Եվրամիությունում մերժել են ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովի հռչակագիրը պատժամիջոցների վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում ի գիտություն են ընդունել Կազանում ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովի հռչակագիրը, սակայն մերժել են ԵՄ-ի կողմից ընդունված պատժամիջոցների առնչությամբ պահանջները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը՝ վկայակոչելով ԵՄ արտաքին քաղաքականության հարցերով մամուլի խոսնակ Պետեր Ստանոյին:
«Մենք՝ որպես Եվրոպական միություն, չենք կարծում, որ ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունված Կազանի հռչակագրի՝ պատժամիջոցներին վերաբերող ձևակերպման հասցեատերն ենք։ ԵՄ պատժամիջոցներն օրինական որոշումներ են, որոնք պարտադիր են ԵՄ քաղաքացիների և կազմակերպությունների համար՝ հիմնված Եվրոպական միության իրավունքի վրա», - Բրյուսելում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է Պետեր Ստանոն։
Նա նշել է, որ ԵՄ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել ԲՐԻԿՍ-ի մեջ մտնող մի քանի երկրների դեմ՝ «համոզիչ, օրենքով հիմնավորված պատճառների» հիման վրա:
«Ինչ վերաբերում է ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովի ընդհանուր արդյունքին, մենք ի գիտություն ենք ընդունել Կազանի հռչակագիրը», - ասել է Ստանոն։
ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովի հռչակագրում կոչ է արվում վերացնել միակողմանի տնտեսական պատժամիջոցները և երկրորդական պատժամիջոցները՝ որպես միջազգային իրավունքին հակասող:

В Евросоюзе отвергли декларацию саммита БРИКС по санкциям
В Брюсселе приняли к сведению декларацию саммита БРИКС в Казани, но отвергли претензии по поводу санкций, принимаемых ЕС.
"Мы как Европейский союз не считаем, что являемся адресатами касающейся санкций формулировки Казанской декларации по итогу саммита БРИКС. Санкции ЕС представляют собой обязательные для исполнения гражданами и организациями в ЕС законные решения, основанные на праве Европейского союза", - как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, заявил Петер Стано, пресс-секретарь главы европейской дипломатии Жозепа Борреля на брифинге в Брюсселе.
Он отметил, что ЕС вводил санкции против некоторых стран, входящих в БРИКС, на основании "убедительных, законно обоснованных причин".
"Что касается в целом результата саммита БРИКС, мы приняли к сведению декларацию Казани", - сообщил Стано.
В декларации саммита БРИКС есть призыв устранить односторонние экономические санкции и вторичных санкции как противоречащие международному праву.