, в этом случае платить будет украинское правительство.
А два источника The Washington Post сообщили, что Байден разрешил поставлять Украине и противопехотные мины. По мнению Пентагона, предоставление Киеву противопехотных мин является одним из наиболее полезных шагов, чтобы замедлить продвижение России.
Как сообщил один из собеседников The Washington Post, украинские политики обещали не устанавливать мины в густонаселенных районах. Другой источник уточнил, что применение мин будет ограничено территорией Украины. Однако издание подчеркивает, что поставки противопехотных мин в Украину вызывают споры, поскольку они могут нанести серьезный вред и гражданскому населению.