Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում կքննարկվի Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի խախտումների, Հայաստանի հետ հարաբերությունների մասին բանաձև
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական խորհրդարանի առաջիկա լիագումար նիստում քննարկվելու և քվեարկվելու է բանաձև Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների, միջազգային իրավունքի խախտումների և Հայաստանի հետ այդ երկրի հարաբերությունների վերաբերյալ։
«Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցին տված հարցազրույցում այս մասին հայտնել է Եվրոպական խորհրդարանի կիպրացի պատգամավոր Կոստաս Մավրիդեսը։
Եվրախորհրդարանի պատգամավորը հարցազրույցում անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններին, այդ համատեքստում Ադրբեջանի ապակառուցողական և ագրեսիվ պահվածքին, ՀՀ-ում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության հասցեին Բաքվից հնչող կեղծ մեղադրանքներին և այլ թեմաների։
-ԼԵռնային Ղարաբաղի հայության էթնիկ զտում, ռազմական ագրեսիա, պատերազմական հանցագործություններ։ Թվում է, թե Ադրբեջանն ամեն ինչ մարսել է և այսօր հենց ինքն է համարձակվում քննադատել ԵՄ-ին, վերջինիս օժանդակությունը Հայաստանին։ ԵՄ-ն լսում է այդ քննադատությունները, երբեմն նույնիսկ սպառնալիքները ու ի պատասխան նշում է, որ պատրաստ է աջակցել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին։ Ինչպիսի՞ աջակցություն եք Դուք պատկերացնում, որն իսկապես շոշափելի արդյունք կտա։
-Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին արդյունավետ կերպով աջակցելու համար ԵՄ-ն պետք է առավել լուրջ քննադատության ենթարկի Ադրբեջանին՝ էթնիկ զտումների և Հայաստանի դեմ ռազմական ագրեսիայի համար։ Իրադարձությունները, որոնք Ալիևի վարչակարգի կողմից հստակ մշակված ռազմավարությամբ իրականացվեցին Լեռնային Ղարաբաղում, նպատակաուղղված էին էթնիկ հայ բնակչության տեղահանմանը։ Դա հանցագործություն է մարդկության դեմ և արտահայտում է ներկայիս մոտեցումների ձախողումը։ Ինչ վերաբերում է ներկա իրավիճակին, ԵՄ-ն ոչ միայն միջնորդությամբ պիտի արձագանքի, այլ նաև պետք է հանդես գա Հայաստանի ինքնիշխանության լիարժեք հարգանքի պահանջով, նաև միաժամանակ պատասխանատվության ենթարկի Ադրբեջանին, եթե այն չդադարեցնի ագրեսիվ գործունեությունը։
Հայերի էթնիկ զտումները դատապարտող Եվրախորհրդարանի բանաձևը ճիշտ ուղղությամբ արված քայլ է, սակայն ավելին է պահանջվում։ ԵՄ-ի կիրառած պատժամիջոցները, որոնք ուղղված են ընդդեմ Պուտինի, չպետք է նպաստեն Ալիևի՝ որպես մեկ այլ հանցագործի գործունեության ծավալմանը։ ԵՄ-ն պետք է վերագնահատի իր հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ՝ մասնավորապես հաշվի առնելով մարդու իրավունքների շարունակական խախտումները: Այն կարող է ներառել առևտրային համաձայնագրերի կամ գործընկերության վերանայումը, հատկապես Ադրբեջանի համար կարևոր նշանակություն ունեցող էներգետիկ համագործակցությունը։ Եթե ԵՄ-ն իրականում արժևորում է մարդու իրավունքները, ժողովրդավարությունը և օրենքի գերակայությունը, ապա պիտի կարողանա ապացուցել, որ կարճաժամկետ տնտեսական շահերը չեն կարող գերազանցել սկզբունքային մոտեցումներին։
Ակտիվների սառեցման, ճամփորդությունների սահմանափակման և որոշ տնտեսական համաձայնագրերի կասեցմանն ուղղված պատժամիջոցների սահմանումն Ադրբեջանի դեմ հստակ ուղերձ կլինի, որ Եվրոպան չի հանդուրժում նման գործողություններ: Ավելին, ԵՄ-ն Հայաստանին տնտեսապես աջակցելով և երկրի համար անվտանգության երաշխիքներ ապահովելով, կարող է տարածաշրջանում հավասարակշռել ուժային դինամիկան և իրականում նպաստել խաղաղության շուրջ երկխոսությանը:
-Հայաստանը վերջին շրջանում պարբերաբար հայտարարում է, որ պատրաստ է հենց հիմա ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը, իսկ Ադրբեջանը դրան զուգահեռ նորանոր պահանջներ է ներկայացնում խաղաղության պայմանագիրը ստորագրելու համար։ Արդյոք սա չի՞ վկայում այն մասին, որ այդ երկիրը չի ցանկանում խաղաղության հասնել, ու ի՞նչ անելիք ունի ԵՄ-֊ն Ադրբեջանին կառուցողական դաշտ բերելու առումով։
-Ես անմիջական փորձ ունեմ, թե ինչ է նշանակում բռնությամբ արմատախիլ լինել սեփական հայրենիքից: Ես հասկանում եմ նաև այն մարտահրավերները, որոնց բախվում են այն ժողովուրդները, որոնք հանդուրժում և ընդունում են նահանջի դիրքորոշում, ինչն ակնհայտ է Կիպրոսի և Հունաստանի դեպքում՝ Թուրքիայի հետ կապված:
Ճիշտ այնպես, ինչպես մենք Կիպրոսում և Հունաստանում մշտապես բախվում ենք Էրդողանի նեո-օսմանյան ռեժիմի աճող պահանջներին և անօրինական խախտումներին, նույն կերպ Ադրբեջանը շարունակում է նոր պահանջներ ներկայացնել։ Ինչպես արդեն նշել եմ, նպատակային պատժամիջոցներն են, որ իրականում անհրաժեշտ է կիրառել թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ Թուրքիայի նկատմամբ՝ նրանց կառուցողական հարթություն բերելու համար։ Սա է այն նպատակը, որի համար մենք պետք է ձգտենք և աշխատենք։
Նման պատժամիջոցներով ոչ միայն կպատժվի վարչակարգն իր գործողությունների համար, այլ նաև կկանխվեն հետագա սրացումները, որով և պարզ կլինի, որ Եվրոպան հանձնառու է միջազգային իրավունքի արժեքներին՝ խաղաղությանը, այլ ոչ թե ագրեսիային։ Սակայն խաղաղության համար երկու կողմերի համաձայնությունն է պետք, և այստեղ էլ ակնհայտ է դառնում, թե որ կողմը խաղաղության նպատակ չունի։
-Ադրբեջանը Հայաստանում տեղակայված ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը որպես անօրինական և խաղաղության գործընթացին վնաս հասցնող գործոն է որակում։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ադրբեջանական ռեժիմի նման հայտարարությունները։
-Ես բազմիցս քննադատել եմ Ադրբեջանի կառավարությանը վերջին մի քանի տարիների ընթացքում իր ագրեսիվ և երբեմն հանցավոր գործողությունների համար, և ԵՄ-ի առաքելության օրինականության մասին նման հայտարարությունները մեկնաբանում եմ որպես տարածաշրջանում նրանց կողմից առավել լայն աշխարհաքաղաքական հավակնությունների արտացոլում։ Ավելի կոնկրետ՝ նման հայտարարություններով, որոնք չեն համապատասխանում իրենց շահերին, նրանք փորձում են ապալեգիտիմացնել և խաթարել միջազգային ջանքերը։ Սակայն ԵՄ-ն ձգտում է նպաստել տարածաշրջանի դեէսկալացիային, կայունությանը, խաղաղությանը և օրենքի գերակայությանը: Ավելին, նման հայտարարությունները կարող են ամրապնդել ներքին նարատիվներն Ադրբեջանի ներքին գործերին արտաքին միջամտության վերաբերյալ, կարող են ամրապնդել Ադրբեջանի՝ զոհ լինելու քարոզչությունը և այդպիսով նպաստել այդ երկրում ազգայնական տրամադրությունների ձևավորմանը։
Չնայած Ադրբեջանի պնդումներին՝ Հայաստանում ԵՄ-ի առաքելությունը միանգամայն լեգիտիմ է, քանի որ այն գործում է Հայաստանի կառավարության համաձայնությամբ՝ միջազգային նորմերին և օրենքներին համապատասխան։
Ավելին, չնայած ներկայիս միջազգային դժվարություններին՝ ԵՄ-ի համար շատ կարևոր է հավատարիմ մնալ տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և համագործակցության սկզբունքներին, այլապես այն կկորցնի իր արժեքները, ինչն էլ ցավալի հարված կհասցնի ԵՄ-ի հանդեպ վստահությանը համաշխարհային ասպարեզում:
-Մեկ ամիս հետո Բաքուն կհյուրընկալի COP29-ը, որին ընդառաջ բազմաթիվ միջազգային, մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով զբաղվող կազմակերպություններ ահազանգում են երկրում առկա բնապահպանական, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների վերաբերյալ խնդիրների մասին։ Ադրբեջանն այս մտահոգությունները որակում է որպես սև քարոզչություն հայկական լոբբիի կողմից։ Որքանո՞վ են ԵԽ-ում ականջալուր այս հարցերին։
-Եվրոպական խորհրդարանը լրջորեն է արձագանքում միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից բարձրացված մտահոգություններին։ Թեև հնարավոր է, որ խորհրդարանը ուշ է պատասխանում, և թեև խորհրդարանի տարբեր քաղաքական խմբերի միջև միշտ կան տարաձայնություններ Ադրբեջանին վերաբերող քննարկումների շուրջ, ամեն դեպքում, շրջակա միջավայրի դեգրադացիայի, օրենքի գերակայության բացակայության և մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ կարևորագույն հարցերը Եվրախորհրդարանը հետևողականորեն վերահսկում և լուծումներ է առաջարկում իր տարբեր հանձնաժողովների և բանաձևերի միջոցով:
Փաստացի 2021 թվականից ի վեր Եվրախորհրդարանն ութ բանաձև է ընդունել ընդդեմ Ադրբեջանի։ Իսկ վերջերս ադրբեջանցի այլախոհ և ներկայում քաղբանտարկյալ Գուբադ Իբադօղլուն առաջադրվել է Սախարովի անվան մրցանակի՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարում իր գործունեության համար: Ես՝ ի թիվս այլ համախոհ գործընկերների, հնարավորության դեպքում բարձրաձայնում եմ վերոհիշյալ խնդիրները խմբային հանդիպումների ընթացքում, ինչպես նաև գրավոր հարցերի և հայտարարությունների տեսքով՝ լիագումար նիստերի և հանձնաժողովի նիստերի ժամանակ:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից հնչող մեղադրանքներին հայկական լոբբիի հասցեին, դա ցինիկ փորձ է օրինական քննադատություններից ուշադրությունը շեղելու և բոլոր նրանց վստահությունը խաթարելու համար, որոնք բարձրացնում են այդ խնդիրները։
Խորհրդարանը միշտ ապահովում է երկրում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ համապարփակ ընկալում՝ իրականացնելով իր սեփական հետազոտությունները, ինչպես նաև հաշվի առնելով իր փոխգործակցությունը շահագրգիռ կողմերի հետ, ինչպիսիք են քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները, իրավապաշտպանները և տարբեր միջազգային կառույցներ:
Վերոնշյալ բոլոր զարգացումների լույսի ներքո Եվրախորհրդարանն այս շաբաթ Ստրասբուրգում կայանալիք լիագումար նիստում կքննարկի և կքվեարկի «Ադրբեջանում իրավիճակի, մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի խախտումների և Հայաստանի հետ հարաբերությունների մասին» բանաձևը։

European Parliament to discuss resolution on violations of int’l law by Azerbaijan, relations with Armenia
YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. The European Parliament will discuss and vote on a resolution on the “Situation in Azerbaijan, violation of human rights and international law and relations with Armenia” in the plenary session, Member of the European Parliament Costas Mavrides (Cyprus) told Armenpress Brussels correspondent Lilit Gasparyan in an interview.
Ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh Armenians, military aggression, war crimes. It seems that Azerbaijan has digested everything and today it dares to criticize the EU, the latter's relations and assistance to Armenia. The EU listens to these criticisms, sometimes-even threats, and states in response that it is ready to support the efforts aimed at the normalization of Armenia-Azerbaijan relations. How do you imagine that support, which will really give a tangible result?
To effectively support the efforts aimed at normalizing Armenia-Azerbaijan relations, the EU needs to take a stronger stance against the ethnic cleansing and military aggression perpetrated by Azerbaijan now against Armenia. The events in Nagorno-Karabakh, where the Aliyev regime has engaged in systematic policies aimed at the displacement and eradication of the indigenous Armenian population, constitutes a crime against humanity and demonstrates the failure of current approaches. Regarding the current situation, the EU's response should not merely be about mediation but must also include the demand for full respect of Armenia's sovereignty, while holding Azerbaijan accountable if its aggression is not terminated.
The European Parliament's resolution condemning the ethnic cleansing of Armenians is a step in the right direction, but more needs to be done. The means used by the EU to punish Putin, should not benefit another criminal, Aliyev. The EU should reassess its relationship with Azerbaijan, particularly in light of its ongoing human rights violations. This could involve reconsidering trade agreements or partnerships, especially those that are critical to Azerbaijan, such as energy cooperation. If the EU truly values human rights, democracy, and the rule of law, it must demonstrate that these principles outweigh short-term economic interests.
Imposing targeted sanctions on Azerbaijani officials responsible for war crimes, freezing assets, restricting travel, and suspending certain economic agreements would send a clear message that Europe does not tolerate such actions. Moreover, substantial EU support for Armenia, including economic assistance and security guarantees, could help balance the power dynamics in the region and facilitate a more genuine dialogue for peace.
Recently, Armenia regularly declares that it is ready to sign the peace treaty, and Azerbaijan simultaneously presents new demands for signing the peace treaty. Does this not prove that Azerbaijan does not want to achieve peace and what does the EU have to do in terms of bringing Azerbaijan to a constructive field?
I have firsthand experience of what it means to be violently uprooted from one’s homeland. I also understand the challenges faced by nations that adopt a stance of appeasement and retreat, as seen in the cases of Cyprus and Greece regarding Turkey. Just as Azerbaijan continues to impose new demands, we in Cyprus and Greece are constantly confronted with the escalating demands and illegal violations from Erdogan's neo-Ottoman regime. As I mentioned earlier, what is truly needed to bring both Azerbaijan and Turkey to a constructive field are targeted sanctions. This is the goal we should be striving for and working towards. These sanctions would not only punish the regime for its actions but also deter further escalations by making it clear that Europe stands firm on its values towards peace based on International Law and not aggression. But to have peace, we need both sides and it is obvious which side doesn't aim for peace.
Azerbaijan describes the EU civil mission in Armenia as illegal and a factor that harms the peace process. How will you interpret such statements of the Azerbaijani regime?
As someone who had repeatedly criticized the Azerbaijani government for its aggressive and at times criminal actions over the past few years, I interpret the statements on the legality of the EU’s mission as being a reflection of their broader geopolitical ambitions in the region. More specifically, these statements are an attempt to delegitimize and undermine international efforts that do not align with their interests, including those of the EU, which seeks to promote de-escalation, stability, peace, and the rule of law in the region. Furthermore, such statements may also serve at reinforcing a domestic narrative of external interference in Azerbaijani affairs, victimization propaganda and thus further rallying nationalistic sentiments
Despite Azerbaijan’s claims, the EU mission in Armenia is perfectly legitimate, as it operates with the consent of the Armenian government adheres to all relevant international norms and laws. Furthermore, despite the current international difficulties, it is crucial for the EU to remain steadfast in its commitment to peace, stability and cooperation in the region, lest it loses sight of its values and takes another painful hit to its credibility on the global stage.
In a month, Baku will host the COP29, before which many international human rights organizations are warning about the existing environmental, lack of rule of law, and human rights problems in the country. Azerbaijan describes these concerns as black magic on the part of the Armenian lobby. To what extent does the EP listen to these questions?
The European Parliament takes the concerns raised by international human rights organizations very seriously. While the Parliament may sometimes be slow to react, and while there are always some disagreements between the various political groups at the parliament on certain parts of the discussions surrounding Azerbaijan, the issues of environmental degradation, lack of rule of law, and human rights violations are critical matters that the EP consistently monitors and addresses through its various committees and resolutions.
In fact, since 2021, the European Parliament has passed eight resolutions against Azerbaijan, and recently nominated Azerbaijani dissident and current political prisoner Dr Gubad Ibadoglu for the Sakharov prize for his work in advocating against corruption. I, alongside other like-minded colleagues, also make sure to raise the aforementioned issues whenever possible within my own group’s meetings, as well as in the form of written questions and statements during plenary sessions and committee meetings.
Regarding Azerbaijan’s blaming of Armenian lobbying for the criticism it receives, this is a cynical attempt to deflect attention from legitimate criticisms and to undermine the credibility of all those raising these issues. The Parliament always makes sure to have a comprehensive understanding of the situation in the country via conducting its own research, as well as its interactions with stakeholders like civil society organizations, human rights defenders, and various international bodies.
Finally, in light of all those developments, the European Parliament will discuss and vote on a resolution on the “Situation in Azerbaijan, violation of human rights and international law and relations with Armenia”, in the plenary session this week in Strasbourg.