Ռուսաստանը հույս ունի, որ խաղաղապահների սպանության գործով դատավարության արդյունքները Բաքուն կհանրայնացնի. Զախարովա
ՄՈՍԿՎԱ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մեկ տարի առաջ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ հայ բնակչության նկատմամբ իրականացված ռազմական գործողությունների ժամանակ սպանված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ծառայողների դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցված թե՛ Ադրբեջանում, թե՛ Ռուսաստանում։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ ամենշաբաթյա մամուլի ասուլիսի ժամանակ Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտնեց, որ քրեական գործ է հարուցված նաեւ 2020 թվականի նոյեմբերին ՀՀ տարածքում Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի հարվածից կործանված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմին պատկանող ուղղաթիռի դեպքով:
«Երկու երկրների գլխավոր դատախազությունները եւ քննչական մարմինները գտնվում են կապի մեջ։ Մենք ակնկալում ենք, որ շուտով կսկսվի դատավարություն եւ արդյունքներն անպայման կհանրայնացվեն»,- ասել է Զախարովան։
Ռուսական Մի-24 ուղղաթիռը խոցվել էր Երասխի տարածքում՝Ադրբեջանի հետ սահմանին, 2020 թ.-ի նոյեմբերի 9-ին: Միջադեպի հետևանքով զոհվել էին մայոր Յուրի Իշչուկը և ավագ լեյտենանտ Ռոման Ֆեդինը, ևս մեկ զինվորական վնասվածքներ էր ստացել: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն խոստովանել էր, որ սխալմամբ է խոցել ուղղաթիռը, և պատրաստակամություն էր հայտնել Մոսկվային փոխհատուցում վճարել:
2023 թվականի սեպտեմբերի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղում հրաձգային զինատեսակներից գնդակոծության է ենթարկվել ՌԴ խաղաղապահների տեղափոխող մեքենա, որում գտնվող զինվորականները զոհվել են:

Россия надеется, что Баку обнародует результаты суда по делу об убийстве миротворцев - Захарова
В Азербайджане и России возбуждено уголовное дело по делу российских миротворцев, погибших год назад в ходе военной операции, проводимой Азербайджаном против этнического армянского населения в Нагорном Карабахе.
Как передает корреспондент Арменпресс, в ходе еженедельной пресс-конференции официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что по делу о сбитом в воздушном пространстве РА в ноябре 2020 года залпом со стороны ВС Азербайджана вертолете, принадлежащем миротворческому составу РФ, также возбуждено уголовное дело.
"Генеральные прокуратуры и следственные органы двух стран находятся в контакте. Мы ожидаем, что суд скоро начнется и результаты обязательно будут обнародованы", - сказала Захарова.
Российский вертолет Ми-24 был сбит в районе Ерасха на границе с Азербайджаном 9 ноября 2020 года. В результате происшествия погибли майор Юрий Ищук и старший лейтенант Роман Федин, еще один военнослужащий получил ранения. МИД Азербайджана признал, что сбил вертолет по ошибке, и выразил готовность выплатить Москве компенсацию.
20 сентября 2023 г. в Нагорном Карабахе автомобиль с российскими миротворцами был обстрелян из стрелкового оружия, находившиеся в нем военнослужащие погибли.