Մոլդովայում անցկացվել են նախագահական ընտրություններ և հանրաքվե. ԵՄ-ին միանալու հեռանկարն անորոշ է
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մոլդովայում հոկտեմբերի 20-ին անցկացվել են նախագահական ընտրություններ և Եվրամիությանն անդամակցելու շուրջ հանրաքվե, որոնց նախնական արդյունքների հրապարակումից հետո երկրի նախագահ Մայա Սանդուն «օտարերկրյա ուժերի հետ աշխատող հանցավոր խմբավորումներին» մեղադրել է ընտրություններին միջամտելու մեջ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ POLITICO-ն նշում է, որ ձայների 98,29 %-ի հաշվարկից հետո Մոլդովայի ընտրական հանձնաժողովի հրապարակած նախնական արդյունքների համաձայն՝ քվեարկողների 50 %-ը դեմ է քվեարկել մինչև 2030 թվականը երկրի միացմանը Եվրամիությանը, իսկ 50 %-ը սատարել է այդ նախաձեռնությունը։
Արտակարգ մամուլի ասուլիսի ժամանակ Մայա Սանդուն հայտարարել է, որ «հանցավոր խմբավորումները, որոնք աշխատում են օտարերկրյա ուժերի հետ», հատկացրել են տասնյակ հազարավոր եվրո, ինչպես նաև ստերի վրա հիմնված քարոզչություն են իրականացրել, որպեսզի Մոլդովան «մնա անորոշության և անկայունության ծուղակում»։ Մոլդովայի իշխանությունները հայտարարել են, որ ունեն «աննախադեպ մասշտաբների հասնող կեղծիքների վերաբերյալ հստակ փաստեր»։
Իսկ նախագահական ընտրությունների քվեաթերթիկների 98,11 %-ի հաշվարկի արդյունքներով Սանդուի օգտին քվեարկել է ընտրողների 41,78 %-ը։ Երկրորդ տեղում ձայների 26,41 %-ով հայտնվել է ռուսամետ Սոցիալիստական կուսակցության քաղաքական գործիչ Ալեքսանդր Ստոյանոգլոն։
Քանի որ թեկնածուներից ոչ մեկը չի հավաքել ձայների բացարձակ մեծամասնությունը, Սանդուն և Ստոյանոգլուն նախագահի պաշտոնի համար կպայքարեն ընտրությունների երկրորդ փուլում։
Սեպտեմբերին Մոլդովայի ազգային անվտանգության խորհրդական Ստանիսլավ Սեկրիերուն POLITICO-ին հայտնել էր, որ իր երկիրը ենթարկվում է «աննախադեպ հարձակման»՝ հիբրիդային մարտավարության օգտագործմամբ։ Իսկ երկրի ոստիկանապետն ավելի ուշ պնդել էր, թե ռուսական կողմից ֆինանսավորում է եղել մոտ 15 միլիոն դոլարի չափով. այդ գումարը, ենթադրաբար, նախքան ընտրությունները հայտնվել է ավելի քան 130 000 մոլդովացիների բանկային հաշիվների վրա։

В Молдове прошли президентские выборы и референдум: перспектива присоединения к ЕС неопределенна
20 октября в Молдове прошли президентские выборы и референдум относительно вступления в Евросоюз. После публикации предварительных результатов президент страны Майя Санду обвинила во вмешательстве в выборы “преступные группировки, работающие с иностранными силами”.
Как передает Арменпресс, POLITICO отмечает, что после подсчета 98,29% голосов, согласно предварительным результатам, опубликованным Избирательной комиссией Молдовы, 50% избирателей проголосовали против вступления страны в Евросоюз до 2030 года,  50%  - поддержали эту инициативу.
В ходе экстренной пресс-конференции Майя Санду заявила, что “преступные группировки, работающие с иностранными державами”, выделили десятки тысяч евро, а также вели пропаганду, основанную на лжи, так что Молдова остается в неопределенности и нестабильности. Молдавские власти заявили, что располагают  фактами о мошенничествах беспрецедентного масштаба.
А по результатам подсчета 98,11% президентских избирательных бюллетеней за Санду проголосовали 41,78% избирателей. На втором месте оказался политик пророссийской Социалистической партии Александр Стояногло с 26,41% голосов.
Поскольку ни один из кандидатов не набрал абсолютного большинства голосов, Санду и Стояногло будут бороться за пост президента во втором туре выборов.
В сентябре советник по национальной безопасности Молдовы Станислав Секриру сообщил POLITICO, что его страна подверглась беспрецедентной атаке с использованием гибридной тактики. Глава полиции страны позже утверждал, что было финансирование с российской стороны в размере около 15 миллионов долларов. Перед выборами эти суммы якобы появились на банковских счетах более чем 130 000 молдаван.