Պրահայում կցուցադրվեն Լեռնային Ղարաբաղի թեմատիկայով ֆիլմեր
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պրահայի Skautský institut-ում սեպտեմբերի 30-ին կցուցադրվեն Հասմիկ Մովսիսյանի «250 կմ», Արման Այվազյանի «Քարը», Էմիլի Մկրտչյանի «Մայրենիք», Սաշա Քլամպի «Բլոկադա» ֆիլմերը, որոնք անդրադառնում են Լեռնային Ղարաբաղին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս նախաձեռնությամբ հայ-չեխական ČARM կազմակերպությունը միանում է «Արցախի թեմայով ֆիլմերի ցուցադրություններ» նախագծին, որը նվիրված է արցախյան վերջին տարիների իրադարձությունների հիշատակին։
Ծրագիրը կյանքի է կոչվում սեպտեմբերի 19-ից հոկտեմբերի 3-ը ուսանողական հաստատությունների և տարբեր կառույցների հետ համագործակցությամբ Երևանում, մարզերում և սփյուռքում։
Չորս ֆիլմերը ցուցադրվում են ČARM-ի և PlatformDoc-ի համագործակցության շնորհիվ։
«Ուրախ ենք, որ Պրահայում ապրող հանդիսատեսի դատին կհանձնենք վերջին տարիների կինոնկարները՝ Արցախի մասին։ Այս թեմայի միջազգային տարածումը շատ կարևոր է մեզ համար, և նման միջոցառումների շնորհիվ մենք հանրության ուշադրությունը սևեռում ենք մեզ համար կարևոր այդ խնդրին»,-նշում է հայ-չեխական ČARM կազմակերպության հիմնադիր տնօրեն Բելլա Կնյազչյանը։

В Праге покажут фильмы о Нагорном Карабахе
30 сентября в Праге в Институте Скаутского будут показаны фильмы “250 км” Асмик Мовсисян, “Камень” Армана Айвазяна, “Родина” Эмили Мкртчян и “Блокада” Саши Клэмпа, рассказывающие о Нагорном Карабахе.
Как передает Арменпресс, этой инициативой армяно-чешская организация ČARM присоединяется к проекту “Показы фильмов об Арцахе”, посвященному событиям последних лет в Арцахе.
Показы пройдут с 19 сентября по 3 октября. Программа организована совместно со студенческими учреждениями и различными структурами Еревана, областей и диаспоры.
Четыре фильма будут показаны благодаря сотрудничеству ČARM и PlatformDoc.
"Мы рады, что представим на суд пражских зрителей фильмы об Арцахе последних лет. Для нас очень важно международное распространение этой темы, и благодаря таким мероприятиям мы привлекаем внимание общественности к этому важному для нас вопросу”, - сказала Белла Князчян, директор-основатель армяно-чешской организации ČARM.