ԵԱՏՄ-ի պարենային ապահովվածության մակարդակը 10 տարում հասել է ավելի քան 90 տոկոսի. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծումից ի վեր գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալն անդամ երկրներում, ընդհանուր առմամբ, մեծացել է 25,9%-ով։ Միությունը ավելի քան 90%-ով ապահովում է իր ներքին պահանջարկը, և ակտիվ աշխատանք է տարվում այս ուղղությամբ արդյունավետության բարձրացման համար։
Մոսկվայում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի արդյունաբերության և ագրոարդյունաբերական համալիրի հարցերով նախարար Գոհար Բարսեղյանը՝ հավելելով, որ, չնայած համաշխարհային տնտեսության բարդ պայմաններին, անդամ երկրների ագրոպարենային հատվածը զարգանում է հաջողությամբ։
«Կցանկանայի նշել, որ սա մեր գործունեության ամենակարևոր ուղղություններից մեկն է, քանի որ ԵԱՏՄ անդամ երկրների առաջնորդները բազմիցս դրան ուշադրություն են դարձրել։
Մասնավորապես՝ ցուցանիշների աճ ենք արձանագրել հացահատիկային և յուղատու մշակաբույսերի, շաքարի ճակնդեղի, մրգերի ու հատապտուղների արտադրության ծավալների ուղղությամբ։ Դրական դինամիկա է նկատվում նաև անասնապահության ոլորտում։ Օրերս փորձագետների հետ քննարկել ենք անասնապահության ոլորտում ինտեգրացիայի խորացման հնարավորությունները, քանի որ տարբեր երկրներում ոլորտի զարգացման մակարդակը տարբեր է, ուստի այստեղ անելիքներ դեռ շատ ունենք։ Մեր կողմից ընդունված են բոլոր նորմատիվ իրավական ակտերը, սակայն անհրաժեշտ է միասնականացնել որոշ մոտեցումներ»,- նշել է նախարարը և ավելացրել, որ հաջորդ տարի կշարունակվի ինտեգրացիոն օրակարգի իրականացումը՝ համաձայնեցված ագրոպարենային քաղաքականության հիմնական ուղղությունների շրջանակներում՝ նախատեսված մինչեւ 2030թ., այնուհետեւ նաեւ մինչև 2045թ. ընկած ժամանակահատվածի համար՝ տնտեսության զարգացման «Եվրասիական տնտեսական ուղի» հռչակագրի իրականացման մեխանիզմների ձևավորմամբ։
Բարսեղյանի խոսքով՝ Միության անդամ երկրների միջև տարբերություններն, իհարկե, ունեն իրենց առանձնահատկությունները, որոնք պայմանավորված են արտադրական, տնտեսական գործոններով և, իհարկե, սպառողական մշակույթով։ Հատկապես, իրենց ինքնաբավությամբ ամենաբարձր ցուցանիշներն արձանագրել են Բելառուսի Հանրապետությունն ու Ռուսաստանի Դաշնությունը։
«Հաշվի առնելով հարցի կարևորությունը՝ մեր երկրների ղեկավարները մեծ ուշադրություն են դարձնում պարենային անվտանգության խնդիրներին, և  այս ուղղությամբ շատ անելիքներ ունենք։ Վերջերս Երևանում վարչապետների մակարդակով կայացած գագաթնաժողովում հաստատել ենք հիմնական ապրանքների կանխատեսվող հաշվեկշիռները, ինչը դրական և օգտակար ազդակներ է տալիս բիզնեսին և շուկայի կայունությանը»,- ասել է Գ. Բարսեղյանը՝ միաժամանակ նշելով, որ հայտարարված խնդիրների լուծումը կնպաստի անդամ պետությունների պարենային անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը, ինչպես նաև մրցունակ արտադրանքի արտադրության և իրացման արդյունավետության բարձրացմանը: Դա էլ իր հերթին, թույլ կտա «հնգյակի» երկրներին միասնական ու բալանսավորված արձագանքել արտաքին մարտահրավերներին և նվազեցնել արտադրանքի պակասորդի ռիսկերը:

Уровень продовольственной безопасности ЕАЭС за 10 лет достиг более 90%
С момента создания Евразийского экономического союза объем производства сельскохозяйственной продукции в государствах-членах увеличился на 25,9%. Союз обеспечивает более 90% своих внутренних потребностей, и в этом направлении ведется активная работа по повышению обеспеченности основным видами сельскохозяйственной и продовольственной продукции.
Об этом в беседе с корреспондентом агентства "Арменпресс" в Москве заявила член Коллегии (Министр) по промышленности и агропромышленному комплексу Евразийской экономической комиссии Гоар Барсегян, добавив, что, несмотря на сложные условия мировой экономики, агропродовольственный сектор государств-членов успешно развивается.
«Хочу отметить, что это одно из важнейших направлений нашей деятельности, на это неоднократно обращали внимание лидеры государств-членов ЕАЭС» - сообщила Барсегян. В обращении Председателя Высшего Евразийского экономического совета, Премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна также сделан акцент на этом направлении.
В частности, мы имеем рост показателей в отношении объемов производства зерновых и масличных культур, сахарной свеклы, фруктов и ягод. Положительная динамика наблюдается и в сфере животноводства. Кстати на днях мы обсуждали с экспертами возможности углубления интеграции в сфере животноводства, потому что уровень развития отрасли в разных странах разный, и нам здесь еще многое предстоит сделать. Мы приняли основополагающие нормативно-правовые акты, но необходимо также унифицировать некоторые подходы», - отметила министр и добавила, что реализация интеграционной повестки продолжится и в следующем году, в рамках основных направлений согласованной агропродовольственной политики – запланированной до 2030 года и на период до 2045 года с формированием механизмов реализации Декларации о дальнейшем развитии экономических процессов в рамках Евразийского экономического союза  «Евразийский экономический путь».
По словам Барсегян, различия между странами Союза, конечно, имеют свои особенности, которые обусловлены производственными, экономическими факторами и, безусловно, культурой потребления. В частности, Беларусь и Россия в настоящее время достигли высочайшего уровня самообеспеченности.
«Учитывая важность вопроса, лидеры наших стран уделяют большое внимание вопросам продовольственной безопасности, и нам предстоит многое сделать в этом направлении. Недавно на заседании Евразийского межправительственного совета, прошедшем на уровне премьер-министров в Ереване, мы подтвердили прогнозируемые балансы основных продуктов, что дает позитивные и полезные импульсы бизнесу и стабильности рынка",- отметила Барсегян, при этом уточнив, что решение заявленных проблем будет способствовать повышению уровня продовольственной безопасности государств-членов, а также повышению эффективности производства и реализации конкурентоспособной продукции. Это, в свою очередь, позволит странам «пятерки» единообразно и сбалансированно реагировать на внешние вызовы и снизить риск дефицита продовольственных товаров.