Բաքվում ընթացող COP-29-ը բոյկոտած էկոակտիվիստ Գրետա Թունբերգը ժամանել է Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Շվեդ Էկոակտիվիստ Գրետա Թունբերգը, որն ավելի վաղ հայտարարել էր Բաքվում ընթացող COP-29 համաժողովը բոյկոտելու մասին,  ժամանել է Հայաստան։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում կատարած գրառմամբ հայտնել է Համայնքային մոբիլիզացիայի և աջակցության կենտրոնի նախագահ Օլեգ Դուլգարյանը։
«Մեծ պատասխանատվությամբ և բավականությամբ Հայաստան-Վրաստան սահմանին գործընկերների հետ դիմավորեցի շվեդ էկոակտիվիստ Գրետա Թունբերգին, ով ժամանել է Հայաստան՝ բոյկոտելով Բաքվում անցկացվող  COP-29-ը։ Առաջիկա գործընթացների մասին շուտով», - իր գրառման մեջ նշել է Դուլգարյանը։
Մինչ Հայաստան ժամանելը Գրետա Թունբերգը բողոքի ցույց է կազմակերպել Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում՝ ընդդեմ Բաքվում ընթացող COP-29 կլիմայական կոնֆերանսի։ Նա խստորեն քննադատել է Ադրբեջանում կլիմայի և մարդու իրավունքների վիճակը՝ հայտարարելով, որ այդ երկիրն օգտագործում է COP-29-ը որպես ճակատ՝ կեղծ «կանաչ» օրակարգի ներքո վերահսկողությունն ուժեղացնելու և իշխանությունն ամրացնելու համար՝ սրելով տարածաշրջանային լարվածությունը:
Թունբերգը նաև խոսել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումների, ինչպես նաև հայերի դեմ ռազմական հանցագործությունների մասին։
The Guardian-ի կողմից հրապարակված հոդվածում նա ընդգծել է, որ Իլհամ Ալիևի ռեժիմը ճնշումներ է գործադրում Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ։ Էկոակտիվիստը նաև նշել է Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև կապերի մասին՝ մեղադրելով Ալիևին նավթի առևտրի և զենքի գործարքների միջոցով տարածաշրջանային հակամարտությունների սրման մեջ:

Экоактивистка Грета Тунберг, бойкотировавшая COP-29 в Баку, прибыла в Армению
Шведская экоактивистка Грета Тунберг, ранее объявившая о бойкоте конференции COP-29 в Баку, прибыла в Армению.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил президент Центра мобилизации и поддержки общественности Олег Дулгарян на своей странице в Facebook.
«С большой ответственностью и удовлетворением я встретил на армяно-грузинской границе шведскую экоактивистку Грету Тунберг, прибывшую в Армению, бойкотирующую проводимую в Баку COP-29. О предстоящих процессах - в ближайшее время», - отметил в своем посте Дулгарян.
Перед приездом в Армению Грета Тунберг организовала в столице Грузии - Тбилиси акцию протеста против продолжающейся климатической конференции COP-29 в Баку. Она резко раскритиковала ситуацию с экологией и правами человека в Азербайджане, заявив, что страна использует COP-29 как прикрытие для ужесточения контроля и консолидации власти в рамках ложной «зеленой» программы, что усугубляет региональную напряженность.
Тунберг также рассказала об этнических чистках, проводимых Азербайджаном в Нагорном Карабахе и  военных преступлениях против армян.
В статье, опубликованной The Guardian, она подчеркнула, что режим Ильхама Алиева оказывает давление на гражданское общество Азербайджана. Экоактивистка также указала на связи между Азербайджаном и Израилем, обвинив Алиева в обострении региональных конфликтов посредством торговли нефтью и сделками с оружием.