Հայաստանը կմասնակցի Վիեննայի Սուրբ Ծննդյան տոնավաճառին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի մշակութային ժառանգության միջազգային հանրահռչակման և երկրի ճանաչելիության բարձրացման նպատակով նոյեմբերի 16-ից դեկտեմբերի 23-ը Հայաստանն առանձին տաղավարով մասնակցելու է Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում կայանալիք Շպիտելբերգի Սուրբ Ծննդյան տոնավաճառին
Ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության նախաձեռնությամբ՝ «Մշակույթի զարգացման» հիմնադրամի և «Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարան» ՊՈԱԿ-ի հետ համագործակցությամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ հայկական տաղավարում ցուցադրվելու են շուրջ 40 վարպետի ձեռագործ աշխատանքներ, այդ թվում՝ կարպետագործության, խեցեգործության, տիկնիկագործության տարբեր նմուշներ և հուշանվերներ:
Շպիտելբերգի Սուրբ Ծննդյան տոնավաճառը կայուն ավանդույթ ունեցող միջոցառում է, որը սկսած 1970-ական թվականներից՝ իրականացվում է Վիեննայի պատմական թաղամասերից մեկում:
2023 թ. Հայաստանի առաջին մասնակցությունը Ստրասբուրգի Սուրբ ծննդյան տոնավաճառին հաջողությամբ է ընթացել:

Армения отдельным павильоном примет участие в Рождественской ярмарке в Вене
В целях популяризации культурного наследия Армении на международном уровне и повышения узнаваемости страны Армения с 16 ноября по 23 декабря отдельным павильоном примет участие в Рождественской ярмарке в Шпиттельберге в Вене, столице Австрии.
Проект реализуется по инициативе министерства образования, науки, культуры и спорта Армении в сотрудничестве с фондом “Развитие культуры” и ГНКО “Музей народного искусства имени Ованеса Шарамбеяна”.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ОНКС, в армянском павильоне будут представлены изделия около 40 мастеров, в том числе различные образцы и сувениры ковроткачества, гончарного дела, кукольного дела.
Рождественская ярмарка в Шпиттельберге – это событие с давней традицией, которое проводится в одном из исторических районов Вены с 1970-х годов.