ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ճշմարտության և արդարադատության կենտրոնը (CFTJ) հրապարակել է «Մինչ COP-29-ը ծավալվում է, հայ պատանդները մնում են կալանավորված. CFTJ-ն կոչ է անում համաշխարհային առաջնորդներին պահանջել նրանց ազատ արձակել» վերնագիրը կրող զեկույց, որը լույս է սփռում Ադրբեջանում կալանավորված հայ ռազմագերիների ու պատանդների ծանր վիճակի վրա։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ զեկույցում նշվում է, որ մինչ Բաքվում ծավալվում է COP-29-ը՝ համախմբելով համաշխարհային առաջնորդներին՝ լուծելու կլիմայական և միջազգային մարտահրավերները, այս զեկույցն ընդգծում է հայ պատանդների ազատ արձակման ջատագովության հրատապությունը, որոնց շարունակական ազատազրկումը հակասում է մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշներին:
Զեկույցը հավելում է, որ մինչ համաշխարհային առաջնորդներն Ադրբեջանում հավաքվել են ՄԱԿ-ի COP-29 համաժողովին մասնակցելու համար, որպեսզի անդրադառնան ածխածնի վնասակար արտանետումների և կլիմայի փոփոխության հետևանքով առաջացած մարտահրավերների կրճատմանը, 23 հայ պատանդներ ու քաղբանտարկյալներ շարունակում են մնալ Բաքվի բանտերում՝ առանց պատշաճ ընթացակարգի։
«Ադրբեջանում հայ պատանդների ճակատագիրը մնում է անորոշ։ Նրանք ենթարկվում են դաժան ու անմարդկային վերաբերմունքի, այդ թվում՝ խոշտանգումների, որը տեղի է ունեցել ինչպես նրանց բերման ենթարկելու և տեղափոխելու ժամանակ, այնպես էլ կալանավայրերում պահվելու ընթացքում», - նշված է զեկույցում՝ ևս մեկ անգամ կոչ անելով միջազգային առաջնորդներին կոչ անել Ադրբեջանին ազատ արձակել այս բանտարկյալներին։
Զեկույցում նշվում է, որ այս անհատների շարունակական գերությունը մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է, և չի կարելի թույլ տալ, որ նրանց երկարատև տառապանքը շարունակվի:
«Ադրբեջանին չի կարելի թույլ տալ անպատիժ գործել։ COP-29-ը եզակի հնարավորություն է միջազգային հանրության համար՝ պահանջելու Ադրբեջանից ազատ արձակել այդ ապօրինի բանտարկյալներին», - եզրափակում է զեկույցը։
Ադրբեջանը պաշտոնապես հաստատել է իր մոտ 23 հայ գերու առկայությունը։ Պահվող անձանց թվում են նաև Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահները՝ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, ինչպես նաև ԼՂ նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ԱԺ նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Դավիթ Իշխանյանը, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, ԱԳ նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը, ՊԲ նախարարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը, որոնց Ադրբեջանն ապօրինի ձերբակալել և կեղծ մեղադրանքներ է առաջադրել 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական ագրեսիայից հետո։

CFTJ призывает мировых лидеров потребовать освобождения удерживаемых в Азербайджане армянских пленных
Центр правды и справедливости (The Center for Truth and Justice, CFTJ) опубликовал доклад под названием «В то время как проходит COP-29, армянские пленники остаются под стражей: CFTJ призывает мировых лидеров потребовать их освобождения», проливающий свет на тяжелое положение армянских военнопленных и заложников, удерживаемых под стражей в Азербайджане.
«В то время как мировые лидеры собираются в Азербайджане на конференцию ООН COP29 для обсуждения вопросов сокращения вредных выбросов углерода и связанных с изменением климата проблем, двадцать три армянских пленника и политических заключенных остаются в тюрьмах Баку без надлежащей правовой процедуры.
Среди них — пять армянских солдат, захваченных во время войны 2020 года, восемь членов руководства Нагорного Карабаха, которые были незаконно арестованы в сентябре 2023 года, и несколько гражданских лиц, которые были задержаны во время девятимесячной блокады Нагорного Карабаха со стороны Азербайджана», - как сообщает Арменпресс, говорится в докладе.
Отмечается, что судьба армянских заложников в Азербайджане остается неопределенной. Они подвергаются жестокому и бесчеловечному обращению, включая пытки, как во время захвата и передачи, так и во время содержания в местах содержания под стражей.
«Центр правды и справедливости настоятельно призывает мировое сообщество, включая мировых лидеров и международные институты, потребовать немедленного освобождения армянских военнопленных и заложников, в настоящее время удерживаемых Азербайджаном.
Продолжающееся пленение этих лиц является грубым нарушением международного права в области прав человека, и нельзя допустить, чтобы их длительные страдания продолжались.
Азербайджану нельзя позволить действовать безнаказанно. COP29 — уникальная возможность для международного сообщества потребовать от Азербайджана освобождения этих незаконно удерживаемых заключенных», - говорится в докладе организации.