Հայաստանի և Վրաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության մասին հռչակագիրն ավելի կխորացնի երկու երկրների կապերը. հարցազրույց դեսպանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Վրաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության մասին համատեղ հռչակագրի ստորագրումը երկու երկրների միջև համագործակցությունը բարձրացրել է մի մակարդակի, որը ոչ միայն ավելի կխորացնի երկու երկրների կապերն, այլև մեծապես կնպաստի տարածաշրջանային համագործակցությանն ու կայունությանը։
Այս մասին «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետությունում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գեորգի Շարվաշիձեն՝ անդրադառնալով երկու երկրների միջև առկա հարուստ օրակարգին, այդ թվում՝ տնտեսական, քաղաքական և ռազմական համագործակցության հարցերին, հայ-վրացական գործընկերության ակնկալիքներին, տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին։
Հարցազրույցն անցկացվել է հոկտեմբերի 24-ին։
-Պարոն դեսպան, Հայաստանն ու Վրաստանը միշտ ջերմ ու բարեկամական հարաբերություններ են ունեցել։ 2024 թվականի հունվարին Հայաստանն ու Վրաստանը ռազմավարական գործընկերության միասնական հռչակագիր ստորագրեցին։ Պարոն դեսպան, ինչպե՞ս կգնահատեք երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ներկա մակարդակը և այդ հռչակագրի ստորագրումը։ Ձեր կարծիքով՝ որքանո՞վ է դա կարևոր երկու երկրների հարաբերությունների խորացման տեսանկյունից։
-Վրացիների և հայերի միջև գոյություն ունի բարիդրացիության, բարեկամության և համագործակցության դարավոր ավանդույթ: Մեր երկրների միջև համագործակցության ծավալն իր պատմական մակարդակի վրա է տարբեր հարթություններում՝ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, էներգետիկ, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում։ Ուրախ եմ հիշեցնել, որ 2023 թվականի հուլիսի 1-ից Վրաստանի և Հայաստանի քաղաքացիներն առանց անձնագրերի՝ միայն կենսաչափական նույնականացման քարտերով սահմանը հատելու արտոնություն ունեն։
2024 թվականի հունվարին Հայաստանը և Վրաստանը ռազմավարական գործընկերության մասին համատեղ հռչակագիր ստորագրեցին, որը երկու երկրների միջև համագործակցությունը բարձրացրեց հաջորդ մակարդակին։ Մենք խորապես հավատացած ենք, որ մեր գործընկերության այս նոր հարթությունը ոչ միայն ավելի կխորացնի Վրաստան-Հայաստան կապերը, այլև մեծապես կնպաստի տարածաշրջանային համագործակցությանն ու կայունությանը:
Ինչպես գիտեք, այս տարվա մարտին «Bank of Georgia Group»-ի հայտարարության համաձայն՝ Վրաստանը Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացրել է աննախադեպ ուղղակի ներդրում, որի շրջանակներում Վրաստանի Բանկը 303,6 մլն ԱՄՆ դոլարով գնել է հայկական խոշորագույն ֆինանսական հաստատությունը՝ «Ամերիա բանկ»-ը։ Ինձ համար ակնհայտ է, որ մոտ ապագայում նշանակալի աճը շոշափելի կլինի մեր ժողովուրդների միջև։
-Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Չիկովանիի հրավերով` սեպտեմբերի 1-ին պաշտոնական այցով Վրաստան այցելեց Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի գլխավորած պատվիրակությունը։ Ինչպե՞ս կգնահատեք երկու երկրների հարաբերությունները պաշտպանության ոլորտում, և ի՞նչ ազդեցություն կարող են ունենալ այդ այցերը երկու երկրների ռազմական կապերի վրա։
-Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Չիկովանին 2024 թվականի հուլիսին շատ հաջող այց է ունեցել Հայաստան: Այցի ընթացքում հուլիսի 13-ին Վրաստանի և Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունների միջև ստորագրվել է 2024 թվականի երկկողմ համագործակցության ծրագիրը: Բացի այդ, նախարար Պապիկյանն այս տարվա սեպտեմբերի 1-ին այցելեց Վրաստան։ Տարբեր ճյուղերի նախարարությունների միջև բարձր մակարդակի այցելությունների այս շատ ակտիվ դինամիկան մեր կառավարությունների միջև չափազանց արդյունավետ համագործակցության վկայությունն է։ Պաշտպանության նախարարությունների միջև երկկողմ համագործակցությունը զարգացել է տարիների ընթացքում՝ երկու երկրներին հնարավորություն տալով փոխանակել փորձը պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում: Ինչպես գիտեք, Վրաստանը տարիների փորձ ունի ՆԱՏՕ-ի գործընկերության միջազգային առաքելություններում, ինչպես նաև Եվրոպական միության առաքելություններում: Հարկ է նշել, որ Վրաստանը ռազմական կրթության ոլորտում ձեռք բերեց անգնահատելի փորձ և ռազմական ակադեմիայի հետ միասին հիմնեց սերժանտական զորավարժությունների լայնածավալ կենտրոնն ու ունի բոլոր անհրաժեշտ գործիքներն ապագա սպաների պատրաստման համար։ Հայաստանի Զինված ուժերի ներկայացուցիչներն ակտիվորեն մասնակցում են Վրաստանում կազմակերպվող կրթական ծրագրերին և բազմազգ զորավարժություններին։ Մենք նաև հյուրընկալում ենք Հայաստանի ներկայացուցիչներին Վրաստանի Պաշտպանական ինստիտուտների կառուցման դպրոցում, որը ՆԱՏՕ-ի կողմից հավատարմագրված առաջին հաստատությունն է տարածաշրջանում և մասնագիտական զարգացման, տեղեկատվության փոխանակման, անվտանգության ու պաշտպանական քաղաքականության, ինչպես նաև պաշտպանության կառավարման ոլորտներում համագործակցության լայն հնարավորություններ է ընձեռում՝ ներառելով տարածաշրջանային և միջազգային համագործակցության խթանումը:
-Արդեն երկար ժամանակ է, ինչ Հայաստանն ու Ադրբեջանը բանակցում են խաղաղության պայմանագրի ստորագրման շուրջ։ Ամիսներ առաջ երկու պետությունների միջև պետական սահմանի սահմանազատման վերաբերյալ պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, և սահմանի որոշակի հատված սահմանազատվեց։ Ինչպե՞ս կգնահատեք այս բանակցությունները, և ընդհանրապես ո՞րն է Թբիլիսիի տեսակետը Երևանի և Բաքվի միջև ընթացող բանակցությունների վերաբերյալ։ Ձեր կարծիքով՝ ի՞նչ նշանակություն ունեն դրանք Հարավային Կովկասի համար։
-Վրաստանն անկեղծորեն շահագրգռված է տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը աջակցելու հարցում: Մեր կարծիքով՝ խաղաղ գոյակցությունը, երկխոսությունը և կառուցողական համագործակցությունը բխում են բոլորի շահերից։ Վրացական կողմը վերստին իր պատրաստակամությունն է հայտնում՝ նպաստելու և աջակցելու այս գործընթացին այնքան, որքան անհրաժեշտ է և պահանջվում է մեր հարևանների կողմից։ Հուսով ենք, որ մոտ ապագայում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր կստորագրվի։
-Պարոն դեսպան, վերջերս շատ է խոսվում հայ-վրացական սահմանի սահմանազատման մասին, և երկու երկրների բարձր ներկայացուցիչները պատրաստակամություն են հայտնել վերսկսել և ավարտել Հայաստանի ու Վրաստանի պետական սահմանի սահմանազատման աշխատանքները։ Ի՞նչ կարող եք ասել այս առումով, որքանո՞վ է սա կարևոր երկու երկրների հարաբերությունների համար։
-Պետական սահմանի սահմանագծումը և սահմանազատումը մնում է Վրաստանի և Հայաստանի երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային կարևոր կետ։ Եվ ինչպես նշվել է վարչապետ Փաշինյանի՝ Թբիլիսի կատարած վերջին այցի ժամանակ, երկու երկրները կշարունակեն աշխատել այս գործընթացի վերսկսման ուղղությամբ՝ համաձայն Վրաստանի և Հայաստանի պետական սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման կառավարական հանձնաժողովների միջև հաստատված պրակտիկայի:
-Անցյալ տարի Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հրապարակեց «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։ Ինչպիսի՞ն է Վրաստանի կարծիքն այս նախաձեռնության վերաբերյալ։
-Հաշվի առնելով ներկա համաշխարհային զարգացումները՝ Հարավային Կովկասն ամբողջովին նոր հնարավորություններ է առաջարկում ողջ եվրոպական մայրցամաքի համար։ Տարածաշրջանի ռազմավարական դիրքը, որը կապում է Արևելքն Արևմուտքի հետ, ինչպես նաև էներգետիկ ռեսուրսները, կարևոր են կայուն կապի ապահովման համար: Գոյություն ունեցող, ինչպես նաև տարածաշրջանային նոր նախաձեռնություններն էներգետիկայի և ենթակառուցվածքների ոլորտներում զգալիորեն կբարձրացնեն մեր տարածաշրջանի կարողությունը։
Վրաստանը կապը գերակա առաջնահերթություն է դարձրել, որի էական մասն է Միջին միջանցքը: Միջին միջանցքը, տնտեսական նախաձեռնություն լինելուց բացի, հանդիսանում է գործիք՝ ավելի մեծ տարածաշրջանային ինտեգրման և կայունության հասնելու համար: Նկատի ունենալով դա` մենք սկսել ենք մի շարք էներգետիկ և ենթակառուցվածքային ծրագրեր, որոնք նպատակ ունեն ավելի խորացնել մեր տարածաշրջանի ինտեգրումը:
Հոկտեմբերի 22-ին Վրաստանի վարչապետը հայտարարեց ռազմավարական նշանակություն ունեցող Անակլիա խորջրյա ծովային նավահանգստի շինարարության մեկնարկի մասին՝ Ասիայի և Եվրոպայի միջև լոգիստիկ կարողությունների բարձրացման համար: Նավահանգստի նախնական ներդրումը կազմում է 600 մլն դոլար, և այն տարեկան 600 հազար կոնտեյներ տեղափոխելու հնարավորություն կունենա: Շինարարության առաջին փուլում ուղղակիորեն կաշխատի 500 ֆիզիկական անձ։ Շինարարական աշխատանքներն արդեն սկսվել են, և մենք նպատակ ունենք նավահանգստում առաջին նավն ընդունել 2029 թվականին։ Նավահանգիստը կնպաստի երկրի տնտեսական զարգացմանը, կբարձրացնի Վրաստանի տարածաշրջանային և միջազգային նշանակությունն ու կամրապնդի մեր անվտանգությունը։ Թե՛ տնտեսական, թե՛ քաղաքական տեսանկյուններից այս նախագծի իրականացումը կենսական է։ Ծրագիրը կարևոր է Միջին միջանցքի ենթակառուցվածքային բարելավման և մրցունակության բարձրացման համար, որը լոգիստիկ երթուղի է, որը Կենտրոնական Ասիան և Չինաստանը միացնում է Եվրոպային Հարավային Կովկասով՝ Վրաստանի միջոցով:
Խաղաղությանն աջակցելու առումով Վրաստանն իսկապես շահագրգռված է Հարավային Կովկասի երկրների միջև տարածաշրջանային համագործակցության դյուրացմամբ։ Վրաստանն առաջարկել է համագործակցության ձևաչափ, որը կարող է նպաստել տարածաշրջանային հարաբերությունների կարգավորմանը՝ երկխոսության, վստահության ձևավորման և ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող կոնկրետ նախագծերի իրականացման միջոցով՝ տնտեսություն և առևտուր, մշակույթ, կրթություն և նորարարություններ և այլն։ Ընդհանուր առմամբ, մենք դիտարկում ենք տարածաշրջանային նախաձեռնություններ, որոնց նպատակը տարածաշրջանում կայուն տնտեսական զարգացման, տևական խաղաղության և կայունության ապահովումն է։
-Տնտեսական հարաբերությունները և համագործակցությունը Հայաստանի և Վրաստանի միջև. որքա՞ն է եղել երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալը 2023 թվականին, ի՞նչ միտումներ են նկատվում երկկողմ արտահանման և ներմուծման շուկաներում։
-Հայաստանի հետ Վրաստանի առևտրի պատմության մեջ 2023 թվականի արտահանումը ռեկորդային է եղել, և ապրանքների արտահանումը կազմել է 787 մլն 129 հազար դոլար, ինչը 34,7 տոկոսով ավելի է, քան 2022 թվականի ցուցանիշը։ Վրաստանի և Հայաստանի միջև զբոսաշրջիկների թիվը տարեցտարի ավելանում է։ Վրացական տվյալներով՝ 2023 թվականին Հայաստանից Վրաստան է այցելել 962,5 հազար զբոսաշրջիկ։ Վրաստանի զբոսաշրջության ազգային վարչության տվյալներով՝ 2024 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանից այցելուների թիվը կազմել է 387 հազար 691։ Վարկանիշով Թուրքիայից և Ռուսաստանից հետո Հայաստանը երրորդն է այցելուների թվով: Ինչ վերաբերում է անցյալ տարի Հայաստան այցելած վրացիներին, ապա 348 հազար 980 այցելուների թվով Վրաստանը Հայաստանի մյուս այցելուների շարքում զբաղեցնում է 2-րդ տեղը։
-Ձեր կարծիքով՝ որո՞նք են այն ոլորտները, որոնք առավել մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում երկու երկրների միջև հարաբերությունների և համագործակցության զարգացման ու խորացման առումով:
-Մենք ողջունում ենք Վրաստանի և Հայաստանի միջև առևտրատնտեսական սերտ կապերը և մեծ նշանակություն ենք տալիս դրանց հետագա զարգացմանը։ Հայաստանը վերջին տարիներին ավանդաբար եղել է Վրաստանի առևտրային գործընկերների լավագույն տասնյակում։ Կարծում ենք, որ կարողություն կա՝ ավելացնելու Վրաստանի արտահանումը հայկական շուկա, ինչպես նաև հայկական արտադրանքի շրջանառությունը դեպի վրացական շուկա։ Ուշադրության մյուս ոլորտներն են զբոսաշրջությունը, նորարարությունը, մշակույթը և կրթությունը: Մյուս կողմից, մենք պետք է շարունակենք աջակցել գործարար համաժողովներին, B2B-ին և բարձր մակարդակի տնտեսական այլ հանդիպումներին՝ բարելավելու մեր տնտեսությունները և մոտիվացնելու ներդրողներին՝ ավելի ակտիվ լինելու համար: Մենք պատրաստ ենք հայ գործընկերների հետ միասին աշխատել այդ խոստումնալից նպատակներին հասնելու համար։
-Պարոն դեսպան, ինչպես ասացիք, վերջերս ակտիվացել են բարձրաստիճան պաշտոնյաների փոխայցելությունները երկու երկրների միջև։ Վերջին բարձրաստիճան այցը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 16-ին, երբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այցելեց Թբիլիսի։ Այս առումով որքանո՞վ եք կարևոր համարում այս այցերը երկու ժողովուրդների միջև երկկողմ կապերի ապագայի և հայ-վրացական հարաբերությունների ամրապնդման առումով:
-Բոլոր մակարդակներով և հատկապես ամենաբարձր մակարդակով այցելություններով փոխանակվելը չափազանց կարևոր է: Այս երկկողմ քննարկումներն աստիճանաբար ամուր հիմք են ստեղծում գործնական համագործակցության և փոխգործակցության համար, որոնք, ի վերջո, վերածվում են շոշափելի արդյունքների մեր ժողովուրդների և երկրների համար:
-Պարոն Շարվաշիձե, առաջիկայում նախատեսվո՞ւմ են բարձր մակարդակի այցեր Վրաստանից Հայաստան:
-Ինչպես գիտեք, 2024 թվականի հոկտեմբերի 26-ին Վրաստանում խորհրդարանական ընտրություններ են լինելու: Վրաստանը Հայաստանի հետ այցերի դինամիկան նույն մակարդակի վրա պահելու շատ ամուր կամք ունի, և վստահ եմ, որ Վրաստանում նոր կառավարության ձևավորմանը կհաջորդեն ավելի շատ բարձրաստիճան այցեր։
-Պարոն դեսպան, կցանկանայի՞ք որևէ բան հավելել։
-Ինչպես գիտեք, Վրաստանի դեսպանատունը նոր հասցե ունի Ծարավաղբյուր 127՝ (0052 Երևան) Երևանի Ավան թաղամասում։ 2024 թվականի ապրիլին Վրաստանի և Հայաստանի վարչապետներ Իրակլի Կոբախիձեն և Նիկոլ Փաշինյանը նշեցին Հայաստանում Վրաստանի դեսպանատան նոր շենքի բացումը, որը նշանակալի հանգրվան էր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերություններում։ Սա իսկապես պատմական ձեռքբերում է, որն առաջին դեպքն է, երբ Վրաստանը Հայաստանում դեսպանատան շենքի սեփականատեր է հանդիսանում: Շենքի դիզայնը ներառում է հստակ էթնիկ և մշակութային մոտիվներ՝ արտացոլելով Վրաստանի հարուստ ժառանգությունը: Դեսպանությունն իր տարածքում արդեն հյուրընկալել է մշակութային, կրթական և ազգագրական նշանակալի միջոցառումներ։ Դեսպանատունը կարճ ժամանակում դարձավ վրացի և հայ ժողովուրդների փոխգործակցության վայր։ Վերջում կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ձեզ Վրաստանի և Հայաստանի երկկողմ օրինակելի հարաբերություններին համապարփակ ակնարկ տալու Ձեր հետաքրքրության և հնարավորության համար։ Ապագայում սիրով կհյուրընկալենք Ձեզ նոր դեսպանատանը: Հայաստանին և հայ ժողովրդին մաղթում եմ խաղաղություն և բարգավաճում։

Armenia-Georgia joint Declaration on Strategic Partnership to further enhance bilateral ties – Interview with Ambassador
YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. The Armenian-Georgian joint declaration on strategic partnership has brought cooperation between the two countries to the next level and will not only enhance bilateral ties but also greatly contribute to regional cooperation and stability, Georgian Ambassador to Armenia George Sharvashidze told Armenpress.
In an interview with Armenpress conducted on October 24, the Georgian Ambassador spoke about the Armenia-Georgia bilateral agenda, cooperation in various areas and the regional situation.
Mr. Ambassador, Armenia and Georgia have always had warm and friendly relations. In January 2024, Armenia and Georgia signed a joint declaration on strategic partnership. Mr. Ambassador, how would you assess the present level of political dialogue between the two countries and the signing of that declaration? In your opinion how important is it in terms of deepening relations between the two countries?
The centuries-old tradition of good neighborliness, friendship, and cooperation exists between Georgians and Armenians.  The extent of the cooperation between our countries is at its historical level in various dimensions -politics, economy, culture, energy, tourism, and other spheres. It is my pleasure to remind you that from 1st of July, 2023 Georgian and Armenian citizens have a privilege to cross the border without passports, only with biometric ID cards.
In January 2024, Armenia and Georgia signed a joint declaration on strategic partnership, which brought cooperation between two countries to the next level. We strongly believe, this new dimension of our partnership will not only further enhance Georgia-Armenia ties, but will greatly contribute to regional cooperation and regional stability.
As you know in March of this year according to the statement of "Bank of Georgia Group", an unprecedented direct investment was made from Georgia in the Republic of Armenia, within the framework of which the Bank of Georgia purchased the largest Armenian financial institution, "Ameria Bank" for 303.6 million US dollars. It is obvious to me that in near future the significant growth will be tangible between our nations.
At the invitation of Georgian Defence Minister Irakli Chikovani, the delegation led by the Minister of Defence of the Republic of Armenia, Suren Papikyan, visited Georgia on September 1st on an official visit. How would you assess the relations between the two countries in the field of defence and what effect can these visits give to the military ties of two countries?
Georgian Defense Minister, Irakli Chikovani had a very successful visit to Armenia in July, 2024. During the visit, the bilateral cooperation plan for the year of 2024 was signed between the defense Ministries of Georgia and Armenia on July 13th. Also, Minister Papikyan visited Georgia on September 1st of this year. This very active dynamics of high-level visits between line ministries is a testament of extremely fruitful cooperation between our governments. Bilateral cooperation between defence ministries has been developed though years, enabling both countries to share experience in defence and security field. As you know Georgia has years of experience in the field of international missions in capacity of NATO partnership, as well as EU missions worldwide. It is worth noting that Georgia gained invaluable experience in the field of Military education and established widely renown sergeants exercise center together with military Academy and has all necessary tools to train future officers. Representatives of the Armed Forces of Armenia actively participate in educational programs and multinational exercises organized in Georgia. We also host representatives from Armenia at the Defence Institution Building School in Georgia, which is the first NATO-accredited institution in the region and is providing wide-ranging opportunities in professional development, information exchange and collaboration in the areas of security and defence policy and management, including the promotion of regional and international cooperation.
Regional situation. It has been a long time since Armenia and Azerbaijan have been negotiating on signing a peace treaty. Months ago, an agreement on the demarcation of the state border between the two states was reached and a certain part of the border was demarcated. How would you assess these negotiations and, in general, what is Tbilisi’s view on the ongoing negotiations between Yerevan and Baku․In your opinion what importance do they have for the South Caucasus?
Georgia is genuinely interested in supporting peace and stability in the region. We think peaceful coexistence, dialogue and constructive cooperation is in the interest of all. The Georgian side again expresses its readiness to facilitate and support this process as much as needed and requested by our neighbors. We hope that peace agreement between Armenia and Azerbaijan will be signed in near future.
Mr. Ambassador, recently there have been a lot of talks about the demarcation of the Armenian-Georgian border, and the high representatives of both countries have expressed willingness to resume and complete the demarcation works on the state border of Armenia and Georgia. What can you say in this regard, how important is this for the relations between the two countries?
Delimitation/demarcation of the state border remains an important agenda item in the bilateral relations between Georgia and Armenia and as it was mentioned during the last visit of PM Pashinyan to Tbilisi, both countries will continue working toward resumption of this process in accordance with established practices between the Governmental Commissions of Georgia and Armenia for the Delimitation and Demarcation of the State Border.
Last year, the Government of the Republic of Armenia published the “Crossroads of Peace” project. What is Georgia’s opinion on this initiative?
Considering current global developments, South Caucasus is offering a completely new set of opportunities for the entire European continent. The strategic location of the region linking East with the West coupled with the energy resources are crucial for ensuring sustainable connectivity.  Existing, as well as new regional initiatives in energy and infrastructure, will significantly increase the capacity of our region.
Georgia has made the connectivity a top priority, the Middle Corridor being the essential part of it. Middle Corridor apart from being an economic initiative, is an instrument to achieve greater regional integration and stability. With this in mind, we have launched a number of energy and infrastructural projects, which aim deeper integration of our region.
On October 22 Georgian PM announced the commencement of construction of strategically important Anaklia deep sea port to ensure increased logistical capability between Asia and Europe. Initial investment of the port is $600 million and it will have a capacity to handle 600,000 containers per year. The first phase of the construction will directly employ 500 individuals. The construction works have already begun and we aim to receive the first ship at the port in 2029. The port will aid in the economic development of the country, elevate the regional and international importance of Georgia, and bolster our security. From both economic and political perspectives, the implementation of this project is vital. The project is important for enhancing the infrastructural improvements and competitiveness of the Middle Corridor, a logistics route connecting Central Asia and China to Europe via the South Caucasus through Georgia.
In terms of supporting peace, Georgia is genuinely interested in facilitating regional cooperation among the South Caucasus countries. Georgia has been proposing a format of cooperation, which could contribute to normalization of regional relations through a dialogue, trust building and implementation of concrete projects of common interest - economy and trade, culture, education and innovations, and etc.
In general, we consider regional initiatives, which aim at securing robust economic development, lasting peace and stability in the region.
The economic relations and cooperation between Armenia and Georgia: What was the volume of trade between the two countries last year - in 2023?  What trends are seen in the bilateral export and import markets?
In the history of Georgian trade with Armenia, the export of 2023 was a record and amounted to the export of goods worth 787 million 129 thousand dollars, which is 34.7% more than the figure of 2022. The number of tourists between Georgia and Armenia is increasing every year. According to Georgian data, 962.5 thousand visitors from Armenia visited Georgia in 2023. According to the data of the National Tourism Administration of Georgia in the first half of 2024, the number of visitors from Armenia amounted to 387,691, after Turkey and Russia, Armenia ranks third in terms of visitors. As for Georgians who visited Armenia last year, with number 348, 980 Georgia ranks 2nd among other visitors in Armenia.
In your opinion, what are the areas that are of the greatest interest in terms of developing and deepening relations and cooperation between the two countries?
We welcome the close trade and economic ties between Georgia and Armenia and we attach great importance to their further development. Armenia has traditionally been in the top ten trading partners for Georgia over the past years. We think there is a capacity to increase the turnover of Georgia’s export to the Armenian market, as well as Armenian products to Georgian market. Other areas of focus are tourism, innovation, culture and education. On the other hand, we should continue to facilitate business forums, B2B’s and other economic high-level meetings to enhance our economies and to motivate investors to be more active. We are ready to work together with Armenian colleagues to achieve those promising goals.
As you said Mr. Ambassador, recently, mutual visits of high-ranking officials between the two countries have become more active․ Latest high-ranking visit took place on September 16, when Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan visited Tbilisi. In this regard, how important do you think these visits are for the future of bilateral links between two nations and for strengthening of Armenian-Georgian relations?
The exchange of visits at all levels and especially at the highest level is extremely important. These bilateral discussions gradually lay a solid ground for practical cooperation and interaction, which eventually transform into tangible outcomes for our people and our countries.
Mr. Sharvashidze, are there any planned high-level visits from Georgia to Armenia in the near future?
As you know, Georgia will have parliamentary elections on 26th of October 2024. Georgia has very strong will to keep the visit dynamics with Armenia at the same level and I am sure many more high-level visits will follow as soon as new government is formed in Georgia.
Is there anything that you would like to add?
As you know Embassy of Georgia has a new address on 127 Tsarav Aghbyur (0052 Yerevan) in Avan district of Yerevan. In April, 2024 the Prime Ministers of Georgia and Armenia, Irakli Kobakhidze and Nikol Pashinyan, respectively, celebrated the opening of the new Georgian Embassy building in Armenia, marking a significant milestone in the diplomatic relations between the two countries. This is truly a historic acquisition, which represents the first time Georgia owns an embassy building in Armenia. The design of the building incorporates distinct ethnic and cultural motifs, reflecting Georgia's rich heritage. Embassy in its premises already hosted significant cultural, educational and ethnographic events. Embassy in short period of time became a place of interaction between Georgian and Armenian people. In the end, I would like to thank you for your interest and opportunity to give a comprehensive overview to exemplary bilateral relations of Georgia and Armenia. Will gladly host you at the new Embassy in the future. Again, I wish Armenia and Armenian people peace and prosperity.