Արայիկ Հարությունյանը մասնակցել է «Սիլիկոնային սարեր 2024» նամականիշի, «ԲՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակ» գեղաթերթիկի, ծրարի մարմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը մասնակցել է «Սիլիկոնային սարեր 2024» միջազգային գագաթնաժողով» թեմայով նամականիշի և «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմայով երկու նամականիշով գեղաթերթիկի ու հատուկ ծրարի մարման արարողությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, միջոցառումը տեղի է ունեցել «Սիլիկոնային սարեր 2024» ամենամյա միջազգային տեխնոլոգիական գագաթնաժողովի շրջանակում:
Մինչ մարման արարողությունը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը ողջունել է այցեքարտ դարձած «Սիլիկոնյան սարեր» գագաթնաժողովի հյուրերին, նշել, որ ավանդական դարձած այս միջոցառումների շարքը ցույց է տալիս, թե բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտին և տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին ինչպիսի մեծ ուշադրություն են դարձնում Հայաստանի Հանրապետությունում: «Պետականության խորհրդանիշերից մեկի՝ նամականիշի մարումը դրա լավագույն ցուցիչներից է: Կառավարությունը և կազմակերպիչները մշտապես կապի մեջ են, որպեսզի լավագույնս ներկայացնենք մեր ձեռքբերումները այս ոլորտում և նախանշենք ապագա մեր ծրագրերը: Ամենամյա այս միջոցառումը մեր կատարած աշխատանքն ամփոփելու և ծրագրերը ներկայացնելու լավագույն հարթակներից մեկն է, եթե չասենք՝ լավագույն հարթակն է»,- նշել է Արայիկ Հարությունյանը:
«Սիլիկոնային սարեր 2024» միջազգային գագաթնաժողով» թեմայով նամականիշը մարել են Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Գևորգ Մելիքսեթյանը, «Հայփոստ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրենի պարտականությունները կատարող Արման Աբրահամյանը, Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը, «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
Ըստ աղբյուրի՝ 380 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշի վրա պատկերված է 2021 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած «Սիլիկոնային սարեր» գագաթնաժողովից լուսանկար, ինչպես նաև՝ «Սիլիկոնային սարեր» գագաթնաժողովի լոգոտիպը: Նամականիշի վրա նաև առկա է «Սիլիկոնային սարեր 2024» գրառումը՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով:
Հաջորդիվ՝ տեղի է ունեցել «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմայով երկու նամականիշով գեղաթերթիկի և հատուկ ծրարի մարման արարողությունը: Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակի 2023թ. դափնեկիրն է «Infosys» ընկերության հիմնադիր Նարայանա Մուրտին, ում մրցանակը հանձնելու է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նշվում է, որ Արայիկ Հարությունյանը ողջունել է Նարայանա Մուրտիին Հայաստանի Հանրապետությունում, նշել, որ մեծ պատիվ է հյուրընկալել նրան մեր երկրում: «Սրանով մենք նշում ենք այն մեծ ներդրումը, որը Դուք ունեցել եք տեխնոլոգիական ոլորտում»,- ասել է Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը և հավելել, որ ավանդական դարձած այս մրցանակի հետ միասին իրականացվում է նաև նամականիշի մարումը:
Գեղաթերթիկի և հատուկ ծրարի մարումն իրականացրել են Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Գևորգ Մելիքսեթյանը, Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակի 2023թ. դափնեկիր Նարայանա Մուրտին, «Հայփոստ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրենի պարտականությունները կատարող Արման Աբրահամյանը, «Վիվա-Արմենիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը, Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ գեղաթերթիկի յուրաքանչյուր նամականիշն ունի 400 դրամ անվանական արժեք: Գեղաթերթիկի նամականիշների վրա պատկերված են մրցանակակրին տրվող հուշախորհրդանիշը և ոսկե մեդալը: Գեղաթերթիկի վրա առկա է «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» գրառումը՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով: Հատուկ ծրարի վրա պատկերված է 2023 թվականին Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակի 14-րդ դափնեկիր, «Infosys» ընկերության հիմնադիր Նարայանա Մուրտին: Հատուկ ծրարի վրա փակցված է 2024 թվականին թողարկված «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային նվիրված երկու նամականիշով գեղաթերթիկը:

Состоялась церемония гашения почтового блока на тему “Государственная премия Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий”
Руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян принял участие в официальной церемонии гашения марки на тему “Международный саммит «Силиконовые горы 2024»” и почтового блока с двумя марками и специального конверта на тему “Государственная премия Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий”.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, мероприятие состоялось в рамках ежегодного международного технологического саммита “Силиконовые горы 2024”.
До начала церемонии гашения руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян поприветствовал гостей саммита “Силиконовые горы” и отметил, что ставшая традиционной эта серия мероприятий демонстрирует, какое большое внимание уделяется сфере высоких технологий и информационным технологиям в Республике Армения.
“Гашение почтовой марки, что является одним из символов государства, — один из лучших показателей этого. Правительство и организаторы находятся в постоянном контакте, чтобы наилучшим образом представить наши достижения в этой области и наметить планы на будущее. Это ежегодное мероприятие является одной из лучших площадок для подведения итогов нашей работы и представления наших дальнейших планов”, - сказал Араик Арутюнян.
В церемонии гашения почтовой марки приняли участие руководитель аппарата премьер-министра Республики Армения Араик Арутюнян, заместитель министра высокотехнологической промышленного Геворг Меликсетян, и.о. генерального директора компании “Айпост” Арман Абрамян, исполнительный директор Союза работодателей сферы информационно-коммуникационных технологий Эдуард Мусаелян, генеральный директор компании “Юком” Ральф Йирикян, президент Армянской ассоциации филателистов Овик Мусаелян.
На марке номиналом 380 драмов изображена фотография с состоявшегося в Армении в 2021 году саммита “Силиконовые горы”, а также логотип саммита “Силиконовые горы”. На марке также имеется надпись “Силиконовые горы 2024” на армянском и английском языках.
Затем состоялась церемония гашения почтового блока с двумя марками и специального конверта на тему “Государственная премия Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий”. Лауреатом Государственной премии Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий в 2023 году стал основатель компании “Infosys” Нараяна Мурти. Премию лауреату вручил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян.
Араик Арутюнян приветствовал Нараяну Мурти в Республике Армения и отметил, что большая честь принимать его в нашей стране.
“Тем самым мы отмечаем большой вклад, который Вы внесли в технологическую сферу”, - сказал руководитель аппарата премьер-министра и добавил, что вместе с этой ставшей традиционной наградой проходит также церемония гашения марки.
В церемонии гашения почтового блока и специального концерта приняли участие руководитель аппарата премьер-министра Республики Армения Араик Арутюнян, заместитель министра высокотехнологической промышленного Геворг Меликсетян, лауреат Государственной премии Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий 2023 года Нараяна Мурти, и.о. генерального директора компании “Айпост” Арман Абрамян, генеральный директор компании “Вива-Армения” Армен Аветисян, президент Армянской ассоциации филателистов Овик Мусаелян.
Номинальная стоимость каждой марки почтового блока составляет 400 драмов. На почтовом блоке изображен символ премии и золотая медаль, которые вручаются лауреату. На почтовом блоке имеется надпись “Государственная премия Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий” на армянском и английском языках. На специальном конверте изображен 14-й лауреат Государственной премии Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий Нараяна Мурти. На специальный концерт приклеен почтовый блок с двумя почтовыми марками, выпущенными в 2024 году и посвященными теме “Государственная премия Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий”.