Հայաստանի և Վրաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության մասին հռչակագիրն ավելի կխորացնի երկու երկրների կապերը. հարցազրույց դեսպանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Վրաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության մասին համատեղ հռչակագրի ստորագրումը երկու երկրների միջև համագործակցությունը բարձրացրել է մի մակարդակի, որը ոչ միայն ավելի կխորացնի երկու երկրների կապերն, այլև մեծապես կնպաստի տարածաշրջանային համագործակցությանն ու կայունությանը։
Այս մասին «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետությունում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գեորգի Շարվաշիձեն՝ անդրադառնալով երկու երկրների միջև առկա հարուստ օրակարգին, այդ թվում՝ տնտեսական, քաղաքական և ռազմական համագործակցության հարցերին, հայ-վրացական գործընկերության ակնկալիքներին, տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին։
Հարցազրույցն անցկացվել է հոկտեմբերի 24-ին։
-Պարոն դեսպան, Հայաստանն ու Վրաստանը միշտ ջերմ ու բարեկամական հարաբերություններ են ունեցել։ 2024 թվականի հունվարին Հայաստանն ու Վրաստանը ռազմավարական գործընկերության միասնական հռչակագիր ստորագրեցին։ Պարոն դեսպան, ինչպե՞ս կգնահատեք երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ներկա մակարդակը և այդ հռչակագրի ստորագրումը։ Ձեր կարծիքով՝ որքանո՞վ է դա կարևոր երկու երկրների հարաբերությունների խորացման տեսանկյունից։
-Վրացիների և հայերի միջև գոյություն ունի բարիդրացիության, բարեկամության և համագործակցության դարավոր ավանդույթ: Մեր երկրների միջև համագործակցության ծավալն իր պատմական մակարդակի վրա է տարբեր հարթություններում՝ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, էներգետիկ, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում։ Ուրախ եմ հիշեցնել, որ 2023 թվականի հուլիսի 1-ից Վրաստանի և Հայաստանի քաղաքացիներն առանց անձնագրերի՝ միայն կենսաչափական նույնականացման քարտերով սահմանը հատելու արտոնություն ունեն։
2024 թվականի հունվարին Հայաստանը և Վրաստանը ռազմավարական գործընկերության մասին համատեղ հռչակագիր ստորագրեցին, որը երկու երկրների միջև համագործակցությունը բարձրացրեց հաջորդ մակարդակին։ Մենք խորապես հավատացած ենք, որ մեր գործընկերության այս նոր հարթությունը ոչ միայն ավելի կխորացնի Վրաստան-Հայաստան կապերը, այլև մեծապես կնպաստի տարածաշրջանային համագործակցությանն ու կայունությանը:
Ինչպես գիտեք, այս տարվա մարտին «Bank of Georgia Group»-ի հայտարարության համաձայն՝ Վրաստանը Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացրել է աննախադեպ ուղղակի ներդրում, որի շրջանակներում Վրաստանի Բանկը 303,6 մլն ԱՄՆ դոլարով գնել է հայկական խոշորագույն ֆինանսական հաստատությունը՝ «Ամերիա բանկ»-ը։ Ինձ համար ակնհայտ է, որ մոտ ապագայում նշանակալի աճը շոշափելի կլինի մեր ժողովուրդների միջև։
-Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Չիկովանիի հրավերով` սեպտեմբերի 1-ին պաշտոնական այցով Վրաստան այցելեց Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի գլխավորած պատվիրակությունը։ Ինչպե՞ս կգնահատեք երկու երկրների հարաբերությունները պաշտպանության ոլորտում, և ի՞նչ ազդեցություն կարող են ունենալ այդ այցերը երկու երկրների ռազմական կապերի վրա։
-Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Չիկովանին 2024 թվականի հուլիսին շատ հաջող այց է ունեցել Հայաստան: Այցի ընթացքում հուլիսի 13-ին Վրաստանի և Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունների միջև ստորագրվել է 2024 թվականի երկկողմ համագործակցության ծրագիրը: Բացի այդ, նախարար Պապիկյանն այս տարվա սեպտեմբերի 1-ին այցելեց Վրաստան։ Տարբեր ճյուղերի նախարարությունների միջև բարձր մակարդակի այցելությունների այս շատ ակտիվ դինամիկան մեր կառավարությունների միջև չափազանց արդյունավետ համագործակցության վկայությունն է։ Պաշտպանության նախարարությունների միջև երկկողմ համագործակցությունը զարգացել է տարիների ընթացքում՝ երկու երկրներին հնարավորություն տալով փոխանակել փորձը պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում: Ինչպես գիտեք, Վրաստանը տարիների փորձ ունի ՆԱՏՕ-ի գործընկերության միջազգային առաքելություններում, ինչպես նաև Եվրոպական միության առաքելություններում: Հարկ է նշել, որ Վրաստանը ռազմական կրթության ոլորտում ձեռք բերեց անգնահատելի փորձ և ռազմական ակադեմիայի հետ միասին հիմնեց սերժանտական զորավարժությունների լայնածավալ կենտրոնն ու ունի բոլոր անհրաժեշտ գործիքներն ապագա սպաների պատրաստման համար։ Հայաստանի Զինված ուժերի ներկայացուցիչներն ակտիվորեն մասնակցում են Վրաստանում կազմակերպվող կրթական ծրագրերին և բազմազգ զորավարժություններին։ Մենք նաև հյուրընկալում ենք Հայաստանի ներկայացուցիչներին Վրաստանի Պաշտպանական ինստիտուտների կառուցման դպրոցում, որը ՆԱՏՕ-ի կողմից հավատարմագրված առաջին հաստատությունն է տարածաշրջանում և մասնագիտական զարգացման, տեղեկատվության փոխանակման, անվտանգության ու պաշտպանական քաղաքականության, ինչպես նաև պաշտպանության կառավարման ոլորտներում համագործակցության լայն հնարավորություններ է ընձեռում՝ ներառելով տարածաշրջանային և միջազգային համագործակցության խթանումը:
-Արդեն երկար ժամանակ է, ինչ Հայաստանն ու Ադրբեջանը բանակցում են խաղաղության պայմանագրի ստորագրման շուրջ։ Ամիսներ առաջ երկու պետությունների միջև պետական սահմանի սահմանազատման վերաբերյալ պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, և սահմանի որոշակի հատված սահմանազատվեց։ Ինչպե՞ս կգնահատեք այս բանակցությունները, և ընդհանրապես ո՞րն է Թբիլիսիի տեսակետը Երևանի և Բաքվի միջև ընթացող բանակցությունների վերաբերյալ։ Ձեր կարծիքով՝ ի՞նչ նշանակություն ունեն դրանք Հարավային Կովկասի համար։
-Վրաստանն անկեղծորեն շահագրգռված է տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը աջակցելու հարցում: Մեր կարծիքով՝ խաղաղ գոյակցությունը, երկխոսությունը և կառուցողական համագործակցությունը բխում են բոլորի շահերից։ Վրացական կողմը վերստին իր պատրաստակամությունն է հայտնում՝ նպաստելու և աջակցելու այս գործընթացին այնքան, որքան անհրաժեշտ է և պահանջվում է մեր հարևանների կողմից։ Հուսով ենք, որ մոտ ապագայում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր կստորագրվի։
-Պարոն դեսպան, վերջերս շատ է խոսվում հայ-վրացական սահմանի սահմանազատման մասին, և երկու երկրների բարձր ներկայացուցիչները պատրաստակամություն են հայտնել վերսկսել և ավարտել Հայաստանի ու Վրաստանի պետական սահմանի սահմանազատման աշխատանքները։ Ի՞նչ կարող եք ասել այս առումով, որքանո՞վ է սա կարևոր երկու երկրների հարաբերությունների համար։
-Պետական սահմանի սահմանագծումը և սահմանազատումը մնում է Վրաստանի և Հայաստանի երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային կարևոր կետ։ Եվ ինչպես նշվել է վարչապետ Փաշինյանի՝ Թբիլիսի կատարած վերջին այցի ժամանակ, երկու երկրները կշարունակեն աշխատել այս գործընթացի վերսկսման ուղղությամբ՝ համաձայն Վրաստանի և Հայաստանի պետական սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման կառավարական հանձնաժողովների միջև հաստատված պրակտիկայի:
-Անցյալ տարի Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հրապարակեց «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։ Ինչպիսի՞ն է Վրաստանի կարծիքն այս նախաձեռնության վերաբերյալ։
-Հաշվի առնելով ներկա համաշխարհային զարգացումները՝ Հարավային Կովկասն ամբողջովին նոր հնարավորություններ է առաջարկում ողջ եվրոպական մայրցամաքի համար։ Տարածաշրջանի ռազմավարական դիրքը, որը կապում է Արևելքն Արևմուտքի հետ, ինչպես նաև էներգետիկ ռեսուրսները, կարևոր են կայուն կապի ապահովման համար: Գոյություն ունեցող, ինչպես նաև տարածաշրջանային նոր նախաձեռնություններն էներգետիկայի և ենթակառուցվածքների ոլորտներում զգալիորեն կբարձրացնեն մեր տարածաշրջանի կարողությունը։
Վրաստանը կապը գերակա առաջնահերթություն է դարձրել, որի էական մասն է Միջին միջանցքը: Միջին միջանցքը, տնտեսական նախաձեռնություն լինելուց բացի, հանդիսանում է գործիք՝ ավելի մեծ տարածաշրջանային ինտեգրման և կայունության հասնելու համար: Նկատի ունենալով դա` մենք սկսել ենք մի շարք էներգետիկ և ենթակառուցվածքային ծրագրեր, որոնք նպատակ ունեն ավելի խորացնել մեր տարածաշրջանի ինտեգրումը:
Հոկտեմբերի 22-ին Վրաստանի վարչապետը հայտարարեց ռազմավարական նշանակություն ունեցող Անակլիա խորջրյա ծովային նավահանգստի շինարարության մեկնարկի մասին՝ Ասիայի և Եվրոպայի միջև լոգիստիկ կարողությունների բարձրացման համար: Նավահանգստի նախնական ներդրումը կազմում է 600 մլն դոլար, և այն տարեկան 600 հազար կոնտեյներ տեղափոխելու հնարավորություն կունենա: Շինարարության առաջին փուլում ուղղակիորեն կաշխատի 500 ֆիզիկական անձ։ Շինարարական աշխատանքներն արդեն սկսվել են, և մենք նպատակ ունենք նավահանգստում առաջին նավն ընդունել 2029 թվականին։ Նավահանգիստը կնպաստի երկրի տնտեսական զարգացմանը, կբարձրացնի Վրաստանի տարածաշրջանային և միջազգային նշանակությունն ու կամրապնդի մեր անվտանգությունը։ Թե՛ տնտեսական, թե՛ քաղաքական տեսանկյուններից այս նախագծի իրականացումը կենսական է։ Ծրագիրը կարևոր է Միջին միջանցքի ենթակառուցվածքային բարելավման և մրցունակության բարձրացման համար, որը լոգիստիկ երթուղի է, որը Կենտրոնական Ասիան և Չինաստանը միացնում է Եվրոպային Հարավային Կովկասով՝ Վրաստանի միջոցով:
Խաղաղությանն աջակցելու առումով Վրաստանն իսկապես շահագրգռված է Հարավային Կովկասի երկրների միջև տարածաշրջանային համագործակցության դյուրացմամբ։ Վրաստանն առաջարկել է համագործակցության ձևաչափ, որը կարող է նպաստել տարածաշրջանային հարաբերությունների կարգավորմանը՝ երկխոսության, վստահության ձևավորման և ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող կոնկրետ նախագծերի իրականացման միջոցով՝ տնտեսություն և առևտուր, մշակույթ, կրթություն և նորարարություններ և այլն։ Ընդհանուր առմամբ, մենք դիտարկում ենք տարածաշրջանային նախաձեռնություններ, որոնց նպատակը տարածաշրջանում կայուն տնտեսական զարգացման, տևական խաղաղության և կայունության ապահովումն է։
-Տնտեսական հարաբերությունները և համագործակցությունը Հայաստանի և Վրաստանի միջև. որքա՞ն է եղել երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալը 2023 թվականին, ի՞նչ միտումներ են նկատվում երկկողմ արտահանման և ներմուծման շուկաներում։
-Հայաստանի հետ Վրաստանի առևտրի պատմության մեջ 2023 թվականի արտահանումը ռեկորդային է եղել, և ապրանքների արտահանումը կազմել է 787 մլն 129 հազար դոլար, ինչը 34,7 տոկոսով ավելի է, քան 2022 թվականի ցուցանիշը։ Վրաստանի և Հայաստանի միջև զբոսաշրջիկների թիվը տարեցտարի ավելանում է։ Վրացական տվյալներով՝ 2023 թվականին Հայաստանից Վրաստան է այցելել 962,5 հազար զբոսաշրջիկ։ Վրաստանի զբոսաշրջության ազգային վարչության տվյալներով՝ 2024 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանից այցելուների թիվը կազմել է 387 հազար 691։ Վարկանիշով Թուրքիայից և Ռուսաստանից հետո Հայաստանը երրորդն է այցելուների թվով: Ինչ վերաբերում է անցյալ տարի Հայաստան այցելած վրացիներին, ապա 348 հազար 980 այցելուների թվով Վրաստանը Հայաստանի մյուս այցելուների շարքում զբաղեցնում է 2-րդ տեղը։
-Ձեր կարծիքով՝ որո՞նք են այն ոլորտները, որոնք առավել մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում երկու երկրների միջև հարաբերությունների և համագործակցության զարգացման ու խորացման առումով:
-Մենք ողջունում ենք Վրաստանի և Հայաստանի միջև առևտրատնտեսական սերտ կապերը և մեծ նշանակություն ենք տալիս դրանց հետագա զարգացմանը։ Հայաստանը վերջին տարիներին ավանդաբար եղել է Վրաստանի առևտրային գործընկերների լավագույն տասնյակում։ Կարծում ենք, որ կարողություն կա՝ ավելացնելու Վրաստանի արտահանումը հայկական շուկա, ինչպես նաև հայկական արտադրանքի շրջանառությունը դեպի վրացական շուկա։ Ուշադրության մյուս ոլորտներն են զբոսաշրջությունը, նորարարությունը, մշակույթը և կրթությունը: Մյուս կողմից, մենք պետք է շարունակենք աջակցել գործարար համաժողովներին, B2B-ին և բարձր մակարդակի տնտեսական այլ հանդիպումներին՝ բարելավելու մեր տնտեսությունները և մոտիվացնելու ներդրողներին՝ ավելի ակտիվ լինելու համար: Մենք պատրաստ ենք հայ գործընկերների հետ միասին աշխատել այդ խոստումնալից նպատակներին հասնելու համար։
-Պարոն դեսպան, ինչպես ասացիք, վերջերս ակտիվացել են բարձրաստիճան պաշտոնյաների փոխայցելությունները երկու երկրների միջև։ Վերջին բարձրաստիճան այցը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 16-ին, երբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այցելեց Թբիլիսի։ Այս առումով որքանո՞վ եք կարևոր համարում այս այցերը երկու ժողովուրդների միջև երկկողմ կապերի ապագայի և հայ-վրացական հարաբերությունների ամրապնդման առումով:
-Բոլոր մակարդակներով և հատկապես ամենաբարձր մակարդակով այցելություններով փոխանակվելը չափազանց կարևոր է: Այս երկկողմ քննարկումներն աստիճանաբար ամուր հիմք են ստեղծում գործնական համագործակցության և փոխգործակցության համար, որոնք, ի վերջո, վերածվում են շոշափելի արդյունքների մեր ժողովուրդների և երկրների համար:
-Պարոն Շարվաշիձե, առաջիկայում նախատեսվո՞ւմ են բարձր մակարդակի այցեր Վրաստանից Հայաստան:
-Ինչպես գիտեք, 2024 թվականի հոկտեմբերի 26-ին Վրաստանում խորհրդարանական ընտրություններ են լինելու: Վրաստանը Հայաստանի հետ այցերի դինամիկան նույն մակարդակի վրա պահելու շատ ամուր կամք ունի, և վստահ եմ, որ Վրաստանում նոր կառավարության ձևավորմանը կհաջորդեն ավելի շատ բարձրաստիճան այցեր։
-Պարոն դեսպան, կցանկանայի՞ք որևէ բան հավելել։
-Ինչպես գիտեք, Վրաստանի դեսպանատունը նոր հասցե ունի Ծարավաղբյուր 127՝ (0052 Երևան) Երևանի Ավան թաղամասում։ 2024 թվականի ապրիլին Վրաստանի և Հայաստանի վարչապետներ Իրակլի Կոբախիձեն և Նիկոլ Փաշինյանը նշեցին Հայաստանում Վրաստանի դեսպանատան նոր շենքի բացումը, որը նշանակալի հանգրվան էր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերություններում։ Սա իսկապես պատմական ձեռքբերում է, որն առաջին դեպքն է, երբ Վրաստանը Հայաստանում դեսպանատան շենքի սեփականատեր է հանդիսանում: Շենքի դիզայնը ներառում է հստակ էթնիկ և մշակութային մոտիվներ՝ արտացոլելով Վրաստանի հարուստ ժառանգությունը: Դեսպանությունն իր տարածքում արդեն հյուրընկալել է մշակութային, կրթական և ազգագրական նշանակալի միջոցառումներ։ Դեսպանատունը կարճ ժամանակում դարձավ վրացի և հայ ժողովուրդների փոխգործակցության վայր։ Վերջում կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ձեզ Վրաստանի և Հայաստանի երկկողմ օրինակելի հարաբերություններին համապարփակ ակնարկ տալու Ձեր հետաքրքրության և հնարավորության համար։ Ապագայում սիրով կհյուրընկալենք Ձեզ նոր դեսպանատանը: Հայաստանին և հայ ժողովրդին մաղթում եմ խաղաղություն և բարգավաճում։

Декларация о стратегическом партнерстве между Арменией и Грузией углубит связи между двумя странами: интервью с послом Грузии
Подписание совместной декларации о стратегическом партнерстве между Арменией и Грузией повысило сотрудничество между двумя странами на тот уровень, который не только углубит связи между двумя странами, но и в значительной степени будет способствовать региональному сотрудничеству и стабильности.
Об этом в интервью Арменпресс сказал чрезвычайный и полномочный посол Грузии в Республике Армения Георгий Шарвашидзе, подразумевая насыщенную повестку между двумя странами, включающую вопросы экономического, политического и военного сотрудничества, ожидания армяно-грузинского партнерства, ситуации в регионе.
Интервью состоялось 24 октября.
- Господин посол, между Арменией и Грузией всегда были теплые и дружеские отношения. В январе 2024 года Армения и Грузия подписали совместную декларацию о стратегическом партнерстве. Как Вы оцените нынешний уровень политического диалога между двумя странами и подписание этой декларации? На Ваш взгляд, насколько это важно с точки зрения углубления отношений между двумя странами?
- Между грузинами и армянами существует многовековая традиция добрососедства, дружбы и сотрудничества. Хочу напомнить, что с 1 июля 2023 года граждане Грузии и Армении имеют право пересекать границу без паспортов, только по биометрическим удостоверениям личности.
В январе 2024 года Армения и Грузия подписали совместную декларацию о стратегическом партнерстве, которая подняла сотрудничество между двумя странами на новый уровень. Мы твердо верим, что это новое измерение нашего партнерства не только углубит связи Грузии и Армении, но и внесёт большой вклад в региональное сотрудничество и стабильность.
Как известно, согласно заявлению Bank of Georgia Group в марте этого года Грузия осуществила беспрецедентную прямую инвестицию в Республику Армения, в рамках которой банк Грузии купил крупнейшее армянское финансовое учреждение, “Америя банк” за 303,6 млн долларов США. Для меня очевидно, что в ближайшем будущем между нашими народами произойдет значительный рост сотрудничества.
- По приглашению министра обороны Грузии Ираклия Чиковани 1 сентября Грузию с официальным визитом посетила делегация во главе с министром обороны Республики Армения Суреном Папикяном. Как Вы оцените оборонные отношения между двумя странами и какое влияние эти визиты могут оказать на военные связи двух стран?
- Министр обороны Грузии Ираклий Чиковани 13 июля 2024 года совершил очень успешный визит в Армению. Кроме того, 13 июля Грузию посетил министр Папикян. Такая очень активная динамика визитов на высоком уровне между министерствами разных отраслей является свидетельством чрезвычайно эффективного сотрудничества между нашими правительствами. Двустороннее сотрудничество между Министерствами обороны развивалось на протяжении многих лет, что давало двум странам возможность обмениваться опытом в области обороны и безопасности, накопить неоценимый опыт, создать вместе с Военной академией масштабный центр подготовки сержантов и располагать всеми необходимые инструментами для обучения будущих офицеров. Представители Вооруженных сил Армении активно участвуют в образовательных программах и многонациональных военных учениях, организуемых в Грузии. Мы также принимаем представителей Армении в Школе строительства оборонных институтов Грузии, первом учебном заведении в регионе, аккредитованном НАТО, и предоставляем широкие возможности для профессионального развития, обмена информацией, политики безопасности и обороны, а также сотрудничества в области управления обороной, в том числе и регионального и международного.
- Уже давно Армения и Азербайджан ведут переговоры о подписании мирного договора. Несколько месяцев назад между двумя государствами было достигнуто соглашение о делимитации государственной границы, и определенная часть границы была делимитирована. Как Вы оцените эти переговоры и какова точка зрения Тбилиси относительно переговоров между Ереваном и Баку? На Ваш взгляд, какое значение они имеют для Южного Кавказа?
- Грузия искренне заинтересована в поддержании мира и стабильности в регионе. На наш взгляд, мирное сосуществование, диалог и конструктивное сотрудничество отвечает интересам всех. Грузинская сторона еще раз выражает готовность способствовать и поддерживать этот процесс настолько, насколько это необходимо и требуется нашим соседям. Мы надеемся, что в ближайшем будущем между Арменией и Азербайджаном будет подписан мирный договор.
- Господин посол, в последнее время было много разговоров о делимитации армяно-грузинской границы, и высокие представители двух стран выразили готовность возобновить и завершить работу по делимитации государственной границы Армении и Грузии. Что Вы можете сказать по этому поводу, насколько это важно для отношений между двумя странами?
- Делимитация и демаркация государственной границы остается важным пунктом повестки двусторонних отношений между Грузией и Арменией. И как было отмечено в ходе недавнего визита премьер-министра Пашиняна в Тбилиси, обе страны продолжат работать над возобновлением этого процесса в соответствии со сложившейся практикой между комиссиями по делимитации и демаркации государственной границы Грузии и Армении.
- В прошлом году правительство Республики Армения опубликовало проект “Перекресток мира”. Каково мнение Грузии по поводу этой инициативы?
- Учитывая текущие глобальные события, Южный Кавказ предлагает совершенно новые возможности для всего европейского континента. Стратегическое расположение региона, соединяющее Восток с Западом, а также энергетические ресурсы имеют решающее значение для обеспечения устойчивой связи. Существующие, а также новые региональные энергетические и инфраструктурные инициативы значительно повысят потенциал нашего региона.
Грузия сделала связь одним из главных приоритетов, важной частью которой является не только экономическая инициатива, но и Средний коридор. Имея это в виду, мы запустили ряд энергетических и инфраструктурных проектов, направленных на углубление интеграции нашего региона.
22 октября премьер-министр Грузии объявил о начале строительства стратегического глубоководного морского порта Анаклия. Для увеличения логистических мощностей между Азией и Европой будут работать 500 человек. Строительные работы уже начались, и мы стремимся принять первое судно в этом порту в 2029 году. Порт будет способствовать экономическому развитию страны, повышению регионального и международного значения Грузии и укреплению нашей безопасности. Реализация этого проекта жизненно важна как с экономической, так и с политической точки зрения. Проект важен для улучшения инфраструктуры и повышения конкурентоспособности Среднего коридора - логистического маршрута, который соединяет Центральную Азию и Китай с Европой через Южный Кавказ через Грузию.
С точки зрения поддержания мира Грузия действительно заинтересована в содействии региональному сотрудничеству между странами Южного Кавказа. Грузия предложила формат сотрудничества, который может способствовать регулированию региональных отношений посредством диалога, укрепления доверия и реализации конкретных проектов, представляющих взаимный интерес: экономика и торговля, культура, образование и инновации и т.д. В целом мы рассматриваем региональные инициативы, направленные на обеспечение устойчивого экономического развития, прочного мира и стабильности в регионе.
- Экономические отношения и сотрудничество между Арменией и Грузией. Каков был объем торговли между двумя странами в 2023 году? Какие тенденции наблюдаются на двусторонних экспортно-импортных рынках?
- В истории торговли Грузии с Арменией экспорт 2023 года был рекордным - на 787 миллионов 129 000 долларов, что на 34,7 % больше показателя 2022 года. Количество туристов, путешествующих между Грузией и Арменией, увеличивается с каждым годом. По грузинским данным, в 2023 году Грузию посетили 962,5 тысячи туристов из Армении. По данным Национального управления туризма Грузии, количество гостей из Армении в первом полугодии 2024 года составило 387 691 человек. Армения занимает третье место по количеству посетителей после Турции и России. Что касается количества грузин, посетивших Армению в прошлом году (348 980 посетителей), Грузия занимает второе место среди других посетителей Армении.
- На Ваш взгляд, какие направления наиболее интересны с точки зрения развития и углубления отношений и сотрудничества между двумя странами?
- Мы приветствуем тесные торгово-экономические связи между Грузией и Арменией и придаем большое значение их дальнейшему развитию. В последние годы Армения традиционно входит в десятку крупнейших торговых партнеров Грузии. Мы считаем, что есть возможность увеличить экспорт Грузии на армянский рынок, а также армянской продукции на грузинский рынок. Другими сферами внимания являются туризм, инновации, культура и образование. Мы должны продолжать поддерживать бизнес-конференции, B2B и другие экономические встречи на высоком уровне, чтобы улучшить нашу экономику и мотивировать инвесторов быть более активными. Мы готовы работать вместе с нашими армянскими партнерами для достижения этих многообещающих целей.
- Господин посол, как Вы сказали, в последнее время активизировались взаимные визиты высокопоставленных чиновников двух стран. Последний визит высокого уровня состоялся 16 сентября, когда Тбилиси посетил премьер-министр РА Никол Пашинян. Насколько важными Вы считаете эти визиты с точки зрения будущего двусторонних отношений между двумя народами и укрепления армяно-грузинских отношений?
-Обмен визитами на всех уровнях и, особенно на высшем уровне чрезвычайно важен. Эти двусторонние обсуждения постепенно создают прочную основу для практического сотрудничества и взаимодействия, что в конечном итоге выливается в ощутимые результаты для наших народов и стран.
- Господин Шарвашидзе, намечены ли в ближайшее время визиты на высшем уровне из Грузии в Армению?
- Как вы знаете, 26 октября 2024 года в Грузии прошли парламентские выборы. У Грузии очень сильное желание сохранить динамику визитов с Арменией на прежнем уровне, и я уверен, что после формирования нового правительства Грузии последуют и визиты на высшем уровне.
- Господин посол, хотите ли Вы что-нибудь добавить?
- Как вы знаете, посольство Грузии уже имеет новый адрес: Царавахбюр 127 (0052 Ереван) в Аванском районе Еревана. В апреле 2024 года премьер-министры Грузии и Армении Ираклий Кобахидзе и Никол Пашинян отметили открытие нового здания посольства Грузии в Армении, что стало важной вехой в дипломатических отношениях между двумя странами. Это поистине историческое достижение. Грузия впервые стала владельцем своего здания посольства в Армении. Дизайн здания включает в себя различные этнические и культурные мотивы, отражающие богатое наследие Грузии. Посольство уже провело на своей территории значительные культурные, образовательные и этнографические мероприятия. Оно уже стало местом сотрудничества грузинского и армянского народов. В заключение я хотел бы поблагодарить Вас за проявленный интерес и возможность дать всесторонний обзор образцовых двусторонних отношений между Грузией и Арменией. Желаю Армении и армянскому народу мира и процветания.