Էրդողանը հայտարարել է Թուրքիայում ահաբեկչության դեմ պայքարելու մտադրության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ ոչ ոք չի կարող խանգարել Թուրքիային վերացնել ահաբեկչական սպառնալիքը երկրի ներսում և դրսում։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Մենք կշարունակենք պայքարել այնքան ժամանակ, քանի դեռ չենք հասել երկիրն ու տարածաշրջանն ահաբեկչությունից ազատելու նպատակին: Նման դավաճանական գործողություններն անջատողական կազմակերպության վերջին ջանքերն են։ Մեր տարածաշրջանի և մեր երկրի ապագայում ահաբեկչության և բռնության տեղ չկա»,-ասել է Թուրքիայի ղեկավարը։
Ահաբեկչությունը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 23-ին Թուրքիայի մայրաքաղաքում՝ ռազմական ինքնաթիռներ և տիեզերական տեխնիկա արտադրող TUSAŞ կորպորացիայի շենքի մոտ, որին հաջորդել են կրակոցներ։ Հարձակման զոհ է դարձել հինգ մարդ, 22-ը վիրավորվել են իրավապահ մարմինների կողմից։ Անկարայի գլխավոր դատախազությունը հետաքննություն է սկսել։ Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Ալի Երլիքայը հայտարարել է, որ երկու չեզոքացված ահաբեկիչները եղել են Թուրքիայում արգելված Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) անդամներ։

Эрдоган заявил о намерении бороться с терроризмом в Турции
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что никто не может помешать Турции устранить террористическую угрозу внутри страны и за её пределами, передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости.
"Никто не сможет остановить нас в устранении угрозы нашей стране, где бы мы её ни обнаружили, внутри или за пределами наших границ. Мы будем продолжать борьбу до тех пор, пока не достигнем цели - освобождения страны и региона от терроризма. Мы не будем играть в игру террористических баронов. Такие вероломные и предательские акты - последние усилия сепаратистской организации. В будущем нашего региона и нашей страны нет места террору и насилию", - сказал турецкий лидер, выступая во вторник в Анкаре.
23 октября произошел теракт в столице Турции у здания корпорации TUSAŞ - производителя военных самолётов и космического оборудования. Жертвами атаки стали пять человек, пострадали 22. Двое нападавших были ликвидированы органами правопорядка. Генпрокуратура Анкары начала расследование. Министр внутренних дел Турции Али Ерликай заявил, что оба ликвидированных террориста оказались членами Рабочей партии Курдистана (РПК).