Բաքվում ընթացող COP-29-ը բոյկոտած էկոակտիվիստ Գրետա Թունբերգը ժամանել է Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Շվեդ Էկոակտիվիստ Գրետա Թունբերգը, որն ավելի վաղ հայտարարել էր Բաքվում ընթացող COP-29 համաժողովը բոյկոտելու մասին,  ժամանել է Հայաստան։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում կատարած գրառմամբ հայտնել է Համայնքային մոբիլիզացիայի և աջակցության կենտրոնի նախագահ Օլեգ Դուլգարյանը։
«Մեծ պատասխանատվությամբ և բավականությամբ Հայաստան-Վրաստան սահմանին գործընկերների հետ դիմավորեցի շվեդ էկոակտիվիստ Գրետա Թունբերգին, ով ժամանել է Հայաստան՝ բոյկոտելով Բաքվում անցկացվող  COP-29-ը։ Առաջիկա գործընթացների մասին շուտով», - իր գրառման մեջ նշել է Դուլգարյանը։
Մինչ Հայաստան ժամանելը Գրետա Թունբերգը բողոքի ցույց է կազմակերպել Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում՝ ընդդեմ Բաքվում ընթացող COP-29 կլիմայական կոնֆերանսի։ Նա խստորեն քննադատել է Ադրբեջանում կլիմայի և մարդու իրավունքների վիճակը՝ հայտարարելով, որ այդ երկիրն օգտագործում է COP-29-ը որպես ճակատ՝ կեղծ «կանաչ» օրակարգի ներքո վերահսկողությունն ուժեղացնելու և իշխանությունն ամրացնելու համար՝ սրելով տարածաշրջանային լարվածությունը:
Թունբերգը նաև խոսել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումների, ինչպես նաև հայերի դեմ ռազմական հանցագործությունների մասին։
The Guardian-ի կողմից հրապարակված հոդվածում նա ընդգծել է, որ Իլհամ Ալիևի ռեժիմը ճնշումներ է գործադրում Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ։ Էկոակտիվիստը նաև նշել է Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև կապերի մասին՝ մեղադրելով Ալիևին նավթի առևտրի և զենքի գործարքների միջոցով տարածաշրջանային հակամարտությունների սրման մեջ:

YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. Swedish environmental activist Greta Thunberg has arrived in Armenia.
Thunberg has boycotted the ongoing COP-29 in Baku.  Speaking Monday at a protest in Tbilisi, Georgia, she called the summit’s host Azerbaijan “an authoritarian petrostate” and added that the choice of location was “beyond absurd,” according to WaPo.
She also spoke about the ethnic cleansing perpetrated by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh, as well as other Azeri war crimes against Armenians.
In Armenia, Thunberg was welcomed by Oleg Dulgaryan, the Head of Centre for Community Mobilization and Support (CCMS).
“Together with colleagues, on the Armenia-Georgia border, it is with great responsibility and joy that we welcomed Swedish environmental activist Greta Thunberg, who arrived in Armenia, boycotting the ongoing COP-29 in Baku,” Oleg Dulgaryan said in a statement on social media. He added that more information about “upcoming processes” will be provided later.
Greta Thunberg on Monday attended a rally in Georgia to protest against Azerbaijan hosting the annual United Nations climate talks.
According to AP, Thunberg described Azerbaijan as “a repressive, occupying state, which has committed ethnic cleansing, and which is continuing cracking down on Azerbaijani civil society.”
She charged that Azerbaijan has used the summit as “a chance to greenwash their crimes and human rights abuses,” AP reported.
“We can’t give them any legitimacy in this situation, which is why we are standing here and saying no to greenwashing and no to the Azerbaijani regime,” she said in Tbilisi on Monday.