Հայտնի է գրականության ոլորտում Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գրականության Նոբելյան մրցանակը շնորհվել է հարավկորեացի հեղինակ Հան Կանին։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Նոբելյան մրցանակի պաշտոնական կայքում հրապարակված մամուլի հաղորդագրությունը։
Նշվում է, որ Հան Կանին մրցանակը շնորհվել է «նրա բուռն բանաստեղծական արձակի համար, որը դիմակայում է պատմական ցնցումներին և ցույց տալիս մարդկային կյանքի փխրունությունը»:
Հան Կանը 2016 թվականի անգլիալեզու գրականության ամենահեղինակավոր մրցանակներից մեկի՝ Բուքերյան մրցանակի դափնեկիր է «Բուսակերը» վեպի համար։ Սա նրա առաջին գրքերից է, որ թարգմանվել է անգլերեն։
Հոկտեմբերի 9-ին հայտարարել են քիմիայի բնագավառում Նոբելյան մրցանակակիրների անունները։ Մրցանակը կիսել են Դեյվիդ Բեյքերը՝ Սիեթլի Վաշինգտոնի համալսարանից, «սպիտակուցի հաշվողական նախագծման համար», ինչպես նաև Դեմիս Հասաբիսը և Ջոն Մ. Ջամփերը՝ Google Deep Mind ընկերությունից, «սպիտակուցի կառուցվածքի կանխատեսման համար»։
Իսկ հոկտեմբերի 7-ին Ստոկհոլմի Կարոլինյան ինստիտուտը ֆիզիոլոգիայի և բժշկագիտության բնագավառում Նոբելյան մրցանակը շնորհել էր գիտնականներ Վիկտոր Ամբրոսին և Գերի Ռուվկունին՝ միկրոՌՆԹ-ների մոլեկուլների հայտնաբերման համար, որոնք կարգավորում են գենի գործողությունը։

Известен лауреат Нобелевской премии по литературе
Нобелевскую премию по литературе присудили южнокорейской писательнице Хан Кан. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз, опубликованный на официальном сайте Нобелевской премии.
Отмечается, что Хан Кан была удостоена премии «за пронзительную поэтическую прозу, которая противостоит историческим потрясениям и показывает хрупкость человеческой жизни».
Хан Кан - лауреат одной из самых престижных наград в английской литературе - Букеровской премии 2016 года,  за роман «Вегетарианец». Это одна из первых ее книг, переведенных на английский язык.
9 октября были объявлены имена лауреатов Нобелевской премии в области химии. Награду разделили Дэвид Бейкер из Вашингтонского университета в Сиэтле за «вычислительный дизайн белка» вместе с Демисом Хассабисом и Джоном М. Джампер от Google Deep Mind за «предсказание структуры белка».
8 октября были объявлены лауреаты Нобелевской премии в области физики. Премия была вручена Джону Хопфилду и Джеффри Хинтону за «фундаментальные открытия и изобретения в области машинного обучения с использованием искусственных нейронных сетей».
А 7 октября Каролинский институт в Стокгольме вручил Нобелевскую премию по физиологии и медицине учёным Виктору Амброузу и Джерри Рувкану за открытие молекул микроРНК, регулирующих активность генов.