Փորձագետն ուռճացված է համարում տեսակետը, թե Վրաստանի վերընտրված իշխանությունն ավելի է խորացնելու ՌԴ-ի հետ հարաբերությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Օրբելի կենտրոնի Վրաստանի հարցերով փորձագետ Հասմիկ Մելիքսեթյանը կարծում է, որ Վրաստանի խորհրդարանական ընտրություններում իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության հաղթանակը սպասելի էր։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում փորձագետը նշեց, որ «Վրացական երազանք» կուսակցության օգտագործած տեխնոլոգիաներն ու քարոզչական հնարքները մարդկանց հասու էին ավելի շատ, քան ընդդիմության քարոզչությունը։
Նա հիշեցրեց, որ ընտրություններից առաջ վերջին վարկանիշային աղյուսակներն ու ցուցանիշները, ինչպես նաև հետազոտություններն ու էքզիթ-փոլերը ցույց էին տալիս, որ իշխող ուժը չի կարող հավակնել սահմանադրական մեծամասնության, թեև առանձին վերցրած իշխող կուսակցությունն այդ նույն հարցումների համաձայն՝ բարձր ձայներ ուներ։ Իշխանությունները նաև հայտարարել էին, որ սահմանադրական մեծամասնություն ստանալու դեպքում օրենքով փորձելու են «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցությանը հեռացնել քաղաքական դաշտից։
Փորձագետի գնահատմամբ՝ պետք է հաշվի առնել նաև այն հանգամանքը, որ Վրաստանում իշխող ուժը մշտապես ունեցել է մեծ թվով հետևորդներ։
«Թեև ընտրություններից հետո ներքաղաքական լարվածությունը պահպանվում է, բայցևայնպես, դրան զուգահեռ կան նաև կայունությանը նպաստող գործոններ։ Վրաստանի արևմտյան գործընկերները, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ը, շեշտում են, որ ընտրությունների ժամանակ իսկապես գրանցվել են խախտումներ, եղել են բազմաթիվ թերացումներ, սակայն, դրանով հանդերձ, չեն հայտարարում, որ չեն ճանաչում ընտրության արդյունքները, չեն նշում, որ ընտրությունները լեգիտիմ չեն, հետևաբար կարելի է տեսնել, որ գոնե այս պահին Արևմուտքը փորձում է ինչ-որ եզրեր գտնել հարաբերությունները վերագործարկելու և գործընկերությունը շարունակելու համար։ Չի բացառվում, որ Արևմուտքը կգնա նաև ինչ-ինչ փոխզիջումների»,- նշեց Մելիքսեթյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ ընդդիմությունն, ինչ խոսք, շարունակելու է փողոցային պայքարը և արդեն հայտարարել է, որ իշխող «Վրացական երազանք»-ը խեղաթյուրել է ընտրությունների ընդհանուր պատկերը, ուստի պետք է պաշտպանեն իրենց քվեները։ Վրաստանի ընդդիմությունը մի ամբողջ օր բոլորին պահեց սպասման մեջ՝ նախքան ամփոփիչ հայտարարությամբ հանդես գալը։
«Ժամանակ ձգելու հանգամանքն իրականում պայմանավորված էր ընդդիմության դաշտում բոլոր շահագրգիռ քաղաքական ուժերի հետ քննարկումներ անցկացնելու նպատակով։ Ընդդիմությունը միատարր չէ, նույնիսկ չորս ընդդիմադիր քաղաքական միավորումները, որոնք անցել են խորհրդարան, իրենց ներսում ունեն կուսակցություններ, որոնց հետ մոտեցումների համաձայնեցումը տևել է բավականին երկար ժամանակ։ Ընդդիմության հետ է նաև Վրաստանի նախագահը, որը նույնպես դուրս է գալու փողոցային պայքարի։ Բավականին ուշագրավ է այն հանգամանքը, որ նրանք բոլորը խոսում են եվրոպական գործընկերների հետ համագործակցությունը խորացնելու մասին, սակայն եվրոպական շատ կառույցներ ընդունել են ընտրությունների նախնական արդյունքները, մինչդեռ ընդդիմադիր ուժերը չեն պատրաստվում վերցնել իրենց հասանելիք մանդատները»,- ասաց Վրաստանի հարցերով փորձագետը։
Ըստ Մելիքսեթյանի՝ այս ընտրությունները հետաքրքիր էին նաև այն առումով, որ նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի հիմնադրած «Միացյալ ազգային շարժումը» որոշակիորեն զիջել է իր դիրքերը նոր կազմավորված «Հանուն փոփոխությունների կոալիցիա»-ին։ Պատկերը ցույց տվեց, որ Վրաստանում ընդդիմության ներսում նույնպես կարիք ունեն փոփոխությունների, և մարդկանց մի զագլի մասը չի քվեարկել «Միացյալ ազգային շարժման» օգտին։
«Իրականում «Վրացական երազանքի» հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ նորություն չեն, իշխանության գալուց հետո այդ ուժը միշտ հայտարարել է, որ կողմ են ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը։ Գաղտնիք չէ նաև Ռուսաստանի հետ տնտեսական համագործակցությունը։ Այդուհանդերձ, այն կարծիքը, թե Վրաստանն ավելի է խորացնում հարաբերությունները ՌԴ-ի հետ, մի կողմ թողնելով արևմտյան կառույցներին անդամագրվելու հնարավորությունը, պարզապես ուռճացված է, որովհետև նույն «Վրացական երազանքի» վերջին հայտարարություններն այն մասին են, որ եվրաատլանտյան համագործակցությունը Վրաստանի համար շարունակում է մնալ առաջնահերթություն և այդպես է եղել միշտ։ Քարոզարշավի ընթացքում նույնիսկ հայտարարվեց, որ 2030 թվականին մոտ Վրաստանը կդառնա ԵՄ անդամ, սակայն Արևմուտքի հետ հարաբերությունների վերագործարկման նախաձեռնողը պետք է լինեն ոչ միայն իրենք, այլև արևմտյան գործընկերները։ Իրավիճակը ցույց է տալիս, որ այդ ազդակը կա նաև Արևմուտքում»,- եզրափակեց Մելիքսեթյանը։
Վրաստանի ԿԸՀ-ի վերջին տվյալներով՝ Վրաստանի իշխող կուսակցությունը խորհրդարանական ընտրություններում հավաքել է ձայների 53,93 տոկոսը։
Ընդդիմադիր չորս կուսակցություններն, ընդհանուր առմամբ, ստացել են ձայների 37,5%-ը, որից՝ «Հանուն փոփոխության կոալիցիա» – 10,82%, «Միացյալ ազգային շարժում»՝ 10.12%, «Ուժեղ Վրաստան» – 8,78%, «Գախարիան՝ Վրաստանի համար »՝ 7,76%;
Վրաստանի խորհրդարանական ընտրություններին ընտրողների մասնակցությունը նախնական տվյալներով, կազմել է 58,94 տոկոս։

Эксперт считает преувеличением мнение о том, что переизбранное правительство Грузии будет углублять отношения с Россией
Эксперт по вопросам Грузии Центра Орбели Асмик Меликсетян считает, что победа правящей партии "Грузинская мечта" на парламентских выборах в Грузии была ожидаемой. В беседе с Арменпресс эксперт отметила, что технологии и пропагандистские приемы, используемые партией "Грузинская мечта", дошли до большего числа людей, нежели пропаганда оппозиции, которая в основном говорила о последствиях войны 2008 года.
Она напомнила, что перед выборами последние рейтинги и показатели, а также исследования и экзит-поллы показывали, что правящая власть не может претендовать на большинство голосов, были мнения, что власти собираются подавить оппозицию «Единое национальное движение». "Грузинская мечта" даже хотела убрать ее с политического поля. Но по итогам выборов наибольшее количество голосов получила "Грузинская мечта". По мнению эксперта, следует учитывать и тот факт, что правящая власть в Грузии всегда имела большое число последователей.
«Хотя внутриполитическая напряженность после выборов сохраняется, есть и факторы, способствующие стабильности. Западные партнеры Грузии, в том числе БДИПЧ ОБСЕ, подчеркивают, что в ходе выборов действительно были нарушения, было много недостатков, но при этом не заявляют, что не признают результаты выборов, не говорят, что выборы нелегитимны, поэтому видно, что по крайней мере в данный момент Запад пытается найти какие-то грани, чтобы перезапустить отношения и продолжить партнёрство. Не исключено, что Запад также пойдет на какие-то компромиссы", - отметила Меликсетян.
По его словам, оппозиция, конечно, продолжит уличную борьбу и уже заявила, что правящая "Грузинская мечта" исказила общую картину выборов, поэтому им следует защитить свои голоса. Грузинская оппозиция заставила всех прождать целый день, прежде чем выступить с итоговым заявлением.
"На самом деле причина задержки была обусловлена проведением обсуждений со всеми заинтересованными политическими силами в оппозиционном поле. Оппозиция неоднородна, даже в четырех оппозиционных альянсах, прошедших в парламент, есть партии, согласование подходов с которыми заняло довольно длительное время. С оппозицией и президент Грузии, которая также выйдет на уличную борьбу.
Весьма примечательно, что все они говорят об углублении сотрудничества с европейскими партнерами, однако многие европейские институты признали результаты выборов, а оппозиционные силы не собираются брать свои мандаты", - сказала эксперт по вопросам Грузии.
По мнению Меликсетян, эти выборы были интересны еще и тем, что основанное экс-президентом Михаилом Саакашвили "Единое национальное движение" несколько уступило свои позиции недавно сформированному альянсу "За перемены". Картина показала, что необходимы изменения и внутри оппозиции в Грузии, и значительная часть людей не проголосовала за «Единое национальное движение».
"На самом деле отношения "Грузинской мечты" с Россией не новы, после прихода к власти эта сила всегда заявляла, что выступает за нормализацию отношений с Россией. Экономическое сотрудничество с Россией также не является секретом. Тем не менее, мнение о том, что Грузия углубляет отношения с РФ, оставляя в стороне возможность членства в западных структурах, -преувеличение, потому что последние заявления той же «Грузинской мечты» заключаются в том, что евроатлантическое сотрудничество остается приоритетом для Грузии и было таковым всегда. В ходе предвыборной кампании даже было объявлено, что Грузия станет членом ЕС в 2030 году, но инициаторами возобновления отношений с Западом должна быть не только они, но и  их западные партнеры. Ситуация показывает, что этот импульс существует и на Западе", - заключила Меликсетян.
По последним данным Центральной избирательной комиссии Грузии, правящая партия Грузии набрала на парламентских выборах 54,8% голосов.
Четыре оппозиционные партии в общей сложности получили 37,5% голосов, из них: "Коалиция перемен" - 10,82%, "Единое общенациональное движение" - 10,12%, "Сильная Грузия" - 8,78%, "Гахарян" за Грузию: 7,76%;