Աշխարհասփյուռ հայության ներգրավումը շատ կարևոր է Հայաստանի ապագայի համար. Լիբանանի հայազգի պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լիբանանի խորհրդարանի հայազգի անդամ Փաուլա Եագուպեանը շատ կարևոր է համարում Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի անցկացումն՝ ընդգծելով, որ Սփյուռքը Հայաստանի դեսպանն է ամբողջ աշխարհում և աշխարհասփյուռ հայության ներգրավումը վճռորոշ է Հայաստանի ապագայի համար։
Փաուլա Եագուպեանը նման կարծիք հայտնեց «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ խոսելով Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների և կապերի զարգացման կարևորության, դրանում Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի ունեցած կարևորության, ինչպես նաև Հայաստան-Լիբանան ներկա հարաբերությունների վերաբերյալ։
-Տիկին Եագուպեան, Ձեր կարծիքով՝ կարևոր է արդյո՞ք Համաշխարհային հայկական գագաթաժողովը Հայաստանի և Սփյուռքի շփումների ու հարաբերությունների համար:
-Շատ կարևոր է Հայաստանի և այստեղ կատարվողի մասին իմանալու համար մեկտեղել հայկական Սփյուռքն ու աշխարհի հայերին։ Հայերի ներգրավումը վճռորոշ է Հայաստանի ապագայի համար։ Այս երկրի սահմանները շատ ավելի մեծ են, քան 30,000 կիլոմետրը: Հայաստանը դեպի ծով ելք չունեցող երկիր չէ, այն թևեր ունեցող երկիր է: Իսկ Սփյուռքն, իսկապես, Հայաստանի դեսպանն է ամենուր։ Կարծում եմ, որ պետք է շատ աշխատանք տարվի Սփյուռքի հետ՝ ավելի ու ավելի ներգրավելով Սփյուռքին, հատկապես նոր սերնդին: Մենք ունենք մի բան, որը միավորում է մեզ բոլորիս, դա հայկական հարցն է: Այս հարցը համախմբում է աշխարհի բոլոր հայերին: Եվ այսօր մենք դեռ վճարում ենք հայ լինելու գինը, վճարում ենք այս բարդ տարածաշրջանում գտնվելու համար: Մենք պետք է կանգնենք Հայաստանի կողքին և պետք է հավատանք, որ ՀՀ կառավարությունը ճիշտ կգործի։ Եվ ես կարծում եմ՝ Սփյուռքը պետք է իր խոսքն ասի դրանում, պետք է ունենա նաև կարծիք, որովհետև դուք չեք կարող միայն օգնություն խնդրել, դուք օգնություն եք խնդրում, բայց նաև պետք է լսեք Սփյուռքին և նրա կարծիքը:
-Իսկ ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ կարող է անել Սփյուռքն աշխարհում հայկական շահն առաջ մղելու համար, և ի՞նչ կարող է անել Հայաստանը հայկական Սփյուռքի հետաքրքրություններն առաջ մղելու համար:
-Այսօր Սփյուռքը կարող է շատ բան անել երիտասարդ Հայաստանի համար, շատ ավելին, քան Հայաստանը կարող է անել Սփյուռքի համար։ Հայերը հաջողակ են շատ երկրներում, նրանք ունեն մեծ ուժ և կարող են այն տալ երկրին:
Ես գալիս եմ մի երկրից, որն օկուպացված է մինչ օրս. հայրս Զեյթունից է: Բայց ինձ կապված եմ զգում Հայաստանին, նույնիսկ եթե մենք խոսում ենք տարբեր բարբառներով։ Մենք ունենք նույն արյունը և ունենք նույն գործը: Ինձ համար շատ զգացմունքային է այս գագաթնաժողովին մասնակցելը և ես չեմ կարող դադարել մտածել, թե ինչպես մենք կարող ենք իրականում օգտագործել կապերը Լիբանանի հետ, որի հայ համայնքը շատ աշխույժ ներգրավված է լիբանանյան կյանքում։ Այս երկրներն ունեն շատ նմանություններ, շատ ընդհանուր բաներ, և մենք պետք է օգտվենք դրանից:
-Ձեր կարծիքով, որո՞նք են Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի կարևորագույն թեմաները։
-Այս հանդիպումները վճռորոշ նշանակություն ունեն տարբեր տեղերում ապրող հայերի հետ կապեր հաստատելու համար և նրանց հիշեցնելու՝ դուք ոչ միայն ապրում, աշխատում և շնչում եք ինքներդ ձեզ համար, այլ երբեմն պետք է վարձահատույց լինել հայրենիքին, երբեմն պետք է մտածել, թե որտեղից եք գալիս։ Պատմության ճիշտ կողմում լինելը մարդու իրավունքների հետ լինելն է, և մեր գործը վերաբերում է մարդու իրավունքներին:
Ես ցեղասպանությունը վերապրածի դուստր եմ՝ հայրս ծնվել է 1911 թվականին, և նա չորս տարեկան էր, երբ ստիպված էր փախչել իր տնից, նա տեսել է, թե ինչպես են ամբողջ ընտանիքին մորթում իր աչքի առաջ։ Նա ապաստան է գտել Լիբանանում, որը դարձավ նրա ընտրած երկիրը։ Նա Լիբանանի «մեծ» քաղաքացի էր: Լիբանանի առաջին քարտեզը պատրաստել է հայրս, ով քարտեզագետ էր: Ես ցեղասպանությունը վերապրածի շատ հպարտ դուստր եմ, ով Լիբանանի հիանալի քաղաքացի է դարձել։ Հայրս երբեք չի մոռացել, թե որտեղից է եկել, երբեք չի մոռացել իր արմատները, իր արյունը և իր պատմությունը, և նա մեզ անընդհատ պատմում էր իր մոր մասին։
Գագաթնաժողովը կստիպի ավելի շատ հայերի մտածել այս երիտասարդ պետության մասին՝ ինչպե՞ս կարելի է օգնել Հայաստանին և լինել վերջինիս կողքին: Ես վստահ եմ, որ Սփյուռքում ապրող հայերն իրենց երկրների շատ լավ քաղաքացիներ են, ներգրավված քաղաքացիներ են, բայց դա չի նշանակում, որ դուք չունեք բավարար ժամանակ և բավարար տոկունություն կամ ներուժ՝ մտածելու համար նաև ձեր սահմանից դուրս և մտածել՝ ինչպե՞ս և ե՞րբ կարող ես օգնել հայրենիքիդ:
Երբ խոսքը վերաբերում է իմ սեփական արյանը, իմ պատմությանը, իմ սեփական ժառանգությանը, ես պետք է անեմ նույնիսկ ավելին, դա ամենաքիչն է, որ մենք կարող ենք անել:
Ես չեմ հասկանում, թե ինչպես կարող է հայը կամ հայի ժառանգը ներգրավված չլինել հայրենիքի գործերին: Ճիշտ այնպես, ինչպես լիբանանցիներն ամենուր են, նրանք մտածում են, թե ինչպես կարող են օգնել Լիբանանին, ինչպես վարձահատույց լինել Լիբանանին, նույնիսկ եթե ստիպված են եղել փախչել երկրից, նույնիսկ, եթե մղձավանջ է եղել Լիբանանում: Ինչ էլ որ լինի, նրանք փորձում են օգնել և աջակցել Լիբանանին։ Մենք պետք է նույնն անենք ամենուր:
-Հանդիսանալով Լիբանանի խորհրդարանի անդամ՝ ինչպե՞ս կգնահատեք Հայաստանի և Լիբանանի միջև առկա միջխորհրդարանական հարաբերությունները։
-Քանի որ ես ընդդիմադիր եմ, ինձ չեն նշանակում որևէ հանձնաժողովում, որը կապված է Հայաստանի հետ, քանի որ այդ որոշումը կայացնում է խորհրդարանի խոսնակը։ Եվ ես դեմ եմ նրան, նրա կուսակցությանը, նրա քաղաքականությանը: Ցավոք, հայկական կուսակցությունները մշտապես դաշինքի մեջ են Լիբանանում իշխող դասի հետ՝ առանց որևէ հարցադրման: Հետևաբար, լինելով ընդդիմադիր, մենք հնարավորություն չունենք Հայաստանի հետ ավելի պաշտոնական աշխատանք տանելու։ Բայց դա չի նշանակում, որ ես չեմ կարող գալ այստեղ և օգնել, լինել այս նշանավոր գագաթնաժողովի մի մասը: Այն իսկապես հաճելի էր ինձ համար, և հուսամ՝ մենք կարող ենք շատ ավելին անել ապագայում:
-Տիկին Եագուպեան, բոլորն իմացան, թե ինչ է կատարվում Լիբանանում այս օրերին։ Ունե՞ք այդ մասին որևէ մանրամասն տեղեկություն։
-Ցավոք սրտի, մենք չունենք… Իրավիճակը Լիբանանում այժմ աղետալի է, և ես կարծում եմ, որ Իսրայելը ռազմական հանցագործություն է կատարել: Դա պատերազմական հանցագործություն է և հանցագործություն մարդկության դեմ: Սա պատերազմ է տեխնոլոգիաների, գիտության, արհեստական ինտելեկտի դեմ: Դա շատ, շատ վտանգավոր է: Ես դեմ եմ Լիբանանի «Հեզբոլլահ»-ին: Ես «Հեզբոլլահ»-ի դեմ կատաղի մարտիկ եմ և դեմ եմ նրան, ինչը նրանք պաշտպանում են։ Դեմ եմ այն աղանդավորությանը, որն արմատացած է նրանց գաղափարախոսության մեջ: Այնուամենայնիվ, ես չեմ կարող հավանություն տալ նման բանին։ Իսրայելն այսօր ահաբեկչական պետություն է: Ուրիշ բան չի կարելի ասել։ Դա զանգվածային սպանություն էր, նույնիսկ, եթե զոհերի թիվը մեծ չէ։ Բայց տեղի ունեցածը շատ վտանգավոր նախադեպ է պատմության մեջ։

Engaging Diaspora Armenians is crucial for the country’s future, says Lebanese MP Paula Yacoubian
YEREVAN, SEPTEMBER 19, ARMENPRESS. The involvement of Diaspora-Armenians from all across the world in Armenia is crucial for the country’s future, Lebanese Member of Parliament Paula Yacoubian told Armenpress at the Global Armenian Summit in Yerevan.
She attached importance to the summit, stressing that the Diaspora is Armenia’s Ambassador in the world.
Yacoubian spoke with Armenpress about the Armenia-Lebanon relationship, the Armenia-Diaspora relations and the importance of developing it.
In your opinion, what importance does the summit have for contacts and relations between Armenia and the Diaspora?
It's very important to bring the Armenian diaspora and Armenians from around the world to know more about Armenia and what's happening here. Engaging these Armenians is crucial for the future of Armenia. This country's borders are much, much bigger than the 30,000 kilometers. It's not a landlocked country it's a country that has wings. And the diaspora is really the ambassador of Armenia everywhere. So I think there should be lots of work with the diaspora, engaging the diaspora, especially the new generation more and more. And we have something that unifies us all, it's the Armenian cause. This cause unifies the Armenian everywhere in the world. And today we are still paying the price for being Armenians, for being in this complex region. So we have to stand with Armenia and we have to believe that the government will do the right thing. And I think the diaspora should have a say in that, should have also an opinion. Because you cannot only ask for help, you ask for help and also you have to listen to this diaspora and what they think.
What do you think, what can the diaspora do for advancing the Armenian interests in the world and what can Armenia do for advancing the Armenian diaspora's interest in the world?
Today the diaspora can do so much for the young state of Armenia, much more than Armenia can do for the diaspora. Armenians are successful in many countries, they have lots of power and they can give back to this country. I come from a land that is still occupied till today. My father comes from Zeytun. But I feel attached to Yerevan, I feel attached to Armenia, even if we speak different dialects. So we have the same blood and we have the same cause. And being here in this summit, for me it's very emotional and I can't stop thinking how we can really use the ties with Lebanon, with the Armenian community in Lebanon which is very vibrant and very involved in the Lebanese life․ These two countries have lots of similarities, lots of things in common and we need to capitalize on that.
In your opinion, what are the most important topics of the Global Armenia Summit?
These meetings are crucial to bond the ties with Armenians everywhere and to remind them that you don't only live and work and breathe for yourself, sometimes you have to give back, sometimes you have to think about where you come from. People should be engaged, it gives you a purpose for life. Being at the right side of history is being with human rights and our cause is about human rights. So I'm the daughter of a genocide survivor, it's not my grandfather, it's my father who was born in 1911 and he was four years old when he had to flee his house, when he saw all his family being slaughtered in front of his eyes and he found refuge in Lebanon and it became his country of choice and he was a great Lebanese citizen. The first map of Lebanon was done by my father who was a topographer, yes. So I'm telling you, I'm a very proud daughter of a genocide survivor who became an amazing Lebanese citizen, he never forgot where he came from, he never forgot his roots, his blood and his history and he used to tell us all the time about his mother․ Having these atrocities even if you are very young, you will not forget it, it will stay in your mind and he taught us all of that, he taught us what it means to have a purpose․
The Summit is something that will bring more Armenians to think about this young state and how to help Armenia and how to stand with Armenia. I'm sure they're very good citizens in their countries, they're engaged citizens but it doesn't mean that you don't have enough time and enough stamina or potential to think also outside your border and to think how and when can I help. So when it comes to my own blood, my own history, my own heritage, I should be like, not the same, I should do even more, that's the least we can do.
So I don't understand how can an Armenian or an Armenian descendant not be engaged. Just the same way Lebanese everywhere, they think how to help Lebanon even if they had to flee the country, even if they had nightmares in Lebanon. Whatever they are, they try to help Lebanon and support what's right in the country. We have to do the same everywhere.
As a member of Lebanon’s Parliament, how would you assess the current inter-parliamentary relations between Armenia and Lebanon?
Unfortunately, since I'm in the opposition, they don't put me in any committees that are, yes, with Armenia, because this is a decision that the speaker takes. And I'm against him, against his party, against his politics. And unfortunately, Armenian parties are in alliance with the ruling class in Lebanon all the time with no question asked. So we in the opposition, we don't have the chance, you know, to be more officially working. But it doesn't mean I cannot come here and help and being part of this distinguished summit. That was a real pleasure for me and I hope we can do much more in the future.
Do you have any updates about the situation in Lebanon following the latest pager explosions across the country?
Unfortunately, we don't have… What's the situation now… The situation in Lebanon is disastrous right now and I think Israel committed a war crime. It is a war crime and it's a crime against humanity. Using the technology in that way, it will open the eyes of any terrorist organization to think, ‘Oh, we can do that.’ This is a war against research, against technology, against science, against AI. It's very, very dangerous. I'm against Hezbollah in Lebanon. I'm a fierce fighter to Hezbollah and what they stand for and for the sectarianism that is entrenched in their ideology. However, I cannot approve of anything like that. Israel today is a terrorist state. Nothing else can be said. It was mass murder, even if the death toll is not big. But what happened is a very dangerous precedent in history.