Ֆլորիդային է մոտենում ևս մեկ հզոր փոթորիկ՝ «Հելեն»-ի ավերածություններից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Միլթոն» փոթորիկի մոտենալու պատճառով ԱՄՆ Ֆլորիդայի նահանգի ավելի քան մեկ միլիոն բնակիչների տարհանման հրահանգ է տրվել։ Ֆլորիդայի արևմտյան ափը, որտեղ դեռ չեն վերացրել «Հելեն» ավերիչ փոթորկի հետևանքները, պատրաստվում է հաջորդ փոթորկին, որը տեղ կհասնի հոկտեմբերի 9-ին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Նախքան Ֆլորիդա հասնելը 5-րդ աստիճանի ուժգնությամբ «Միլթոն» փոթորիկը հոկտեմբերի 8-ին կմոլեգնի Մեքսիկայի Յուկատան թերակղզում։ Փոթորկի քամիների առավելագույն արագությունը հասնում է 270 կմ/ժամի։ Ֆլորիդա հասնելիս, ըստ օդերևութաբանների, փոթորիկը կդառնա 4-րդ աստիճանի ուժգնության. քամիների արագությունը փոքր-ինչ կնվազի՝ հասնելով 233 կմ/ժամի: Սա նշանակում է, որ կլինեն լուրջ ավերածություններ, այդ թվում՝ էլեկտրամատակարարման խափանումներ։
Ֆլորիդայի՝ փոթորկի ճանապարհին ընկած հատվածների բնակիչներին տարհանվելու համար ընդամենը մեկ օր է մնացել։ Իշխանություններն ակնկալում են երթևեկության խցանումներ, բենզալցակայաններում հերթեր։
Սեպտեմբերի 26-ին Ֆլորիդային հարվածել էր «Հելեն» փոթորիկը։ ԱՄՆ վեց նահանգներում «Հելեն»-ն ավելի քան 200 մարդու կյանք է խլել և միլիարդավոր դոլարի վնաս պատճառել։

После разрушительного урагана “Хелен” к Флориде приближается еще один мощный ураган
В связи с приближением урагана “Милтон” поступило распоряжение эвакуировать более миллиона жителей  штата США Флорида. Западное побережье Флориды, где еще не устранены последствия разрушительного урагана “Хелен”, готовится к следующему, который обрушится на него 9 октября. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Reuters.
Прежде чем достичь Флориды, 8 октября ураган “Милтон” 5-й категории достигнет берега полуострова Юкатан в Мексике. Максимальная скорость штормового ветра достигает 270 км/ч. Дойдя до Флориды, по оценкам метеорологов, категория урагана снизится до 4-й. Скорость ветра чуть уменьшится - до 233 км/ч. Но, и это означает, что будут серьезные разрушения, в том числе и отключения электроэнергии.
Жителям Флориды, оказавшимся на пути урагана, остался всего один день на эвакуацию. Власти ожидают пробок на дорогах, очередей на заправочных станциях.
26 сентября на Флориду обрушился ураган “Хелен”. В шести штатах США от “Хелен” погибло более 200 человек, нанесен ущерб на миллиарды долларов.